• Start
  • Wiadomości
  • Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich oficjalnie otwarta

Strefa Społeczna Święta Wolności i Praw Obywatelskich oficjalnie otwarta

W ramach obchodów 33. rocznicy wyborów czerwcowych przy Europejskim Centrum Solidarności stanęły duże białe namioty, w których spotkać można przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych działających w naszym mieście, a także na terenie całego województwa. 4 czerwca, w samo południe, została uroczyście otwarta.
04.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tegorocznym tematem przewodnim Strefy Społecznej jest dyskryminacja i wykluczenie społeczne
Tegorocznym tematem przewodnim Strefy Społecznej jest dyskryminacja i wykluczenie społeczne
Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

W Strefie Społecznej, które miasto Gdańsk przygotowało we współpracy z Fundacją Gdańską i partnerami społecznymi, omawiane będą dziś i w niedzielę najważniejsze problemy dotykające współczesne społeczeństwo. Strefa Społeczna jest nie tylko przestrzenią do dyskusji, ale także indywidualnych rozmów z ekspertkami i ekspertami.

Podczas uroczystego otwarcia Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, podkreślał, że organizacje pozarządowe działają w każdej dziedzinie życia społecznego.

- Dzisiaj możecie spotkać tych ludzi, porozmawiać z nimi, i przekonać się, jak bogaty mamy ruch pozarządowy. Naszym tegorocznym hasłem przewodnim w Strefie Społecznej jest dyskryminacja i wykluczenie społeczne. Będziemy dyskutować m.in. o płci, orientacji seksualnej, o biedzie, ale też o pochodzeniu, o wojnie na Ukrainie, w tym o fake newsach, i wiele innych. Serdecznie zapraszamy do udziału - zachęcał prezes Jacek Bendykowski.

Po raz czwarty w Gdańsku Święto Wolności

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przypomniała, że w czasach PRL, w "systemie słusznie minionym", funkcjonowały tzw. czyny społeczne, które organizowano najczęściej w niedziele.

- 33 lata temu słowo "społecznie" zyskało zupełnie inne znaczenie. Dzięki wam, aktywnym obywatelom i obywatelkom, społecznikom, dziś społecznie oznacza - bez przymusu, dobrowolnie i dla kogoś innego. Społecznicy i społeczniczki swoim działaniem chcą zmieniać świat na lepsze. Pomagacie nam budować miasto, które mam nadzieję, będzie kiedyś prawdziwym miastem równości. Każdego dnia zmieniajmy nasze miasto i kraj na lepsze do życia, dla wszystkich – zaapelowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Strefa Społeczna została oficjalnie otwarta 4 czerwca przy gmachu Europejskiego Centrum Solidarności
Strefa Społeczna została oficjalnie otwarta 4 czerwca przy gmachu Europejskiego Centrum Solidarności
Fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Elżbieta Jachlewska z Gdańskiego Centrum Równego Traktowania podkreślała, że celem tej organizacji jest to, aby miasto było miejscem, w którym każdy i każda czuje się bezpiecznie i komfortowo.

- Dlatego powstało GCRT, które jest pewną "przychodnią" dla osób, które doświadczają dyskryminacji. Każdy może do nas przyjść i podzielić się swoim problemem, otrzymać wsparcie. Zapewniamy pomoc psychologiczną, prawną, czasem tłumaczy. Działamy od trzech lat i w tym czasie spotkaliśmy się z każdym możliwym przypadkiem dyskryminacji - zaznaczyła Elżbieta Jachlewska.

Jakub Hamanowicz, radny Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, zwracał uwagę, na to, że demokracja narodziła się w gdańskiej stoczni, a nie w pałacach.

- Kwestia równości jest coraz częściej poruszana przez nas młodych, bo widzimy, co się dzieje, kiedy zezwalamy na nienawiść. Ale to się zmienia. Myślę, że każdy z nas chce szanować innych i chce być szanowany. Każdy chce też czuć się bezpiecznie - stwierdził Jakub Hamanowicz. - Zachęcam, abyśmy wszyscy byli na siebie otwarci.

Gwiazdy kina i muzyki na Święcie Wolności w Gdańsku

NASZA FOTOGALERIA:

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, stwierdził, że 4 czerwca 1989 r. może wydawać się datą odległą, ale okazuje się dziś bardzo aktualna.

- Od kilku dni wydaje mi się, że wówczas rozpoczął się XXI wiek. Ja bym powiedział, że to były pierwsze w pełni wolne wybory do Senatu, o czym się zapomina. Okazało się wówczas w tym Senacie, że nikt nie popiera partii, która chce trzymać władzę w swoich rękach, chce decydować o mediach, sądach i gospodarce czy organizacjach pozarządowych. Drużyna Lecha zdobyła 99 wtedy głosów. To był początek naszej demokracji - przypomniał dyrektor Basil Kerski.

Strefę Społeczną znajdziecie pomiędzy budynkiem ECS, a ulicą Jana z Kolna. Dyżurują tu przedstawiciele ponad 80 organizacji pozarządowych z całej Polski.

W ten weekend można tu też spotkać wiele znanych osób m.in. Andrzeja Grabowskiego, Henryka Gołębiewskiego, Karolinę Korwin-Piotrowską, Piotr Liroya, Halinę Mlynkovą, Czesława Mozila, Tomasza Sekielskiego oraz prof. Magdalenę Środę.

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?