Jubileusz 75. urodzin prof. Stefana Chwina. Emisja na gdansk.pl w piątek, godz. 18.00

We wtorek, 7 maja, w Ratuszu Staromiejskim odbyła się uroczystość z okazji 75. urodzin prof. Stefana Chwina i premiery jego książki „Gdańsk Stefana Chwina”. Rozmowę z jubilatem prowadził Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, fragmenty książki odczytali Katarzyna Figura i Mirosław Baka, aktorzy Teatru Wybrzeże. W piątek, 10 maja, zapraszamy na emisję programu z tego wspaniałego spotkania. Początek o godz. 18.00.
09.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę o siwych włosach i brodzie, ubranego w czarną marynarkę, białą koszulę i czarne spodnie. Znajduje się na tle miejskiej panoramy z charakterystycznymi, kolorowymi kamienicami i rzeką, co sugeruje, że może to być miasto Gdańsk w Polsce. Mężczyzna jest oparty o kamienną balustradę i patrzy prosto w kamerę z poważnym wyrazem twarzy. Jego postawa jest wyprostowana, a ogólny wygląd wyraża spokój i pewność siebie. W górnej części zdjęcia znajduje się złoty napis Stefan Chwin. Mój Gdańsk , co wskazuje, że może to być promocyjny materiał związany z tą osobą i miastem.
 
Fot. mat. NCK

Stefan Chwin skończył 75 lat. Wkrótce książka z tekstami pisarza o Gdańsku i jubileuszowy benefis

Gdański pisarz Stefan Chwin

Stefan Chwin (rocznik 1949, miejsce urodzenia: Gdańsk) - profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, a także eseista i grafik. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą.

Autor powieści m.in. “Hanemann”, “Esther”, “Dolina Radości” i książek naukowych, w tym “Oddać życie za Polskę”. “Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku”, “Wolność pisana po Jałcie”. Jego rysunki – fantastyczne alfabety i ilustracje książkowe – prezentowane były na wystawach, również poza granicami kraju.

75 urodziny Stefana Chwina

Uroczystość z okazji 75 urodzin prof. Stefana Chwina i premiery jego książki „Gdańsk Stefana Chwina” odbyła się we wtorek, 7 maja, w Ratuszu Staromiejskim. Wśród gości była m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Rozmowę ze Stefanem Chwinem poprowadził Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. 

Książka “Mój Gdańsk”, której premiera odbyła się w wieczór jubileuszu pisarza, to obszerny wybór jego beletrystycznych, eseistycznych i publicystycznych wypowiedzi o Gdańsku. Wydawnictwo wzbogacone jest zdjęciami miasta, wykonanymi przez pisarza. “Mój Gdańsk” wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Fragmenty książki odczytali Katarzyna Figura i Mirosław Baka, odtwórcy głównych ról w prezentowanym na deskach Teatru Wybrzeże „Hanemannie”. 

Emisja spotkania z prof. Stefanem Chwinem z okazji jego 75 urodzin odbędzie się na portalu gdansk.pl w piątek, 10 maja, o godz. 18.00. 

Na zdjęciu widzimy starsze małżeństwo, które stoi w eleganckim, drewnianym wnętrzu, prawdopodobnie w jakimś zabytkowym budynku. Kobieta jest ubrana w kolorową sukienkę z kwiatowym wzorem i ma na głowie czerwony kapelusz. Trzyma w rękach bukiet świeżych kwiatów. Mężczyzna jest ubrany w ciemny garnitur z białą koszulą i ma przypiętą na klapie różową wstążkę, co może sugerować, że właśnie otrzymał jakieś odznaczenie lub wyróżnienie. Oboje uśmiechają się i wydają się być szczęśliwi. Ich ciepłe gesty i bliskość świadczą o głębokiej więzi i wzajemnym wsparciu.
Krystyna i Stefan Chwinowie
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Organizatorami uroczystości są Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?