• Start
  • Wiadomości
  • "Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035" - debata

"Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035" - debata

W Gdańsku trwają konsultacje społeczne na temat projektu strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do 2035 roku. Miasto organizuje spotkania online, w których eksperci wyjaśniają i tłumaczą zagadnienia związane z elektromobilnością. Takie spotkanie odbędzie się w środę, 3 czerwca, o godz. 17.00. Transmisja na www.gdansk.pl. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i sugestie.
03.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jednym z zadań samorządów dotyczących elektromobilności jest rozbudowa ogólnodostępnej sieci ładowania pojazdów elektrycznych,. W Gdańsku takich punktów na razie jest 52 a 21 jest w trakcie budowy. W najbliższych miesiącach powstaną kolejne
Jednym z zadań samorządów dotyczących elektromobilności jest rozbudowa ogólnodostępnej sieci ładowania pojazdów elektrycznych,. W Gdańsku takich punktów na razie jest 52 a 21 jest w trakcie budowy. W najbliższych miesiącach powstaną kolejne
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Do 16 czerwca trwają konsultacje społeczne na temat projektu "Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do 2035 roku". Celem rozwoju elektromobilności jest przede wszystkim poprawa czystości powietrza oraz zmiana przyzwyczajeń transportowych mieszkańców. Ma to wpłynąć na zdrowie, jakość życia oraz atrakcyjność turystyczną miast. 

W związku z tym Miasto Gdańsk organizuje webinaria, transmitowane na www.gdansk.pl, podczas których eksperci wyjaśniają i tłumaczą zagadnienia związane z elektromobilnością. Pierwsze z takich spotkań online odbyło się 27 maja. 

Konsultacje społeczne na temat elektromobilności - posłuchaj ekspertów, wypełnij ankietę


Kolejne zaplanowane zostało na środę, 3 czerwca. Transmisja na www.gdansk.pl od godz. 17.00. Podczas trwania spotkania poprzez "aktywny czat" będzie można zadawać pytania uczestnikom. 

Gośćmi spotkania będą:

  • Magdalena Szymańska - Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, koordynator ds. elektromobilności
  • Marcin Faber – autor dokumentu Strategii z IMS International Management Services Sp. z o.o.
  • Maciej Gajewski - ekspert Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, dyrektor Zarządzający Greenway Polska
  • Emilia Stefanowicz - radca prawny, partner w kancelarii radców prawnych Stankiewicz, Własów i Partnerzy, specjalizująca się w prawie energetycznym i elektromobilności

Więcej o projekcie "Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do 2035 roku" 

Wspieranie rozwoju elektromobliności - to jedno z zadań samorządów wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. Samorządy inwestują nie tylko w zeroemisyjną flotę pojazdów komunikacji miejskiej, ale również w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. 

Projekt "Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do 2035 roku" przedstawia m.in. pozytywne aspekty związane z rozwojem elektromobilności, które już działają np. w innych miastach Polski lub Europy. Pokazuje jakie możliwości niesie ze sobą rozwój tej technologii i wdrażanie tych funkcjonalności w mieście oraz jak Gdańsk może wykorzystać zaprezentowane przykłady. 

- Są to zarówno rozwiązania infrastrukturalne, jak i rozwiązania miękkie, które usprawniają sposób przemieszczania się pasażerów, powodują zmianę przyzwyczajeń komunikacyjnych i zmianę korzystania z różnych środków transportu - mówi Magdalena Szymańska z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, koordynatorka ds. elektromobilności. 

Główne założenia “Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035” stanowią załącznik do Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska nr 632/20 z 20 maja 2020 r

W 2016 roku w Gdańsku przeprowadzone zostały badania ruchu drogowego. Wynika z nich, że największy odsetek przypada na podróże samochodem osobowym (41 proc.), z transportu publicznego korzystało 32 proc., 21 proc. badanych poruszało się pieszo, a 6 proc. rowerem.

- Strategia rozwoju elektromobilności stanowi dla nas narzędzie, aby te trendy zmienić - zaznacza Magdalena Szymańska. - Zależy nam na odwróceniu proporcji, na tym, by mniej codziennych podróży było odbywanych samochodami prywatnymi.


Zgłoś uwagi i sugestie

Gdańszczanki i gdańszczanie swoje sugestie i uwagi mogą zgłaszać także za pomocą ANKIETY. Badanie jest realizowane w ramach konsultacji społecznych „Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035”. Wypełnienie ankiety zajmuje około 10 minut. Wszystkie uwagi i komentarze są mile widziane. Wyniki badania zostaną uwzględnione jako głos mieszkańców w procesie konsultacji strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku.

Sugestie można przesyłać także poprzez specjalny formularz zgłaszania uwag.

Dodatkowe informacje na temat projektu oraz konsultacji można uzyskać pod nr tel. 58 526 80 86 oraz pod adresem elektromobilnosc@gdansk.gda.pl.  

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury