• Start
  • Wiadomości
  • Muzycy związani z Gdańskiem z nominacjami do “Fryderyków”. Kim są?

Muzycy związani z Gdańskiem z nominacjami do “Fryderyków”. Kto z szansą na nagrodę?

Środowisko muzyczne z Trójmiasta może pochwalić się dziewięcioma nominacjami do nagrody “Fryderyków”. Pięć trafiło do środowiska jazzowego związanego z naszym miastem, dwie do środowiska muzyki poważnej. Doceniono też płyty zespołów Illusion i Behemoth.
19.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Skrzypek Tomasz Chyła dołączył do grona laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w 2018 roku
Skrzypek Tomasz Chyła dołączył do grona laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w 2018 roku
Anna Rezulak KFP



- W Trójmieście, muzycznie zaczęło się dużo dziać - ocenia jazzman Tomasz Chyła w rozmowie z dziennikarką Martą Jundziłł, która ukazała się na łamach portalu internetowego Jazzarium. - Młode pokolenia współpracuje ze starszymi, doświadczonymi muzykami, ale i odwrotnie. Miło patrzeć, że moi koledzy i ja jesteśmy zapraszani do współpracy przez tych, z którymi kiedyś zagranie na jam session było szczytem marzeń. Wydaje mi się, że o trójmiejskiej scenie jest teraz głośno w Polsce i niech tak zostanie jak najdłużej. Nastąpił pewien przełom.

Być może taka właśnie postawa trójmiejskich muzyków jazzowych jest źródłem ich ostatnich sukcesów. Tomasz Chyła, skrzypek i kompozytor, ubiegłoroczny laureat gdańskiej Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury oraz Nagrody Publiczności w tym konkursie, jest jednym z nominowanych do tegorocznych “Fryderyków”, ogólnopolskiej Nagrody Muzycznej. Akademia Fonograficzna, przyznająca statuetki Fryderyka (przypomnijmy że w jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej) wyróżniła artystę w aż dwóch kategoriach: Jazzowy album roku za „Circlesongs” (Tomasz Chyła Quintet) oraz Artysta Roku.

Kamil Piotrowicz
Album „Product Placement” zespołu Kamil Piotrowicz Sextet nominowano w kategorii Jazzowy album roku. Na zdj. Kamil Piotrowicz 
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Na liście do nagrody Jazzowy album roku znalazła się też płyta „Product Placement” zespołu Kamil Piotrowicz Sextet. Jego lider Kamil Piotrowicz, stypendysta Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze, który ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w klasie kompozycji prof. zw. dra hab. Leszka Kułakowskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku, również jest laureatem Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, ale z roku 2016.

Akademia dostrzegła również aktywność początkujących muzyków tworzących na co dzień w Trójmieście i w kategorii Jazzowy debiut roku, spośród piątki nominowanych, aż dwóch artystów reprezentuje Tnasz region. To trębacz Emil Miszk i pianista Dominik Kisiel.

Obaj muzycy związani są z niezależną trójmiejską wytwórnią Alpaka Records, w której tym roku wydali dobrze przyjęte albumy: Emil Miszk and The Sonic Syndicate „Don’t Hesitate!” oraz Dominik Kisiel Exploration Quartet – „Exploration”.

Bywalcy gdańskiego Festiwalu Jazz Jantar mieli okazję posłuchać premierowo „Don’t Hesitate!” w Klubie Żak, podczas marcowej, 2018 roku, odsłony festiwalu.


Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis podczas koncertu w Katedrze Oliwskiej, z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis podczas koncertu w Katedrze Oliwskiej, z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Ale nie tylko jazzmani zachwycili Akademię w tym roku. Również w dziedzinie muzyki poważnej, znalazły się typowo gdańskie akcenty. W kategorii Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa, na liście nominowanych umieszczono album “Polska muzyka chóralna” Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Na płycie usłyszeć możemy utwory takich kompozytorów jak: Juliusz Łuciuk, Augustyn Bloch, Andrzej Koszewski, Wojciech Kilar, Edward Pałłasz, Krzysztof Penderecki i Paweł Łukaszewski.

Polski Chór Kameralny ma status instytucji kultury miasta Gdańska. Rok temu obchodził 40-lecie powstania. 

Drugim nominowanym albumem w tej kategorii jest dwupłytowy album CD live „Stanisław Moniuszko – Straszny dwór. Soliści, Chóry i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta". W nagraniu udział wzięli soliści-śpiewacy: Leszek Skrla, Anna Fabrello, Karolina Sikora, Ryszard Minkiewicz, Daniel Kotliński, Paweł Skałuba, Krzysztof Bobrzecki, Piotr Lempa, Stefania Toczyska, Alicja Rumianowska, Piotr Kusiewicz, Wiesława Maliszewska, solista-skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz połączone Chóry i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta.

Niezawodni okazali się też szanowani w Gdańsku artyści związani z nurtem muzyki historycznej, jak Alina Ratkowska czy Andrzej Szadejko.

Szansę na wygraną w kategorii Album Roku Muzyka Dawna ma "Musica Baltica. Vol. 4. Johann Jeremias du Grain – Sacred Cantatas." Wśród wykonawców: Marie Smolka, Elisabeth Holmer, Georg Poplutz, Marek Rzepka, Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejko. 

W kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej wyróżniono płytę "Johann Gottlieb Goldberg – Wszystkie koncerty klawesynowe. Alina Ratkowska, Goldberg Baroque Ensemble, Adam Pastuszka. MUSICA BALTICA 5".

Akademia zwróciła też uwagę na dwa wyróżniające się, ich zdaniem, produkcje muzyki rozrywkowej. Nominowano płytę "Anhedonia" zespołu Illusion (Album Roku Rock) oraz płytę "I Loved You At Your Darkest" zespołu Behemoth (Album Roku Metal).

W wielu pozostałych nominacjach możemy również odnaleźć artystów, których korzenie sięgają gdańskiej Akademii Muzycznej. Są to: Jadwiga Rappé, Andrzej Dziadek, Szymon Zawodny, Kasia Lins, Michał Lange. 

Nagrody "Fryderyków", przyznawane są w tym roku po raz 25. Uroczystość wręczenia statuetek odbędzie się po raz pierwszy w Katowicach i po raz pierwszy z udziałem fanów. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się w sobotę 9. marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, natomiast Gala Muzyki Poważnej 12. marca w siedzibie NOSPR. W niedzielę 10. marca w przestrzeniach MCK zagrają gwiazdy polskiej sceny.

Mozartiana 2017. Mozart, jakiego nie znacie - klasyczny, jazzowy, folkowy


 


TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku