PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Święto ulicy Św. Ducha już po raz drugi. Wiele atrakcji dla małych i dużych PROGRAM

Święto ulicy Św. Ducha już po raz drugi. Wiele atrakcji dla małych i dużych PROGRAM
Biblioteka pod Żółwiem - oddział Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zaprasza w sobotę, 14 września, do wspólnej celebracji podczas Święta Ulicy Świętego Ducha. W programie warsztaty, wykłady, koncerty, spacer historyczny i wiele innych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Święto ul. Św. Ducha organizowane jest już po raz drugi
Święto ul. Św. Ducha organizowane jest już po raz drugi
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Ulica Świętego Ducha to jedna z najpiękniejszych ulic w Środmieściu - zaraz obok słynnej Mariackiej, czy położonej nieco dalej urokliwej Biskupiej. Co jeszcze łączy te trzy uliczki? Coroczne święto - każda z nich może pochwalić się ciekawymi wydarzeniami dla mieszkańców i turystów, organizowanymi raz do roku przez instytucje kultury i rady dzielnicy.

W sobotę, 14 września, już po raz drugi świętować będziemy na ulicy Świętego Ducha. Pierwsza taka celebracja odbyła się w ubiegłym roku, i była powiązana z wmurowaniem w bruk uliczki Kamiennego Serca Gdańska, wyznaczającego tradycyjny środek miasta. Było to symboliczne zwieńczenie rewitalizacji św. Ducha - trwających kilka miesięcy prac, które przywróciły świetność temu miejscu.

W 2018 r. podczas Święta ul. Św. Ducha odsłonięto Kamienne Serce Miasta
W 2018 r. podczas Święta ul. Św. Ducha odsłonięto Kamienne Serce Miasta
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Więcej: Kamienne serce miasta bije już na ulicy Św. Ducha


W programie tegorocznego Święta Ulicy Świętego Ducha, które śmiało już można nazwać miejską tradycją, znalazły się atrakcje dla dużych i małych, przygotowane przez Bibliotekę pod Żółwiem - filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, wraz z partnerami. Odbędą się m.in. warsztaty plastyczne i pisarskie, spacer historyczny śladami ważnych miejsc i osób związanych z ulicą Świętego Ducha, oraz koncerty: wystąpi Grupa Smacznego, grająca muzykę z pogranicza stylów rhythm and blues, funky, szant, muzyki ludowej oraz poezji śpiewanej; i Grooveservice - zespół z Trójmiasta wykonujący alternatywne R&B.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Święta. Główne miejsca przygotowanych atrakcji to Biblioteka pod Żółwiem, Restauracja 66 oraz ulica Świętego Ducha - zachęcają organizatorzy.

Święto Ulicy Świętego Ducha organizowane jest od 2018 roku. To znakomita okazja, by zobaczyć, jak ulica wygląda po rewitalizacji
Święto Ulicy Świętego Ducha to znakomita okazja, by zobaczyć, jak ulica wygląda po rewitalizacji
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Świętowanie rozpocznie się o godz. 13:00. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

 

Program Święta Ulicy Świętego Ducha:

 

Biblioteka pod Żółwiem (Świętego Ducha 111/113):


- godz. 13:00-14:30 - warsztaty o Joannie Schopenhauer prowadzone przez Pawła Pańca - możliwość stworzenia własnych pamiętników. Uwaga, obowiązują zapisy: bibliotekapodzolwiem@wbpg.org.pl, telefonicznie: 58 301 10 28 lub osobiście w Bibliotece pod Żółwiem

- godz. 13:00 - 17:00 - stanowisko do zrobienia przypinki na agrafce

- godz. 13:00 - 17:00 - warsztaty plastyczne inspirowane motywem ducha

- godz. 16:30 - 17:30 - prelekcja „Historia komiksu” oraz bitwy komiksowe. Prowadzenie Bogdan Ruksztełło-Kowalewski Fundacja Kreska im. Janusza Christy

- godz. 18:30 - 19:30 - koncert zespołu Grooveservice na przedprożu biblioteki

- godz. 19:30 - 20:00 - koncert zespołu Grupa Strasznego na przedprożu biblioteki

 

 

Restauracja Ducha 66 (ul. Świętego Ducha 6):

 

- godz. 13:00 - 13:40 - pogaduchy o kawie wraz z degustacją

- godz. 15:20 - 16:00 - pogaduchy o kawie wraz z degustacją

 

 

Spacer po ulicy Świętego Ducha:


- godz. 12:30 - 13:30 - Św. Ducha: Spacer śladami budynków, miejsc, ludzi i historii. Przewodniczka: Anna Perz (Instytut Kultury Miejskiej).

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze