PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Jedna duża biblioteka zamiast dwóch mniejszych? Trwają konsultacje społeczne

Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Jedna duża biblioteka zamiast dwóch mniejszych? Trwają konsultacje społeczne
W rewitalizowanym zabytkowym budynku dawnego ratusza przy ul. Gościnnej powstanie lokalne centrum kultury, w ramach którego działać będzie m.in. filia miejskiej biblioteki publicznej. Przedstawiciele Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej proponują, by w tym miejscu połączyć dwie mniejsze filie. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po zakończeniu konsultacji społecznych.
Biblioteka Ratuszowa przy ul. Gościnnej 1 będzie liczyła 339 mkw powierzchni.
Biblioteka Ratuszowa przy ul. Gościnnej 1 będzie liczyła 339 mkw powierzchni.
Mat. WiMBP

 

Biblioteka Ratuszowa, jak została już nazwana, będzie liczyła 339 mkw powierzchni. Zgodnie z założeniem ma zastąpić dwie niewielkie filie WiMBP: nr 33 - mieszczącą się na parterze bloku mieszkalnego przy ul. Diamentowej 10 oraz nr 46 w budynku szkoły podstawowej przy ul. Emilii Hoene 6. W tej pierwszej, na powierzchni 66 metrów kw., dostępne jest obecnie 8 tys. książek. W drugiej dostępnych jest niecałe 11 tys. książek (na powierzchni 85 m kw.).

- Obie nie odpowiadają już, w naszym przekonaniu, potrzebom mieszkańców - zaznacza Marcin Dybuk, kierownik Działu Promocji, Marketingu i Public Relations WiMBP.

Konsultacje społeczne skierowane są głównie do mieszkańców dwóch dzielnic: Oruni Górnej - Gdańska Południe oraz Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec.

Co ważne, w przypadku zamknięcia filii biblioteki miejskiej w szkole przy ul. Hoene 6 zyskają na tym przede wszystkim uczniowie tej placówki. Zwalniana powierzchnia, a co za tym idzie - także regały, umożliwią rozwój szkolnej biblioteki, w której będą mogły pojawić się nowe pozycje wydawnicze. Ta bowiem będzie nadal funkcjonować.

Część mieszkańców Oruni Górnej nie kryje obaw, że po zamknięciu filii przy ul. Diamentowej w tej dzielnicy zabraknie takiego miejsca kultury jak biblioteka. Przedstawiciele WiMBP uspokajają.

 

- Kolejną filię biblioteki planujemy w pobliżu skrzyżowania al. Havla z ul. Świętokrzyską. I to nie koniec planów rozwoju WiMBP w tej części Gdańska. W ciągu dwóch lat powstanie tutaj jeszcze jeden nasz oddział - zapowiada Marcin Dybuk.

Konsultacje społeczne w sprawie Biblioteki Ratuszowej potrwają do października br. Ankietę w tej sprawie można wypełnić TUTAJ

Księgozbiór w dawnym ratuszu będzie liczył 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Ma to być miejsce nowoczesne i przyjazne czytelnikowi. Powstanie tu przestronna powierzchnia biblioteczna w formie open space. Będzie też strefa gier planszowych, a nawet czytelnia z kawiarenką. Zaplanowano także miejsce "cichej pracy", przestrzeń dla dzieci i nastolatków oraz sale warsztatowe. Zapewniony będzie dostęp do e-booków, internetu i prasy. Obiekt dostosowany będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Księgozbiór w dawnym ratuszu będzie liczył 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Ma to być miejsce nowoczesne i przyjazne czytelnikowi
Księgozbiór w dawnym ratuszu będzie liczył 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Ma to być miejsce nowoczesne i przyjazne czytelnikowi
Mat. WiMBP

 

Przy budynku powstanie strefa do gier podwórkowych, miejsce do grillowania z przenośnymi grillami i ławkami oraz parking rowerowy.

Jak wyliczyli już pracownicy WiMBP, z Oruni Górnej dojazd komunikacją publiczną do tej placówki zajmie około15 minut. Rowerem wzdłuż Potoku Oruńskiego - tylko 3 minuty.

- Przy współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku z miejscowymi organizacjami pozarządowymi i Radą Dzielnicy, które będą współdzieliły wnętrze ratusza, powstanie lokalne centrum kultury, wsparcia i aktywizacji mieszkańców. Będzie to miejsce nie tylko kontaktu z literaturą, spotkań autorskich i klubów czytelniczych. Powstanie przestrzeń dla innych grup tematycznych, rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy i umiejętności, organizacji warsztatów i szkoleń oraz szeroko pojętej integracji mieszkańców Oruni i także sąsiednich dzielnic - zapowiada Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

Decyzja o dostosowaniu dawnego ratusza na nowe potrzeby zapadła w roku 2016, podczas konsultacji nad założeniami Gminnego Programu Rewitalizacji. To mieszkańcy Oruni wskazali, jakie usługi można wprowadzić w to miejsce. W ten sposób ustalono, iż w tych zabytkowych murach znajdzie się filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, oraz pomieszczenia na działania społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe.

 

Zabytkowy budynek dawnego ratusza zostanie ponownie otwarty dla lokalnej społeczności jesienią br. (widok na ratusz od strony Traktu Św. Wojciecha)
Zabytkowy budynek dawnego ratusza zostanie ponownie otwarty dla lokalnej społeczności jesienią br. (widok na ratusz od strony Traktu Św. Wojciecha)
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Realizowana właśnie inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. 

W ostatnich tygodniach zakończono prace związane z budową nowego dachu, a także wykonaniem elewacji trzech ścian obiektu. Intensywne roboty prowadzone są obecnie wewnątrz ratusza, gdzie wykonywane są m.in. prace instalacyjne. Odnowiony, i dostosowany do nowych potrzeb, obiekt powinien być gotowy jesienią br.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze