• Start
  • Wiadomości
  • Święto Wolności i Praw Obywatelskich: zobacz zapis debat, przeczytaj relacje

Święto Wolności i Praw Obywatelskich: zobacz zapis debat, przeczytaj relacje

4-5 czerwca w Gdańsku odbyło się Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Było to kilkadziesiąt pasjonujących debat i spotkań, w których udział wzięli politycy, publicyści ale także gwiazdy kina i muzyki. Wydarzenia były transmitowane na żywo trzech kanałach. Można je obecnie wszystkie obejrzeć oraz przeczytać relacje z wielu z nich.
06.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Otwarcie Strefy Społecznej podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich, czerwiec 2022
Otwarcie Strefy Społecznej podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich, czerwiec 2022
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Święto Wolności i Praw Obywatelskich odbywało się w 2022 roku w Gdańsku, w dniach 3 - 5 czerwca. Była to czwarta edycja tej imprezy organizowana dla uczczenia wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyły się w czerwcu 1989 r. Choć wolne były tylko częściowo, stały się gwoździem do trumny systemu komunistycznego. "Solidarność" wygrała wszystko, co było tylko możliwe a nawet więcej. Zdobyliśmy wówczas 99 proc. miejsc w Senacie (na 100 możliwych), przy czym setnym senatorem został senator niezależny, a nie przedstawiciel władz komunistycznych. W Sejmie "Solidarność" zdobyła wszystkie 35 proc. miejsc, które dopuszczało porozumienie Okrągłego Stołu. Ważne jest jednak również to, że znaczną część mandatów poselskich zdobyli ci przedstawiciele PZPR, PSL i SD, którzy zyskali poparcie "Solidarności". A nie ci, na których stawiała komunistyczna władza.  

Tegoroczne wydarzenia organizowane były przez Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Gdańską.

Nasz portal, www.gdansk.pl, relacjonował większość debat i spotkań. Transmisja była prowadzona równolegle na trzech kanałach. Ponadto część wydarzeń została podsumowana w formie artykułów. Poniżej dokładny opis tego, co znajduje się w naszych zasobach.

Aby zobaczyć poszczególne pozycje należy kliknąć na tytuł debaty. Jeśli opis poniżej ma podświetlony link to oznacza, że można również przeczytać relację tekstową, zobaczyć relację fotograficzną, a często także wyodrębnione, najciekawsze fragmenty debaty.

 

Strefa Społeczna - kanał 1

Na kanale 1 transmitowaliśmy wydarzenia w Strefie Społecznej, znajdującej się w namiotach przy ECS.

W niedzielę, 5 czerwca, transmitowaliśmy:

Hala Debat - kanał 2

W tym miejscu (Kanał 2) łączyliśmy się z Halą Debat przy ECS.

  • "Korzyści z sieciowania i federalizacji organizacji pozarządowych. Czy warto?". Uczestnikami byli m.in. radca prawny Wojciech Dec, dziennikarz Wojciech Rogacin, dyrektor Fundacji RC i nauczyciel akademicki Łukasz Samborski oraz prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Warszawie Karolina Dreszer-Smalec. 
  • “Jak światowy street art zareagował na wojnę na Ukrainie - Urban Forms” - z udziałem Aleksandry Dudek, doktorantki na Uniwersytecie Łódzkim.
  • "Prawda wojny. Propaganda o wojnie”. Spotkanie prowadzili dziennikarze Magdalena Rigamonti i Jarosław Włodarczyk. Ich gośćmi byli dziennikarze wojenni oraz publicyści, znający się na tematyce rosyjskiej i ukraińskiej: Wojciech Bojanowski (TVN24), Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM), Wacław Radziwinowicz (Gazeta Wyborcza) oraz Wojciech Rogacin (autor biografii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego). Relacja tekstowa tutaj.
  • "Szkoła równego startu". Dyskusja o teraźniejszości i przyszłości polskiej szkoły z udziałem m.in.

    Agnieszki Tomasik dyrektorki Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, Marty Młyńskiej - trenerki i specjalistki od przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu nauczycieli oraz Przemysława Staronia - psychologa, kulturoznawcy, Nauczyciela Roku 2018. Debatę prowadził Marek Wałuszko. Relacja tekstowa tutaj.

W niedzielę, 5 czerwca, transmitowaliśmy:

 

Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności - kanał 3

1989 – CZASY PRZEŁOMÓW – 2022 | debata

W sobotę, 4 czerwca, transmitowaliśmy debatę "1989 - czasy przełomów - 2022", w której udział brali: ukraińska dziennikarka Tamara Duda, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, poseł i historyk Paweł Kowal oraz Andrij Sadowy, mer Lwowa. 

Dyskusję prowadził dziennikarz i publicysta Tomasz Lis, do niedawna redaktor naczelny tygodnika "Newsweek Polska".

Przeczytaj relację z debaty  "1989 - czasy przełomów - 2022"

Przeczytaj także o innych działaniach, jakie odbyły się w ramach gdańskiego święta:

Rękawice bokserskie braci Kliczko w darze dla Europejskiego Centrum Solidarności

W sobotę, 4 czerwca, odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy "Sława Ukrajini! Symbole niepodległości", którą można obejrzeć w gmachu ECS. Ukazano na niej symbole ukraińskiej niepodległości i nowoczesnej tożsamości. Zaprezentowano też rękawice braci Kliczko, w których słynni pięściarze walczyli na światowych ringach. Teraz stały się nowym eksponatem w zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności.

Osiem minut, 9 ludzkich historii. Poruszający klip kampanii Gdańsk Miastem Równości. PREMIERA

W Gdańsku odbyła się premiera specjalnego spotu kampanii Gdańsk Miastem Równości. Jego celem jest pokazanie, że jesteśmy miastem otwartym, od lat konsekwentnie pomagającym budować życie mieszkańców bez nietolerancji i wstydu. Osiem minut, piękne zdjęcia, muzyka i dziewięć bardzo osobistych opowieści. Trudno nie uronić łzy i nie poczuć radości w sercu.

 

 

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna