PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Konsultacje społeczne na temat elektromobilności - posłuchaj ekspertów, wypełnij ankietę

Konsultacje społeczne na temat elektromobilności - posłuchaj ekspertów, wypełnij ankietę
Do 16 czerwca trwają konsultacje społeczne na temat projektu strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do 2035 roku. Gdańszczanki i gdańszczanie swoje sugestie i uwagi mogą zgłaszać podczas spotkania online, które odbędzie się 3 czerwca, za pomocą ankiety oraz mailowo.
Punk ładowania samochodów elektrycznych przy Urzędzie Miejskim - ul. Nowe Ogrody
Punk ładowania samochodów elektrycznych przy Urzędzie Miejskim - ul. Nowe Ogrody
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Elektromobilność to wszelkie działania związane ze stosowaniem pojazdów z napędem elektrycznym: począwszy od zakupu pojazdów, przez ich eksploatację, po zapewnienie możliwości ładowania.  

Celem rozwoju elektromobilności jest przede wszystkim poprawa czystości powietrza oraz zmiana przyzwyczajeń transportowych mieszkańców. Ma to wpłynąć na zdrowie, jakość życia oraz atrakcyjność turystyczną miast. 

Kolejne nowe autobusy dla Gdańska! Już 115 ekologicznych pojazdów na ulicach


Wspieranie rozwoju elektromobliności - to jedno z zadań samorządów wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. Samorządy inwestują nie tylko w zeroemisyjną flotę pojazdów komunikacji miejskiej, ale również w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. 

W Gdańsku działania mające na celu rozwój elektromobilności to:

  • stworzenie zeroemisyjnej floty autobusów
  • zachęcanie i umożliwienie poruszania się w sposób zrównoważony, czyli z wykorzystaniem transportu publicznego, rowerowego czy carsharingu i aut niskoemisyjnych
  • rozbudowa systemu miejskiego roweru elektrycznego
  • wykorzystywanie aut z napędem nisko lub zeroemisyjnym we flocie Urzędu Miasta Gdańska

Autonomiczny bus jeździ po mieście. Co myślą o nim mieszkańcy i pasażerowie?


Weź udział w konsultacjach, wypełnij ankietę

W związku z projektem "Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035" do 16 czerwca trwają konsultacje społeczne. Gdańszczanki i gdańszczanie swoje uwagi i sugestie mogą zgłaszać mailowo pod adresem elektromobilnosc@gdansk.gda.pl. Mogą też wypełnić ankietę. 

Ankieta dla mieszkańców Gdańska


Zapraszamy do wypełnienia ankiety badającej opinie na temat transportu i mobilności Mieszkańców Gdańska. Badanie jest realizowane w ramach konsultacji społecznych „Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035”. Wypełnienie ankiety zajmuje około 10 minut. Wszystkie Państwa uwagi i komentarze są mile widziane. Wyniki badania zostaną uwzględnione jako głos Mieszkańców w procesie konsultacji Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku.


Spotkania online

Mieszkańcy mogą wziąć także udział w spotkaniach online, które transmitowane są na portalu www.gdansk.pl. Pierwsze z nich odbyło się 27 maja, kolejne będzie transmitowane w środę, 3 czerwca, od godz. 17.00. 


ZOBACZ SPOTKANIE ONLINE Z 27 MAJA - POSŁUCHAJ EKSPERTÓW

 


Główne założenia “Strategii rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035” stanowią załącznik do Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska nr 632/20 z 20 maja 2020 r. Dodatkowe informacje na temat projektu oraz konsultacji można uzyskać pod nr tel. 58 526 80 86 oraz pod adresem elektromobilnosc@gdansk.gda.pl.  


Program rozwoju elektromobilności w Polsce jest jednym z głównych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (z dn. 11 stycznia 2018 r.) nakłada na Miasto Gdańsk m.in. obowiązki, które można podzielić na dwa obszary: zeroemisyjny tabor autobusów publicznego transportu zbiorowego oraz dostęp mieszkańców do ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. 

Obecnie w Gdańsku istnieją 52 ogólnodostępne punkty sieci ładowania pojazdów elektrycznych, a 21 jest w budowie. Grupa robocza składająca się z przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Biura Rozwoju Gdańska oraz Energi Operator SA wytypowała 81 nowych lokalizacji, spośród których - po konsultacjach społecznych, które zakończyły się 27 maja - wybranych zostanie 68. 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl