Wirus ASF. Działania prewencyjne w Gdańsku po potwierdzeniu obecności w Gdyni

W związku z potwierdzeniem obecności wirusa ASF w Gdyni, Gdańsk podejmuje działania prewencyjne. Dążąc do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa w naszym regionie wdrożone zostaną środki ochronne i intensywna kontrola. Wirus ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) nie stanowi zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt, mimo to Miasto rekomenduje, by nie korzystać z terenów leśnych.
26.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwa dziki przy drzewie na trawie. Przed nimi chodnik, za nimi ulica
Dziki od kilku lat coraz częściej pojawiają się w mieście, także w Gdańsku
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Groźny dla dzików i świń, dla ludzi - nie 

W Gdyni - w dzielnicy Karwiny - mieszkańcy znaleźli osiem martwych warchlaków. Po przebadaniu wykryto u nich wirus ASF (Afrykański Pomór Świń). Ten sam wirus wykryto u kolejnych sześciu dzików.

Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał zakaz wejścia do miejscowych lasów. 

W Gdańsku prewencja 

W Gdańsku nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku wystąpienia u dzików wirusa ASF. Wirus jest groźny jedynie dla dzików i świń, nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt. Przenoszony może być przez ludzi i zwierzęta (na podeszwach butów i łapach). W związku z tym prośba do mieszkańców i turystów, by ograniczyć spacery na terenach leśnych.

Rozprzestrzenianie się wirusa może spowodować duże straty w gospodarce (hodowli trzody chlewnej).

Sytuacja w naszym mieście jest monitorowana, a służby bezpośrednio współpracują z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku. 

W przypadku znalezienia lub zauważenia na terenie miasta martwego dzika, informację należy niezwłocznie zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod numerem tel. 58 52 44 500 z podaniem dokładnej lokalizacji.


Takiego zwierzęcia nie należy dotykać, aby nie przenosić potencjalnego wirusa.

Bliskie spotkanie z łosiem na Stogach. Co robić, gdy spotkasz dzikie zwierzę?

Zagrożenie ASF. O czym pamiętać w lesie *

W związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać, że w lesie:

  • nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas)
  • nie należy spuszczać psów ze smyczy

Ścisłe przestrzeganie niniejszych zasad minimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Znalazłem martwego dzika, co robić?  

Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Pojęcie "padłe dziki" oznacza zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

Jeśli znajdziemy martwego dzika, należy - jeżeli to możliwe - oznakować miejsce znalezienia zwłok zwierzęcia w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby. Powstrzymać się od dotykania zwłok i pozostawić je w miejscu znalezienia. 

Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (dane teledresowe tutaj) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Należy pamiętać, że osoba, która:

  • miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczjące ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania
  • znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń

za Główny Inspektorat Weterynarii