Gdański Tydzień Demokracji - dzisiaj dzień czwarty. Poznaj PROGRAM: warsztaty, debaty i spotkania

Od poniedziałku, 12 września, w Europejskim Centrum Solidarności trwa 6. Gdański Tydzień Demokracji. Wydarzenie to nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji, który przypada corocznie 15 września. Udział jest bezpłatny, jednak na część spotkań i warsztatów obowiązują zapisy. Po raz pierwszy integralną częścią wydarzenia stały się Gdańskie Targi Książki. Poznaj program czwartego dnia GTD i dni kolejnych - do niedzieli, 18 września.
15.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Niemal wszystkie wydarzenia 6. Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbywają się w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności. Warto przejrzeć program i znaleźć coś dla siebie. Wiele wydarzeń transmitowanych jest na portalu Gdańsk.pl. Gdański Tydzień Demokracji potrwa do niedzieli, 18 września - kończą go Gdańskie Targi Książki, których otwarcie zaplanowano na piątek
Niemal wszystkie wydarzenia 6. Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbywają się w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności. Warto przejrzeć program i znaleźć coś dla siebie. Wiele wydarzeń transmitowanych jest na portalu Gdańsk.pl. Gdański Tydzień Demokracji potrwa do niedzieli, 18 września - kończą go Gdańskie Targi Książki, których otwarcie zaplanowano na piątek
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Debaty Gazety Wyborczej - czwartek, dzień drugi

Dziennikarze Gazety Wyborczej przygotowali dwudniowy (środa - czwartek) cykl warsztatów i debat, których celem jest przede wszystkim edukacja uczestników i słuchaczy. Na czym polega dobre warsztatowo dziennikarstwo? Jak odróżnić rzetelną informację od fajków i propagandy?

Prowadzącymi warsztaty i debaty są redaktorzy: Roman Imielski, Mikołaj Chrzan, Dorota Karaś, Grzegorz Kubicki, Michał Tokarczyk, Robert Socha.

W czwartek, o godz. 18, gośćmi debaty pt. DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE NA STRAŻY PRAWDY I DEMOKRACJI. MISJA, A NIE SENSACJA będą: Katarzyna Włodkowska, „Gazeta Wyborcza”, Bertold Kittel, TVN, Bianka Mikołajewska, Wirtualna Polska, Jacek Harłukowicz, Onet.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM NA CZWARTEK, 15 WRZEŚNIA

 • godz. 12.00

/ECS, sale warsztatowe (3 piętro), czytelnia archiwum

/ rekrutacja zamknięta

 

WARSZTATY 

MAM TEMAT! OD POMYSŁU DO TEKSTU

prowadzenie | Dorota Karaś, dziennikarka „Gazety Wyborczej”

 

MOŻEMY SIĘ CZUĆ „PRZEŁADOWANI”. JAK WYSZUKIWAĆ I WERYFIKOWAĆ INFORMACJE

prowadzenie | Robert Socha z Google News Lab 

 

DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE 

prowadzenie | Fundacja Gdańska

 

 • godz. 18.00

/ ECS, biblioteka 

/ wstęp wolny 

 

debata | DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE NA STRAŻY PRAWDY I DEMOKRACJI. MISJA, A NIE SENSACJA

Katarzyna Włodkowska, „Gazeta Wyborcza” 

Bertold Kittel, TVN 

Bianka Mikołajewska, Wirtualna Polska 

Jacek Harłukowicz, Onet 

prowadzenie | Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”

 

 ZA NAMI JUŻ WYDARZENIA PONIEDZIAŁKU, WTORKU I ŚRODY NA GDAŃSKIM TYGODNIU DEMOKRACJI: 

GTD. “Skorumpowane państwo i zgnuśniali liderzy opozycji”. Debata o społeczeństwie obywatelskim

GTD. Debata o prawach człowieka i kryzysie humanitarnym: "Wolontariat to serce demokracji"

Gdańskie Targi Książki. Będzie 70 wydawnictw, ponad 60 autorek, autorów i zaproszonych gości

GTD. Twarze wolontariatu. Debata o zaangażowaniu społecznym w świecie po pandemii

GTD. Debata o prawach człowieka i kryzysie humanitarnym: "Wolontariat to serce demokracji"

GTD. Okrągły Stół Ekonomii Społecznej, czyli potrzebna jest rewolucja!

“Jacy wyjdziemy z tego kryzysu?”. Prof. Cezary Obracht-Prondzyński na zakończenie Kongresu w ECS

GTD. Cztery inspirujące debaty m.in o aktywności wspólnot lokalnych i wolontariacie

Gdańskie Lekcje Obywatelskie: "Zadawajcie pytania, wyciągajcie wnioski, myślcie krytycznie"

Gdański Tydzień Demokracji. "Informacja to oręż" - debata dziennikarzy o wojnie w Ukrainie

6. Gdański Tydzień Demokracji - od początku

Konferencja zapowiadająca Gdański Tydzień Demokracji. Nz. (od lewej) Przemysław Czaja, rzecznik prasowy Gdańskich Targów Książki, Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańska ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022, Agnieszka Tomasik, Kreatywna Pedagogika, Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Basil Kerski, dyrektor ECS, Jakub Kufel, ECS
Konferencja zapowiadająca Gdański Tydzień Demokracji.

Nz. (od lewej) Przemysław Czaja, rzecznik prasowy Gdańskich Targów Książki, Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańska ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022, Agnieszka Tomasik, Kreatywna Pedagogika, Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Basil Kerski, dyrektor ECS, Jakub Kufel, ECS

fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
Konferencja zapowiadająca Gdański Tydzień Demokracji odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Organizatorzy zaprosili na dwudniowy kongres SOLIDARNI W ROZWOJU - AKTYWNI W ROZWOJU (od poniedziałku, 12 września). Na wtorek zapowiedziano okrągły stół na Oruni Górnej - spotkanie prezydent Aleksandry Dulkiewicz z mieszkańcami. 14 i 15 września będą miały miejsce GDAŃSKIE LEKCJE OBYWATELSKIE oraz debaty z czołowymi dziennikarzami polskich mediów o dezinformacji i dziennikarstwie śledczym, a od piątku do niedzieli (16-18.09) odbędą się czwarte Gdańskie Targi Książki. Wszystkie wydarzenia odbędą się
w Europejskim Centrum Solidarności, wstęp jest wolny, część wydarzeń ma charakter zamknięty.

PEŁNY PROGRAM WYDARZEŃ PREZENTUJEMY W TEKŚCIE PONIŻEJ.

"Tym żyje Gdańsk". Rozmowa z Moniką Popow o szczegółach Gdańskiego Tydzień Demokracji:

Pierwsza edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbyła się we wrześniu 2016 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Ideą wydarzenia są dyskusje, wykłady ekspertów i poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów. W tegorocznym programie m.in. kongres „Solidarni w rozwoju - Aktywni dla rozwoju”, Gdańskie Targi Książki i Gdańskie Lekcje Obywatelskie.

 

Poznaj skrócony program Gdańskiego Tygodnia Demokracji (plik do pobrania)

Transmisje z większości wydarzeń można oglądać na stronie http://www.gdansk.pl.

Pełny program Gdańskiego Tygodnia Demokracji zamieszczamy na końcu tekstu.

Plakat informujący o najważniejszych wydarzeniach Gdańskiego Tygodnia Demokracji
Plakat informujący o najważniejszych wydarzeniach Gdańskiego Tygodnia Demokracji
Urząd Miejski w Gdańsku/ECS

6. GDAŃSKI TYDZIEŃ DEMOKRACJI - PRZED NAMI JESZCZE:

Gdańskie Targi Książki - od piątku do niedzieli

Będzie to pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do integracji środowiska literackiego oraz spotkania mieszkańców aglomeracji gdańskiej. Czwarta edycja Gdańskich Targów Książki odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 16-18 września w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach literackich będą bezpłatne.

Gdańskie Targi Książki będą prezentować zróżnicowane spektrum literatury. Od głównego nurtu, uznanych autorów i twórców bestsellerów po debiutantów. Od prozy, przez poezję, książki popularno-naukowe, aż po coraz prężniej rozwijającą się literaturę dziecięcą czy książki artystyczne. Trzydniowe targi to czas spotkań autorskich i premier wydawniczych. W programie m.in. spotkania autorskie z Radkiem Rakiem, Witem Szostakiem, Tamarą Dudą, Dorotą Kotas, Markiem Krajewskim, Michałem Witkowskim, Andrusem Kivirähkiem, Marcinem Wichą, Sylwią Chutnik.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Gdańskich Targów Książki.

Inauguracja IX sezonu Kreatywnej Pedagogiki - w sobotę

Kreatywna Pedagogika to projekt doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli przy Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. Coraz częściej nauczyciele wyrażają bezradność w kontaktach z uczniami, którzy wydają im się „trudni”, nadpobudliwi i niechętni do współpracy. Uczniowie z kolei twierdzą, że szkoła jest nudna i odległa od prawdziwego życia.

Grupa nauczycieli zgromadzonych wokół projektu z przekonaniem podkreśla, że odnowa szkoły powinna nastąpić oddolnie i dobrowolnie. To sami nauczyciele stworzyli projekt dla nauczycieli, którego zadaniem jest oddolna odnowa metodyki i relacji uczeń-nauczyciel we współczesnej szkole.

Kolejny sezon działalności Kreatywnej Pedagogiki rozpocznie się w sobotę, 17 września w audytorium ECS o godz. 10.00. wykładem „Bez tabu. O czym nie mówi się w szkole (edukacja, prawo, zdrowie)”. Następnie odbędzie się 6 równoległych wykładów dla nauczycieli. Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich. Zgłoszenia za pomocą formularza online.

PEŁNY PROGRAM 6. GDAŃSKIEGO TYGODNIA DEMOKRACJI

GDAŃSK / EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI 

 

12-13/09/2022 PONIEDZIAŁEK - WTOREK

 

KONGRES SOLIDARNI W ROZWOJU - AKTYWNI DLA ROZWOJU

/ wstęp wolny, ale obowiązuje rejestracja → https://solidarniwrozwoju.pl/kongres2022/

Społeczeństwo – solidarność – rozwój – wspólnota – demokracja w czasach permanentnego kryzysu, to hasła tegorocznego kongresu SOLIDARNI W ROZWOJU – AKTYWNI NA RZECZ ROZWOJU

Podstawowym pytaniem o demokrację, staje się, pytanie o kondycję, w jakiej znajdujemy się jako społeczeństwo, a także pytanie, w jaki sposób w demokracji uczestniczymy. Celem kongresu jest zatem wypracowanie rekomendacji na przyszłość, które mogą stać się podstawą do wprowadzenia zmian ustawowych, systemowych oraz społecznych, w tym zmian w obszarze uregulowań ustawowych i rozwiązań samorządowych. Czego nauczyły nas dotychczasowe kolektywne doświadczenia pomagania, pandemia, kryzys uchodźczy? Czy zarządzać aktywnością obywatelską, a jeśli tak, to jak? W jaki sposób budujemy polski i europejski kapitał wspólnotowy? 

Wydarzenie jest częścią programu Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022.

organizatorzy | miasto Gdańsk, Open Eyes Economy Summit, Europejskie Centrum Solidarności 

partner | Fundacja im. Stefana Batorego

Szczegółowy program kongresu znajduje się w dalszej części tekstu.

 

 

13/09/2022 WTOREK

 

godz. 17.00

/ dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza, ul. Emilii Hoene 6

/ wstęp wolny

 

POROZMAWIAJMY PRZY STOLE 

SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW DZIELNICY ORUNIA GÓRNA – GDAŃSK POŁUDNIE
Z PREZYDENT GDAŃSKA ALEKSANDRĄ DULKIEWICZ

oraz zastępcami prezydent, dyrektorami strategicznych wydziałów UMG i jednostek miejskich

 

 

14/09/2022 ŚRODA

 

godz. 9.00

/ ECS, audytorium (parter) 

/ rekrutacja: Kreatywna Pedagogika 

 

GDAŃSKIE LEKCJE OBYWATELSKIE 

MINI WYKŁADY DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI 

powitanie | Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska 

 

godz. 9.15 

JA OBYWATEL: MOJE, TWOJE, NASZE

PIERWSZA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadzący | Filip Borawski i Ranko Hoffmann, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska

 

godz. 9.30

PRAWO

DRUGA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadzący | mec. Bartosz Golejewski, dziekan Pomorskiej Izby Adwokackiej

 

godz. 9.45 

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I SPRAWCZOŚĆ 

TRZECIA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadzący | Damian „Damie” Augustyniak i  Bartosz „Bejott” Jakubowski, wicemistrzowie świata Fifa 

 

godz. 10.00 

W ŚWIECIE NARRACJI: OD PRAWDY DO FAKE NEWSA 

CZWARTA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadzący | Michał Tokarczyk, dziennikarz „Gazety Wyborczej”

 

godz. 10.15

MAM PRAWO MÓWIĆ NIE! OD POSTAWY ASERTYWNEJ DO NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO 

PIĄTA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadząca | Danuta Przywara, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Tour de Konstytucja

 

godz. 10.30

RAZEM DLA DOBRA INNYCH: WOLONTARIAT

SZÓSTA LEKCJA OBYWATELSKA

prowadząca | Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańsk ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022

 

moderacja | Igor Dorawa, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska

 

godz. 12.00

/ECS, sale warsztatowe (3 piętro), czytelnia archiwum

/ rekrutacja zamknięta

 

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE 

MAM TEMAT! OD POMYSŁU DO TEKSTU

prowadzenie | Dorota Karaś, reportażystka „Gazety Wyborczej”

 

MOŻEMY SIĘ CZUĆ „PRZEŁADOWANI”. JAK WYSZUKIWAĆ I WERYFIKOWAĆ INFORMACJE

prowadzenie | Robert Socha, dziennikarz śledczy „Gazety Wyborczej”

 

DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE 

prowadzenie | Fundacja Gdańska

 

godz. 18.00

/ECS, biblioteka 

/ wstęp wolny

 

debata | WOJNA TO STRACH, BÓL I... DEZINFORMACJA. JAK OBRONIĆ SIĘ PRZED FAKE NEWSEM? 

 • Bartosz Wieliński, „Gazeta Wyborcza” 
 • Katarzyna Górniak, TVN24 
 • Agnieszka Lichnerowicz, TOK FM 
 • Karolina Zbytniewska, Euractiv.pl

prowadzenie | Grzegorz Kubicki, „Gazeta Wyborcza”

 

 

15/09/2022 CZWARTEK

godz. 12.00

/ECS, sale warsztatowe (3 piętro), czytelnia archiwum

/ rekrutacja zamknięta

 

WARSZTATY 

MAM TEMAT! OD POMYSŁU DO TEKSTU

prowadzenie | Dorota Karaś, dziennikarka „Gazety Wyborczej”

 

MOŻEMY SIĘ CZUĆ „PRZEŁADOWANI”. JAK WYSZUKIWAĆ I WERYFIKOWAĆ INFORMACJE

prowadzenie | Robert Socha z Google News Lab 

 

DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE 

prowadzenie | Fundacja Gdańska

 

godz. 18.00

/ ECS, biblioteka 

/ wstęp wolny 

 

debata | DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE NA STRAŻY PRAWDY I DEMOKRACJI. MISJA, A NIE SENSACJA

Katarzyna Włodkowska, „Gazeta Wyborcza” 

Bertold Kittel, TVN 

Bianka Mikołajewska, Wirtualna Polska 

Jacek Harłukowicz, Onet 

prowadzenie | Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”

 

 

17/09/2022 SOBOTA

DZIEŃ KREATYWNEJ PEDAGOGIKI 

/ wewnętrzne działanie sieci Kreatywna Pedagogika

 

 

16-18/09/2022 PIĄTEK - NIEDZIELA

GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI 

SPOTKANIA AUTORSKIE/ROZMOWY/EDUKACJA 

/ wstęp wolny

/ program: www.gdanskietargiksiazki.pl

 

PROGRAM KONGRESU SOLIDARNI W ROZWOJU - AKTYWNI DLA ROZWOJU

/ wstęp wolny, ale obowiązuje rejestracja 

→ https://solidarniwrozwoju.pl/kongres2022/

 

12/09/2022 PONIEDZIAŁEK 

godz. 10.00-12.00

/ ECS, audytorium (parter)

 

SESJA PLENARNA

wystąpienia wprowadzające 

 • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
 • Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej kongresu Solidarni w Rozwoju

 

debata | AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA I DEMOKRATYCZNE DZIAŁANIE. CZEGO SIĘ UCZYMY? 

 • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
 • Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, Uniwersytet Gdański
 • Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego
 • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego 

prowadzenie | Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”

 

godz. 12.15 - 14.15 

/ ECS, audytorium (parter), sala warsztatowa (3 piętro)

 

SESJE RÓWNOLEGŁE 

PRAWA CZŁOWIEKA I KRYZYS HUMANITARNY. POLSKIE I MIĘDZYNARODOWE REAKCJE NA KRYZYS

 • Anna Dąbrowska, Stowarzyszenie Homo Faber
 • Jacek Bendykowski, Fundacja Gdańska, Gdańsk Pomaga Ukrainie 
 • Friedemann Walther, kierownik Wydziału Promocji Wolontariatu i Demokracji w Kancelarii Senatu Berlina
 • Konrad Sikora, zastępca burmistrza gminy Michałowo

prowadzenie | Bartosz Rief, ekspert ds. projektów społecznych, ECS 

 

SPRAWCZOŚĆ. PODMIOTOWOŚĆ SPOŁECZEŃSTWA W DZIAŁANIU

 • Tomasz Markiewka, filozof, tłumacz, publicysta
 • Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
 • Areta Szpura, aktywistka ekologiczna, propagatorka ruchu less waste, autorka, współzałożycielka marki Local Heroes
 • Paweł Jordan, prezes Stowarzyszenia BORIS
 • Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej 

prowadzenie | Elżbieta Rutkowska, trenerka, animatorka  

 

godz. 12.15 -14.15 

/ ECS, sala warsztatowa (3 piętro)

 

WARSZTATY

UX DESIGN DLA WOLONTARIATU

prowadzenie | Magdalena Fryze, specjalistka ds. projektów kulturalnych, ECS i Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańsk ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022

 

20-LECIE GROP. OD SAMOORGANIZACJI DO REPREZENTACJI

prowadzenie | Magdalena Skiba, Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsk

 

godz. 14.15 - 15.00 

PRZERWA OBIADOWA 

 

godz. 15.00 - 17.00

/ ECS, audytorium (parter)

 

SESJA PLENARNA

debata | CZY WOLONTARIAT ZAWSZE JEST DZIAŁANIEM SPOŁECZNYM?

 • Gabriella Civico, dyrektorka Europejskiego Centrum Wolontariatu
 • Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku 
 • Magdalena Muszel, socjolożka, Uniwersytet Gdański
 • Jana Shostak, aktywistka, artystka intermedialna
 • Olga Hilik, koordynatorka Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
 • Bohdan Skrzypczak, pedagog społeczny, Uniwersytet Warszawski

prowadzenie | Grzegorz Piotrowski, główny specjalista ds. projektów naukowo-badawczych, ECS 

 

 

 

13/09/2022 WTOREK 

godz. 10.00 - 12.00

/ ECS, audytorium (parter)

 

SESJA PLENARNA

debata | 20 LAT PÓŹNIEJ. USTAWA O POŻYTKU I WOLONTARIACIE 

 • Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej kongresu Solidarni w Rozwoju 
 • Kuba Wygnański, socjolog, prezes fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
 • Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM w Lublinie 
 • Elżbieta Rutkowska, trenerka, animatorka
 • Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego
 • Hubert Izdebski, profesor nauk prawnych Uniwersytetu SWPS

prowadzenie | Jędrzej Dudkiewicz, dziennikarz ngo.pl i Tygodnika Powszechnego

 

godz. 12.00 - 13.30

/ ECS, audytorium (parter), sala warsztatowa (3 piętro)

 

SESJE RÓWNOLEGŁE 

GRUPY NIEFORMALNE JAKO NOWA FORMA ORGANIZACJI SPOŁECZNEJ 

 • Michalina Rutka, filozofka, Uniwersytet Gdański, Rodziny bez Granic
 • Alina Zmuda-Trzebiatowska, aktywistka, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
 • Grażyna Zagórny, anglistka, współtwórczyni Protestu z Wykrzyknikiem
 • Maciej Moskwa, fotoreporter

prowadzenie | Marta Dietrich, koordynatorka i ewaluatorka projektów, Fundacja RCOKRĄGŁY STÓŁ EKONOMII SPOŁECZNEJ 

prowadzenie | Michał Zorena, Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku

 

godz. 13.30 - 14.00

PRZERWA

 

godz. 14.00 - 15.30

/ ECS, biblioteka (1 piętro)

 

SEMINARIUM FUNDACJI IM. STEFANA BATOREGO

AKTYWNE WSPÓLNOTY – W POSZUKIWANIU NOWYCH MOŻLIWOŚCI ROZWOJU

prowadzenie | Krzysztof Izdebski, Forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego

 

godz. 15.30 - 17.00

/ ECS, audytorium (parter)

 

SESJA PLENARNA

debata I CZY MOŻLIWE JEST ZINSTYTUCJONALIZOWANIE ENERGII SPOŁECZNEJ? 

PODZIAŁ ODPOWIEDZIALNOŚCI POMIĘDZY SPOŁECZEŃSTWEM I PAŃSTWEM 

 • Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
 • Piotr Olech, Towarzystwo im Brata Alberta koło w Gdańsku
 • Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

prowadzenie | Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańsk ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022

 

zamknięcie kongresu

 • Cezary Obracht-Prondzyński

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku