PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Znamy laureatów Nagrody Miasta Gdańska "Młody Twórca Kultury 2016"! Trzy nazwiska - przeczytaj i zobacz kto

Znamy laureatów Nagrody Miasta Gdańska "Młody Twórca Kultury 2016"! Trzy nazwiska - przeczytaj i zobacz kto
W piątek 25 listopada w gdańskim klubie Żak po raz 17. przyznano Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2016. Laureatem, i to podwójnym - bo otrzymał także Nagrodę Publiczności - został altowiolista i animator kultury, Krzysztof Komendarek-Tymendorf, a także kompozytor Wojciech Frycz oraz pianista i kompozytor Kamil Piotrowicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Statuetkę dla zwycięzców zaprojektował laureat nagrody z 2001 roku, Tomasz Radziewicz

Krzysztof Komendarek-Tymendorf urodził się w 1988 roku. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych - jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego, któremu przypisywano stworzenie melodii „Mazurka Dąbrowskiego” (ostatecznie materiały archiwalne temu zaprzeczyły). Sam Krzysztof Komendarek-Tymendorf należy dziś do grona uznanych polskich altowiolistów młodego pokolenia, jest także cenionym animatorem i menadżerem kultury.

Związany jest z Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył w 2012 roku z wyróżnieniem, a w której dziś obejmuje stanowisko asystenta w klasie altówki. Od 2013 roku jest również wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do wszystkiego”, zajmującego się promowaniem i upowszechnianiem kultury i sztuki.

Nagrodę z rąk prezydenta Pawła Adamowicza w imieniu Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa odebrał rektor Akademii Muzycznej, profesor Maciej Sobczak

Gdańszczanom jego nazwisko powinno kojarzyć się przede wszystkim z największym festiwalem muzyki kameralnej w naszym mieście: EURO Chamber Music Festival, którego dyrektorem jest od 2012 roku. Był również dyrektorem Viva Viola Festivity 2014 oraz Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych 2015-2016.

Krzysztof Tymendorf - wielki nieobecny piątkowej gali

Udziela się aktywnie nie tylko jako menadżer kultury, ale przede wszystkim jako muzyk. W 2015 roku zajął 1 miejsce z zespołem Duo del Gesu na 25th Young Musician International Competition 'Città di Barletta' we Włoszech. W 2016 roku został ambasadorem ogólnopolskiej kampanii społecznej Save the Music, która ma za zadanie przybliżać sylwetki genialnych kompozytorów i muzyków, a także promować wartościową muzykę.

Do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury był nominowany już w 2015 roku, w duecie z Arnaudem Kamińskim, jako zespół Duo del Gesu. W tym roku doceniono jego solową działalność muzyczną oraz działania na rzecz kultury.

Wojciech Frycz także został laureatem Nagrody Miasta Gdańska

Drugi z laureatów, Wojciech Frycz urodzony w 1992 roku także jest muzykiem - twórcą muzyki filmowej, teatralnej i autonomicznej. Jest studentem klasy kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku. Filmy z jego muzyką wyświetlane były na światowych festiwalach, takich jak: BAJA International Film Festival, Chicago Children’s Film Festival, Cartoon Festival Toulouse czy Financing Forum for Kids Content. Jego muzyka autonomiczna wykonywana była m.in na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”. Uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta współorganizując m.in. koncerty i ogólnopolskie sesje naukowe.

Kamil Piotrowicz

Również trzeci laureat - Kamil Piotrowicz jest muzykiem. Pianista i kompozytor urodził się w 1992 roku. Jest laureatem wielu festiwali, m.in.: Jazz Nad Odrą (Nagroda Indywidualna), Krokus Jazz Festiwal (Grand Prix), Blue Note Jazz Competition (Grand Prix), Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych w Gdyni (Grand Prix) oraz wielu innych. Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w klasie kompozycji prof. zw. dra hab. Leszka Kułakowskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2015 roku odbył 6-miesięczne stypendium w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze, gdzie obecnie rozpoczął studia magisterskie.

Ogłoszenie wyników plebiscytu oraz wręczenie nagród odbyło się w piątek 25 listopada 2016 r., podczas gali w gdańskim klubie Żak. Laureaci byli w gronie 14. nominowanych, wśród których znaleźli się także: Piotr Biedroń, Magdalena Mellin, Kamila Model, Kamil Kocurek, Beata Śnieg, Rafał Kłoczko, Piotr Kaliński, Teresa Płotkowiak, Szymon Laskiewicz, Maciej Jarczyński i Anastazja Simińska.

Tegoroczni nominowani do nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

O przyznaniu nagrody głównej zdecydowała kapituła, której przewodniczył Radny Miasta Gdańska, Przewodniczący Komisji Kultury Marek Bumblis. W jej skład weszli także przedstawiciele uczelni artystycznych (Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego), mediów, Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku i laureaci ubiegłorocznej edycji. Oprócz nagrody głównej przyznano także nagrodę czytelników Gazety Wyborczej Trójmiasto w Plebiscycie Publiczności. Dzięki SMS-owemu głosowaniu zwyciężył Krzysztof Komendarek-Tymendorf.

Laureaci otrzymali dyplom, nagrodę finansową w wysokości 7. tysięcy złotych oraz statuetkę zaprojektowaną przez laureata nagrody z 2001 roku, Tomasza Radziewicza (który jest autorem m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego na placu imienia marszałka we Wrzeszczu). Nagrodę w imieniu Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa odebrał rektor Akademii Muzycznej, profesor Maciej Sobczak.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest nieprzerwanie od 2000 roku. Laureaci to artyści młodego pokolenia, reprezentujący wszelkie dziedziny sztuki: od muzyki przez taniec współczesny do plastyki, a także animatorzy kultury. Jury ocenia szczególne osiągnięcia artystyczne kandydata z okresu trzech ostatnich lat, łącznie z rokiem przyznawania nagrody. Nominowany w momencie zgłoszenia nie może przekroczyć 35. roku życia.

W ciągu 16 lat nagrodą uhonorowano ponad 100 artystów, wśród których znaleźli się: Dorota Nieznalska, Joanna Duda i Wojtek Mazolewski. Laureatami edycji w 2015 roku zostali: fotoreporter Maciej Moskwa, artystka Julia Kurek oraz kompozytorzy Beniamin Baczewski i Piotr Jędrzejczyk.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze