PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tomasz Kaczmarek nowym trenerem Lechii. Prezes Żelem: - Jak chcemy dalszego rozwoju, to musimy być odważni w wyborach

Tomasz Kaczmarek nowym trenerem Lechii. Prezes Żelem: - Jak chcemy dalszego rozwoju, to musimy być odważni w wyborach
Tomasz Kaczmarek zajmie miejsce Piotra Stokowca na ławce trenerskiej Lechii Gdańsk. Nowy szkoleniowiec biało-zielonych ma 37 lat, był ostatnio asystentem Kosty Runjaicia w Pogoni Szczecin. - Tomasz Kaczmarek był bardzo wysoko na naszej liście kandydatów - przyznaje prezes zarządu gdańskiego klubu Paweł Żelem.
Tomasz Kaczmarek ma być trenerem Lechii do końca czerwca 2024 roku
Tomasz Kaczmarek ma być trenerem Lechii do końca czerwca 2024 roku
fot. lechia.pl

 

W sobotę, 28 sierpnia, Lechia na własnym stadionie zremisowała z beniaminkiem Radomiakiem Radom 2:2. Kilka godzin po meczu gdański klub poinformował o rozwiązaniu umowy z Piotrem Stokowcem, który był trenerem biało-zielonych od 3 marca 2018 roku, a którego umowa obowiązywała jeszcze przez niespełna rok.  

W środę, 1 września, klub potwierdził doniesienia medialne o zatrudnieniu Tomasza Kaczmarka.  

Kaczmarek urodził się 20 września 1984 roku we Wrocławiu. W wieku 9 lat wraz z rodzicami wyjechał z Polski do Niemiec. Ukończył Deutsche Sporthochschule Koln oraz Hennes-Weisweiler-Akademie, której absolwentami są m.in. Jurgen Klopp, Thomas Tuchel czy obecny selekcjoner kadry Niemiec Hansi Flick.

W Niemczech samodzielnie prowadził zespoły Bonner S.C., Viktorię Köln oraz Stuttgarter Kickers.

Przez kilka lat ściśle współpracował z byłym selekcjonerem reprezentacji Stanów Zjednoczonych Bobem Bradleyem, którego poznał w słynnej akademii fitnessu Athletes' Performance Marka Verstegena. Był w sztabie szkoleniowym prowadzonej przez niego reprezentacji Egiptu (pracował m.in. z Mohamedem Salahem) oraz w norweskim Stabæk Fotball.

Kaczmarek od stycznia 2020 roku był asystentem Kosty Runjaicia w Pogoni Szczecin, z którą sięgnął w ostatnim sezonie po brązowy medal mistrzostw Polski.

- Bardzo się cieszę, ale mam też świadomość dużej odpowiedzialności jaka spoczywa na moich barkach. W rozmowach z władzami klubu szybko znaleźliśmy wspólny język, ponieważ okazało się, że mamy bardzo zbieżne poglądy na możliwości rozwoju drużyny i celów jakie zamierzamy osiągnąć w piłce - powiedział nowy szkoleniowiec Lechii.

- To już kolejne podejście Lechii pod trenera Tomasza Kaczmarka, ale z różnych powodów zatrudnienie go wcześniej w Gdańsku nie było możliwe. Tym razem się powiodło, choć musieliśmy chwilę zaczekać z uwagi na jego wcześniejsze zobowiązania zawodowe. Tomasz Kaczmarek był bardzo wysoko na naszej liście kandydatów do objęcia pierwszej drużyny Lechii. Mimo młodego wieku ma bardzo dobre wykształcenie trenerskie oraz mimo wszystko już spory bagaż zawodowych doświadczeń. Od 20 miesięcy pracuje w ekstraklasie, a to nie było bez znaczenia, bo zna realia naszej ligi - zaznaczył prezes zarządu gdańskiego klubu Paweł Żelem. - Decyzja klubu o powierzeniu funkcji pierwszego trenera Tomaszowi Kaczmarkowi jest odważna, bo stawiamy na dość młodego trenera, ale jak chcemy dalszego rozwoju, to musimy też być odważni w naszych wyborach. Jesteśmy przekonani, że Tomasz Kaczmarek wniesie nową jakość do naszej ligi i naszego klubu i z nim w roli szkoleniowca Lechia będzie grać o wysokie cele.

Kontrakt z nowym trenerem Lechia podpisała do 30 czerwca 2024 roku.

Lechia - zmiany kadrowe. Nowy młody Indonezyjczyk, nowy trener bramkarzy, Conrado na trzy lata

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl