













Trzecia rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

13 stycznia (czwartek)
- godz. 19.30, okolice Katowni
W miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego - wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. Transmisja na www.gdansk.pl.
Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.
- godz. 20.15, Bazylika Mariacka
Złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis. Transmisja na www.gdansk.pl.
14 stycznia (piątek)
- godz. 10.00, Biblioteka Główna UG, sala kinowa
Uroczystość Święta Szkoły. W programie prezentacja przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego „Paweł Adamowicz jako gdańszczanin”, przemowy zaproszonych gości, w tym: europoseł Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka Mieczysława Struka oraz rozmowa prof. Marii Mendel z uczniami klasy o profilu humanistycznym Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku „Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku”. Z uwagi na obostrzenia covidowe, wydarzenie adresowane jest do społeczności szkolnej.
- godz. 11.00–11.40 , wieża kościoła św. Katarzyny
Koncert carillonowy. Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska.
- godz. 12.00
Ogłoszenie w formule online laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza.
Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. Ustanowienie nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują. Jest to inicjatywa ICORN i grupy członków Europejskiej Partii Ludowej.
Informacja o laureacie ukaże się w mediach społecznościowych partnerów nagrody (Miasto Gdańsk, Europejski Komitet Regionów i ICORN) i na miejskim portalu gdansk.pl. Nie odbędzie się wcześniej zapowiadana uroczystość ogłoszenia laureata podczas spotkania bibliotece w ECS.
- godz. 14.00, Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta
Uroczystość otwarcia wystawy „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi”. Inicjatywa Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów, dokumentuje czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię, często jej nieznane wątki, przybliży ponad 60 zdjęć wykonywanych od momentu informacji o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych.
- godz. 18.00, Bazylika Mariacka
Msza święta w intencji Pawła Adamowicza, po zakończeniu której, przy grobie zamordowanego prezydenta, odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis. W świątyni obowiązują obostrzenia sanitarne. Transmisja na www.gdansk.pl.
15 stycznia (sobota)
- godz. 11.00-11.40, wieża Ratusza Głównego Miasta
Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska.
- godz. 17.00, Ogród Zimowy ECS
"Wieczór dla Przyjaciela" poświęcony dobrym i złym słowom. Wśród gości m.in. Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Transmisja na www.gdansk.pl.
11-15 stycznia (wtorek-sobota)
- Projekt "Dobre słowo / słowo złe" w Europejskim Centrum Solidarności. Cykl warsztatów, oprowadzanie po instalacjach artystycznych, debaty. PROGRAM
11-16 stycznia (wtorek-niedziela)
- godz. 17.00-23.00, budynek ECS
Zdjęcia pamięci. Na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności - które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie - wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.