PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Skorzystaj z ostatnich ciepłych dni i spędź weekend w plenerze. Okazji nie zabraknie

Skorzystaj z ostatnich ciepłych dni i spędź weekend w plenerze. Okazji nie zabraknie
Co prawda jesień już daje się we znaki, ale wciąż warto spędzać czas na świeżym powietrzu - zwłaszcza, że w ten weekend szans na to nie zabraknie. Będą m.in. aż dwie okazje do uczestniczenia w kinie plenerowym, zapraszamy też do teatru „pod chmurką”. Ponadto warto zajrzeć do gdańskich galerii sztuki i instytucji kultury.
Kino w blokowisku to organizowany od kilku lat cykl pokazów filmowych pod gołym niebem - początkowo tylko przy klubie Plama, a od kilku edycji także i przy brzeźnieńskiej Projektorni
Kino w blokowisku to organizowany od kilku lat cykl pokazów filmowych pod gołym niebem - początkowo tylko przy klubie Plama, a od kilku edycji także i przy brzeźnieńskiej Projektorni
Fot. A. Bogdan

 

W piątek, 13 września, jak co tydzień, Projektornia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Dworska 29A) zaprasza na trawnik przed swoją siedzibę, na pokaz filmowy w ramach bezpłatnego, plenerowego cyklu „Kino w Blokowisku”.

Tym razem zobaczymy film „Dzikie historie”, w reżyserii Damiána Szifrona (Argentyna / Hiszpania 2014, 122 min). To głośny komediodramat, którego bohaterami są niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych, którzy w pewnym momencie powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.

Początek seansu o godz. 19:30. Wzorem ubiegłych lat na widzów będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali). Organizatorzy przygotują też miejsca siedzące, ale warto zaopatrzyć się we własny koc czy poduszkę. Wstęp wolny.

 

Więcej: Kino w blokowisku. Plenerowe projekcje na Zaspie i w Brzeźnie przez cały wrzesień PROGRAM

 

Tomasz Ciecierski
Tomasz Ciecierski

 

Gdańska Galeria Miejska zaprasza w piątek do wspólnego świętowania jubileuszu 10-lecia istnienia tej instytucji. Z tej okazji, w oddziale GGM2 (ul. Powroźnicza 13/15) oglądać można nową wystawę z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych twórców, m.in. Romana Opałki czy Dana Reisingera.

Celem interdyscyplinarnej wystawy, zatytułowanej „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas”, jest pokazanie różnorodnego i wnikliwego podejścia do kategorii przemijania, odliczania czasu i trwania, poprzez zestawienie ze sobą dzieł polskich oraz światowej sławy, zagranicznych artystów.

Wernisaż odbędzie się w piątek, o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 10 listopada 2019 r. Galeria jest czynna codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 12:00 - 18:00. Wstęp wolny.

 

Więcej: „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas” - wystawa na 10-lecie Gdańskiej Galerii Miejskiej

 

„Trzy lub dwa” to nowa wystawa w gdańskiej Łaźni, łącząca różne dziedziny, takie jak fotografia, malarstwo i artystyczny eksperyment
„Trzy lub dwa” to nowa wystawa w gdańskiej Łaźni, łącząca różne dziedziny, takie jak fotografia, malarstwo i artystyczny eksperyment
mat. prasowe

 

Tego samego dnia nową ekspozycją pochwalić się będzie mogło Centrum Sztuki Współczenej „Łaźnia 1” (ul. Jaskółcza 1), gdzie zostanie zaprezentowana wystawa „Trzy lub dwa”, przedstawiająca prace trójki artystów - dwóch fotografów i malarza - związanych ze środowiskiem łódzkim, skupionym wokół Galerii Wschodniej.

Artyści biorący udział w wystawie to Jerzy Grzegorski, Igor Omulecki i Arkadiusz Sylwestrowicz Ich twórczość na pierwszy rzut oka wyraźnie różni się od siebie, łączy ich jednak skłonność do eksperymentowania i poszukiwania nowych ścieżek w tradycyjnym języku sztuki.

„Trzy lub dwa” jest wystawą o relacjach, tych zachodzących w świecie artystycznym, ale również o tych, które niosą w sobie potencjał stworzenie czegoś nowego, budowania dodatkowych kontekstów i znaczeń poza pojedynczym dziełem. Ekspozycja zostanie zaaranżowana w taki sposób, by uwypuklić dialog pomiędzy artystami i poszczególnymi pracami. Prace zestawione zostaną ze sobą, tak by zbudować wspólną przestrzeń, nawiązać ze sobą rozmowę.

To wystawa o relacjach, budowaniu narracji, kreowaniu nowych znaczeń, na podstawie - zdawać by się mogło - przypadkowego zestawienia prac fotograficzno-malarskich trójki artystów. To wystawa o fotografii, malarstwie i artystycznym eksperymencie.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 13 września, o godz. 19:30. Wystawa potrwa do 20 października 2019 r. Na wernisaż wstęp wolny, w pozostałe dni obowiązują bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, bilet szkolny dla uczniów, studentów i doktorantów 1 zł. W środy wstęp jest bezpłatny. Godziny otwarcia wystawy: poniedziałek: nieczynne, wtorek-środa: 12.00-18.00, czwartek: 12.00-20.00, piątek-niedziela: 12.00-18.00.

 

We wrześniu projekt Otwarty IKM zawita na Siedlce - w różnych lokalizacjach dzielnicy czekać będzie wiele atrakcji na świeżym powietrzu
We wrześniu projekt Otwarty IKM zawita na Siedlce - w różnych lokalizacjach dzielnicy czekać będzie wiele atrakcji na świeżym powietrzu
Fot. Bartosz Bańka

 

W sobotę, 14 września, warto udać się na Siedlce, gdzie odbędą się bezpłatne warsztaty dramo-teatralne dla seniorów (godz. 10:00 - 14:00), oraz pokaz spektaklu Teatru Forum „Wspólnota” (godz. 16:30 - 18:00).

Podczas warsztatów prowadzący - Marian Pułtuski i Agnieszka Buśk - będą pracować z uczestnikami przy użyciu interaktywnych metod, w tym dramy stosowanej, pracy z ciałem i metaforą. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, z racji ograniczonej liczby miejsc: m.pułtuski@gmail.com. Miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108.

Po warsztatach, w tym samym miejscu, odbędzie się spektakl realizowany przez 6. aktorów i reżysera, w ciekawej dormie. Po obejrzeniu historii widzowie są pytani przez osobę prowadzącą o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomysły te są następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami, tak by znaleźć możliwości przezwyciężenia społecznych problemów, do których odnosi się spektakl. Prowadzenie: Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka. Organizator: Polski Związek Emerytów, Rencistów O/O Gdańsk Koło nr 11.

Oba wydarzenia odbywają się w ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach.

 

Więcej: Otwarty IKM na Siedlcach. Wyjątkowe wydarzenia dla mieszkańców ruszą w tę sobotę

 

Autorka tekstu, współtwórczynie i współtwórca projektu „Kobieta. Ciało wojny”
Autorka tekstu, współtwórczynie i współtwórca projektu „Kobieta. Ciało wojny”
mat. prasowe

 

Natomiast wieczorem Stowarzyszenie Zróbmy Sztukę zaprasza na teatralny finał projektu „Kobieta. Ciało wojny”, który odbędzie się w sobotę, 14 września, o godz. 18:00 na Scenie Suwnicowej Klubu ŻAK w Gdańsku (al. Grunwaldzka 195/197).

To projekt performatywnego czytania dramatu Rity Jankowskiej pt. „Uryna”, premierowo zaprezentowanym podczas tegorocznego festiwalu Sopot Non-Fiction oraz debaty na temat kobiet w przestrzeni wojny, traumie zapisanej w ciałach kobiet i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom.

Punktem wyjścia będzie tekst Jankowskiej, do stworzenia którego zainspirowała ją historia 18-letniej Eugenii Pohl, strażniczki-oprawczyni w obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi przy ul. Przemysłowej w latach 1942-1945. Tekst jest próbą „ekspiacji” dzieciom skrzywdzonym nie tylko w tamtej wojnie, ale krzywdzonym w wojnach, które wydarzają się nadal. Oddaje głos dziewczynkom, które przeżyły kaźń, a potem, jako kobiety, długo milczały. Śledzi przemoc zapisaną w ciałach tych kobiet. Stawia pytanie o możność/niemożność przepracowania traumy, mechanizmy wyparcia i przetrwania, a przede wszystkim o międzygeneracyjne przekazywanie bólu tamtych wydarzeń. Kobieca narracja o wojnie zapisanej w ciałach kobiet powoli staje się słyszalna.

Czytanie performatywne zostanie zrealizowane w reżyserii Doroty Androsz, z udziałem aktorek Marzeny Nieczuji-Urbańskiej i Agaty Woźnickiej, i zaproszonych do projektu kobiet, muzyką Ignacego Jana Wiśniewskiego i wizualizacjami Anny Zglenickiej.

Debatę poprowadzi dr Barbara Świąder-Puchowska z Katedry Kulturoznawstwa w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. W rozmowie udział wezmą goście oraz twórczynie projektu: Khedi Alieva, Magdalena Chrzan-Dętkoś, Ewa Kuliś, Magdalena Rigamonti oraz Dorota Androsz i Rita Jankowska.

Wstęp wolny.

 

„Green Book” to amerykański komediodramat opowiadający opartą na faktach historię pianisty Dona Shirleya, oraz jego kierowcy i ochroniarza - Tony’ego Vallelongi
„Green Book” to amerykański komediodramat opowiadający opartą na faktach historię pianisty Dona Shirleya, oraz jego kierowcy i ochroniarza - Tony’ego Vallelongi
mat. dystrybutora

 

W niedzielę, 13 września, będzie kolejna okazja do uczestniczenia w kinie plenerowym, tym razem w ramach „Gdańskiej Fali Filmowej 2019”. O godz. 19:30 na Starym Chełmie (skwer przy ul. Buczka) odbędzie się pokaz oscarowego filmu „Green Book” (Oscar w kategorii Najlepszy Film), w reżyserii Petera Farrelly'ego (USA 2018, 130 min).

To pełna ciepła i humoru, prawdziwa historia niewiarygodnej przyjaźni. Wybitny muzyk jazzowy (Mahershala Ali) zatrudnia jako swojego szofera byłego włosko-amerykańskiego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego (Viggo Mortensen) i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa z pozoru nieprzystające do siebie światy.

Wstęp wolny.

 

Nagroda w kategorii Wydarzenie dla Piotra Hukało za fotoreportaż „Wydarzenia związane z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza”
Nagroda w kategorii Wydarzenie dla Piotra Hukało za fotoreportaż „Wydarzenia związane z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza”
Piotr Hukało / GPP / KFP

 

W ten weekend warto też zajrzeć do siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35), gdzie jeszcze tylko przez kilka dni można oglądać Wystawę Pokonkursową XXIII Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2019 im. Zbigniewa Kosycarza.

Fotografie zgromadzone na ekspozycji w niebanalny sposób przedstawiają wydarzenia minionego roku. Poza wartością reporterską, zdjęcia reprezentują wysoki poziom artystyczny. Wśród twórców znajdują się zarówno uznani już fotograficy, jak i zdolni debiutanci.

- W ramach konkursu, od 1997 roku nagradzamy i promujemy dokonania fotoreporterów z regionu Pomorza i Pomorza Zachodniego. Ich praca przybliża widzom przede wszystkim lokalne wydarzenia, te kameralne i te dramatyczne, jak tragiczna śmierć Prezydenta Pawła Adamowicza. Obejmuje również wydarzenia ze świata prezentowane w fotoreportażach z bliskich i dalekich podróży - opisują organizatorzy.

Wstęp wolny.

 

Więcej: Gdańsk Press Photo 2019. Karolina Misztal z Grand Prix za zdjęcie z pożegnania prezydenta Adamowicza

 

Zobacz też:

Lokalni przewodnicy – ostatnie spacery alternatywne w ten weekend! Sprawdź, gdzie i poznaj Gdańsk „od innej strony”!

Święto ulicy Św. Ducha już po raz drugi. Wiele atrakcji dla małych i dużych PROGRAM

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze