PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wilczewska, Biedroń i Chyła - oto tegoroczni laureaci Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

Wilczewska, Biedroń i Chyła - oto tegoroczni laureaci Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury
W tym roku do grona laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury dołączyli: Piotr Biedroń - aktor Teatru Wybrzeże, jazzman Tomasz Chyła, który otrzymał także Nagrodę Publiczności, oraz dyrygentka chóralna Anna Wilczewska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury wraz z redaktorem naczelnym GWT Mikołajem Chrzanem, prezydentem Pawłem Adamowiczem oraz Markiem Marek Bumblisem
Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury: Piotr Biedroń, Tomasz Chyła i Anna Wilczewska wraz z [od red.: stoją od lewej] redaktorem naczelnym GWT Mikołajem Chrzanem, prezydentem Pawłem Adamowiczem oraz Markiem Bumblisem, były przewodniczącym Komisji Kultury RM
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury zostały przyznane już po raz 19. i jak co roku trzech laureatów wybierała Kapituła, a jednego - publiczność w drodze internetowego głosowania na łamach Gazety Wyborczej, która jest współorganizatorem, wraz z Miastem Gdańsk, tego plebiscytu.  

Na uroczystości, która odbyła się w piątek, 30 listopada 2018 r., w Klubie Żak, statuetki autorstwa Tomasza Radziewicza powędrowały do rąk muzyków - jazzmana Tomasza Chyły i dyrygentki Anny Wilczewskiej oraz aktora - Piotra Biedronia. Internauci najwyżej ocenili i przyznali mu Nagrodę Publiczności również Tomasza Chyłę.

Kim są laureaci?

Piotr Biedroń, aktor związany z Teatrem Wybrzeże od 2011 roku, został nagrodzony za spektakularną rolę marynarza w spektaklu “Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta” oraz za kreację Neda Alleyna i jego widowiskową śmierć w spektaklu “Zakochany Szekspir”. Biedroń to jeden z wyróżniających się aktorów zespołu, którego właściwie każda kreacja budzi ogromne zainteresowanie, a możemy go podziwiać w jeszcze 13 innych spektaklach na scenie Wybrzeża: to świetny Nick w “Kto się boi Virginii Woolf”, fantastyczny doktor Caius w “Wesołych kumoszkach z Windsoru” czy Cezary Baryka w “Przedwiośniu”.

Biedroń nominowany do Nagrody Młodych Twórców był już trzykrotnie, ostatnio przegrał walkę o nią z kolegą z teatru, Michałem Jarosem. Tym razem jednak to jego role zostały ocenione najwyżej.   

Tomasz Chyła to skrzypek jazzowy, kompozytor i dyrygent, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej. Otrzymał nagrodę za znakomicie przyjętą debiutancką płytę “Eternal Entropy” oraz zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie wraz z zespołem Tomasz Chyła Quintet.

“Eternal Entropy” pojawiła się na rynku w maju 2017 roku i od razu wzbudziła pozytywne opinie krytyków. Znalazła się też na liście tegorocznych nominowanych w plebiscycie Nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2018 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

W 2016 r. Chyła wydał książkę pt. Historia chóru Pięciolinia. Jest też pomysłodawcą, i od 2014 roku dyrektorem artystycznym, Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster” w Strzepczu. W ostatnich latach zdobywał najwyższe laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z zespołem wokalnym Art’n’Voices. Do niego trafiła też Nagroda Publiczności.Annę Wilczewską uhonorowano za zdobycie II nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Llangollen International Musical Eisteddfod w Walii oraz za docenianą również na świecie płytę „Song of the North”. Anna Wilczewska jest założycielką i dyrygentką Chóru Kameralnego “441 Hz” oraz Młodzieżowego Chóru Mieszanego “Cantilena” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku. Z chórami, które prowadzi zdobyła liczne nagrody na prestiżowych festiwalach, m.in.: Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” w Sopocie (2016). Została też nagrodzona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za całokształt działalności artystycznej oraz wyróżniona wieloma stypendiami kulturalnymi. Wilczewska jst pracowniczką Akademii Muzycznej w Gdańsku i kuratorką regionu pomorskiego programu Śpiewająca Polska. Laureaci, oprócz dyplomów i statuetek otrzymali też nagrody pieniężne - w tym roku podwyższone do kwoty 10 tys zł brutto.

- Życzymy Wam, żebyście podbijali nie tylko polskie, europejskie, ale też globalne wioski artystyczne - mówił gratulując nagrodzonym Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Byście przebijali wszystkie sufity i zajmowali najlepsze miejsca, ale najważniejsze, żebyście byli szczęślliwi jako ludzie.


Laureaci tegorocznego konkursu dla Młodych Twórców Kultury
Lureaci tegorocznego konkursu dla Młodych Twórców Kultury wraz z prezydentem Gdańska. Od lewej: jazzman Tomasz Chyła, aktorka Magdalena Gorzelańczyk, dyrygentka Anna Wilczewska, projektantka Marta Flisykowska, graficzka Natalia Uryniuk, aktor Piotr Biedroń. Po lewej prowadząca Galę - Barbara Świąder-Puchowska
 Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Kapituła obradowała 7 listopada w składzie: Marek Bumblis – przewodniczący Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska poprzedniej kadencji; prof. zw. dr hab. Marek Rocławski – przedstawiciel Akademii Muzycznej w Gdańsku – prorektor ds. artystycznych i współpracy z zagranicą; dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG – przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego – prorektor ds. studenckich; Ewa Adamska – kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Biura Prezydenta ds. Kultury oraz Emil Miszk – reprezentujący zespół Algorhythm, Klaudiusz Grabowski, Michał Jaros i Kamil Kocurek – ubiegłoroczni laureaci; a także dziennikarki Małgorzata Muraszko z Gazety Wyborczej Trójmiasto oraz Ewa Palińska z portalu trojmiasto.pl.

Galę poprowadziła dr Barbara Świąder-Puchowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie zakończył znakomity koncert zespołu Chyła Quintet.Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze