PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wyrok sądu: wrak w Marinie Gdańsk będzie wydobyty z wody i usunięty na koszt Brytyjczyka

Wyrok sądu: wrak w Marinie Gdańsk będzie wydobyty z wody i usunięty na koszt Brytyjczyka
Brytyjski jacht “Incentive” zatonął w Marinie Gdańsk w 2016 r. Od tego czasu Gdański Ośrodek Sportu zabiegał o usunięcie wraku. Dopiero teraz będzie to możliwe, za sprawą wyroku Sądu Rejonowego Gdańsk Południe.
Wrak brytyjskiego jachtu 'Incentive' zalega w Marinie Gdańsk od trzech lat, ale wkrótce powinien być usunięty na koszt właściciela
Wrak brytyjskiego jachtu 'Incentive' zalega w Marinie Gdańsk od trzech lat, ale wkrótce powinien być usunięty na koszt właściciela
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W piątek, 7 czerwca, Sąd Rejonowy Gdańsk Południe wydał orzeczenie w tej sprawie: wrak ma być usunięty przez GOS, a kosztami tej operacji należy obciążyć właściciela jednostki.

Starania o pozbycie się wraku z mariny przy ul. Szafarnia trwają od trzech lat. To prestiżowe miejsce, więc widok całkiem sporego, zatopionego statku był dla Miasta i kierownictwa Gdańskiego Ośrodka Sportu nie do zaakceptowania. Niestety, brytyjski właściciel jachtu nie był zainteresowany jego usunięciem. GOS wystąpił więc na drogę sądową, by wszystko zostało załatwione zgodnie z prawem.

- W ślad za tym orzeczeniem, GOS rozpoczął już procedury zmierzające do jak najszybszego usunięcia wraku - informuje Grzegorz Pawelec, rzecznik prasowy Gdańskiego Ośrodka Sportu. - W pierwszej kolejności oszacowane zostaną koszty i warunki przeprowadzenia tej operacji. Wykonawca zostanie wyłoniony w toku procedury przetargowej. Po wyciągnięciu jednostki, w toku postępowania egzekucyjnego, zostanie również powołany rzeczoznawca, którego zadaniem będzie określenie wartości wraku. W zależności od tej wyceny podjęta zostanie decyzja o przeprowadzeniu jego sprzedaży w toku egzekucji, z której środki zostaną przeznaczone na pokrycie istniejącego zadłużenia armatora wobec gminy.

Kiedy rozpocznie się operacja usuwania wraku? Nikt nie jest w stanie ocenić, jak długo potrwają procedury. GOS ma nadzieję, że sprawę uda się załatwić w najbliższych miesiącach.

 

WIĘCEJ O PRZEJŚCIACH Z WRAKIEM:

Co z jachtem zatopionym w marinie? GOS zabiega o jego usunięcie

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl