• Start
  • Wiadomości
  • Orunia. Rewitalizacja budynku dawnego ratusza rozpoczęta. Był komisariat, będzie biblioteka

Orunia. Rewitalizacja budynku dawnego ratusza rozpoczęta. Był komisariat, będzie biblioteka

Zabytkowy obiekt mieści się przy ul. Gościnnej, w sąsiedztwie również zabytkowego budynku dawnej kuźni i nieopodal Parku Oruńskiego. Pod koniec 2021 roku rozpocznie tu działalność m.in. filia biblioteki miejskiej. Umowę na remont i adaptację budynku do nowych funkcji podpisano pod koniec maja br. W ciągu kilku dni rozpoczęto pierwsze prace.
( 19.06.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rewitalizacja budynku dawnego Ratusza na Oruni rozpoczęta
Rewitalizacja budynku dawnego Ratusza na Oruni rozpoczęta
Fot. DRMG

 

Wykonawca ogrodził teren wokół budynku ratusza. Roboty prowadzone są obecnie wewnątrz obiektu. Wyburzono już część ścian działowych. Ustawiono też lewary podtrzymujące stropy. Trwa zrywanie posadzek i tynków.

Wykonawcą prac jest firma ECOZET Sp.z.o.o, która oszacowała prace na około 5,9 mln złotych. Inwestycja zakończy się we wrześniu 2021 r.

 

Opustoszały dawny ratusz czekał na remont od 2010 r.
Opustoszały dawny ratusz czekał na remont od 2010 r.
Fot. DRMG

 

Decyzja o dostosowaniu dawnego Ratusza na nowe potrzeby zapadła w roku 2016, podczas konsultacji nad założeniami Gminnego Programu Rewitalizacji. To mieszkańcy Oruni wskazali, jakie usługi można wprowadzić w to miejsce. W ten sposób ustalono, iż w murach Ratusza znajdzie się filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, oraz pomieszczenia na działania społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe.

 

Prace prowadzone są obecnie wewnątrz budynku
Prace prowadzone są obecnie wewnątrz budynku
Fot. DRMG

 

Wnętrze budynku zostanie przebudowane tak, by został on dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zostanie zainstalowana winda, która ułatwi poruszanie się po obiekcie, a sam budynek przejdzie gruntowny remont. Obiekt będzie również monitorowany. Teren wokół gmachu zostanie zagospodarowany. Pojawią się ławki i stojaki na rowery. Na budynku zostanie zamontowany podświetlany szyld „Ratusz Oruński”.

 

Trwa wyburzanie ścian działowych
 
DRMG

 

Dawny Ratusz przy ul. Gościnnej został wybudowany w 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią do dziś płaskorzeźby Temidy i Demeter - patronek sprawiedliwości i urodzaju. Do końca II wojny światowej znajdowała się tu siedziba lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stoi niezagospodarowany.

 

W budynku przy ul. Gościnnej funkcjonował też przez wiele lat komisariat policji
W budynku przy ul. Gościnnej funkcjonował też przez wiele lat komisariat policji
Fot. DRMG

 

Realizowana właśnie inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.  Zrewitalizowane zostaną w sumie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

 

fot. DRMG

Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska.

 

ZOBACZ PREZENTACJĘ KONCEPCJI REWITALIZACJI