PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czat z Aleksandrą Dulkiewicz: "Przysięgałam na Konstytucję i mam zamiar tej przysięgi dotrzymać"

Czat z Aleksandrą Dulkiewicz: "Przysięgałam na Konstytucję i mam zamiar tej przysięgi dotrzymać"
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz po dwutygodniowej przerwie spotkała się wirtualnie z mieszkańcami i sympatykami Gdańska, by przedstawić aktualną sytuację w mieście i odpowiedzieć na pytania. Odniosła się także do głośnego marszu nacjonalistów, który 5 września przeszedł ulicami miasta. - Gdyby to były wprost symbole faszystowskie, to nie budziłoby to żadnych wątpliwości, i decyzja o zakazie, wzorem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, by nastąpiła - zapewniła prezydent Gdańska.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz tradycyjnie spotkała się z mieszkańcami wirtualnie, by odpowiadać na ich pytania. Nie zabrakło tematów mieszkaniowych i tych dotyczących komunikacji miejskiej, prezydent odniosła się też do marszu nacjonalistów, który przeszedł ulicami Gdańska 5 września
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz tradycyjnie spotkała się z mieszkańcami wirtualnie, by odpowiadać na ich pytania. Nie zabrakło tematów mieszkaniowych i tych dotyczących komunikacji miejskiej, prezydent odniosła się też do marszu nacjonalistów, który przeszedł ulicami Gdańska 5 września
Fb prezydent Aleksandry Dulkiewicz

 

Najgorętszą kwestią, poruszaną we wtorek, 8 września, podczas czatu z mieszkańcami były wydarzenia z soboty, 5 września. Tego dnia pod hasłem „Nigdy więcej bratnich wojen!” ulicami Gdańska przeszedł marsz nacjonalistów. Internauci pytali, dlaczego umożliwiono organizację takiego wydarzenia w mieście wolności.

Prezydent powołała się na Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej - To dokument, który mnie obowiązuje, przysięgałam na niego obejmując urząd prezydenta w marcu 2019 roku, i mam zamiar tej przysięgi dotrzymać. Tu jest mowa m.in. o prawie do zgromadzeń, które jest prawem każdego z nas - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Podkreśliła, że marsz został zgłoszony w sposób legalny, w związku z czym nie było żadnej podstawy, żeby wydać zakazu jego organizacji.

- Wystąpiliśmy do policji, która posiada odpowiednie narzędzia, i nie otrzymaliśmy żadnego sygnału, jakoby była podstawa do tego, żeby wydać zakaz. Przygotowujemy zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa, bo ani ja, ani urzędnicy, nie mamy wystarczających narzędzi, żeby rozsądzić, czy jakieś hasło czy znak wypełnia znamiona artykułu Kodeksu Karnego. Gdyby to były wprost symbole faszystowskie, to nie budziłoby to żadnych wątpliwości, i decyzja o zakazie, wzorem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, by nastąpiła - tłumaczyła prezydent Gdańska.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz gorzko o sobotnim marszu nacjonalistów w Gdańsku

 

Prezydent Dulkiewicz rozpoczęła spotkanie z mieszkańcami i sympatykami od raportu dotyczącego sytuacji zdrowotnej w naszym mieście - liczby zachorowań na covid-19 - i konsekwencji.

- W ciągu ostatniej doby przybyło 10 osób chorych, obecnie hospitalizowanych jest 13 osób, 200 przebywa w izolacji domowej. Aktualnie w naszym mieście choruje 213 osób, na kwarantannie przebywa 1195 osób, nieco mniej niż połowa - 442 osoby - meldują się co do swojego miejsca pobytu, pozostałe weryfikuje policja - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: - Tu jest mowa m.in. o prawie do zgromadzeń, które jest prawem każdego z nas
Aleksandra Dulkiewicz: - Tu jest mowa m.in. o prawie do zgromadzeń, które jest prawem każdego z nas
Fb prezydent Aleksandry Dulkiewicz

 

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że ogniska zakażeń pojawiają się w różnych miejscach, a dane pokazują, że wirus cały czas z nami jest. Co za tym idzie, nie można go lekceważyć, zwłaszcza, że sytuacja jest dynamiczna - dzieci i młodzież wróciły do szkół, w których mogą występować nowe ogniska zarażenia. Już dochodzi do pierwszych potwierdzonych zakażeń.

- W gdańskich żłobkach publicznych siedmiu pracowników jest objętych kwarantanną, w tym sześć osób z jednego żłobka; jedna osoba przebywa w izolacji, osiemnaścioro dzieci jest objęte kwarantanną. Wszystkie żłobki poza dwoma (zamkniętymi z powodu trwających remontów) pracują normalnie. W jednym z przedszkoli całkowicie zawiesiliśmy zajęcia, ponieważ stwierdzono przypadek covid-19 u jednego z nauczycieli. Traf chciał, że akurat w tym czasie odbywała się rada pedagogiczna, więc pozostali pracownicy i dzieci zostali objęci kwarantanną - poinformowała prezydent.

Monitorowana na bieżąco jest także sytuacja w szkołach podstawowych, które prowadzi gmina - obecnie w siedmiu takich placówkach zgłoszono pojedyncze przypadki zachorowań wśród uczniów, rodziców lub nauczycieli. W dwóch szkołach wprowadzono model hybrydowy z częścią zajęć zawieszonych - to szkoła przyszpitalna nr 10 i szkoła nr 59 na gdańskiej Olszynce. Jeśli chodzi o placówki niesamorządowe to wirus został stwierdzony u dwójki dzieci i trojga nauczycieli, a czterdzieścioro pięcioro dzieci i trzech nauczycieli przebywa na kwarantannie.

 

Wrzeszcz Dolny. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstanie nowe boisko

 

- Nie czekamy bezczynnie na rozwój sytuacji - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Monitorujemy sytuację po pierwszym września jeśli chodzi o komunikację publiczną. Od poniedziałku, 14 września, wprowadzamy zmiany związane z kursowaniem autobusów z Gdańska Południe do centrum Gdańska - siedem dodatkowych kursów linii autobusowej 262. Zwiększamy liczbę kursów, przede wszystkim w godzinach porannego szczytu, dodatkowo uruchamiamy skrócone kursy na liniach 199 i 127.

W dalszej części czatu prezydent Gdańska odpowiedziała na kolejne pytania zadawane przez mieszkańców. Wśród nich były te dotyczące drugiej awarii w oczyszczalni „Czajka” w Warszawie, do której doszło 29 sierpnia. Mieszkańców zaniepokoił wpływ awarii na jakość wody u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej.

- Wojewódzki sanepid opublikował badania mówiące, że wszystko jest w normie. Oprócz tego, miasto tak jak zawsze bada wodę, nie tylko wtedy, kiedy działają kąpieliska. Zamówiliśmy opinię u profesora Krzysztofa Czerwionki, wybitnego fachowca z Politechniki Gdańskiej, zajmującego się ochroną środowiska. Opinia jest dostępna na stronie www.gdansk.pl - zachęciła do zapoznania się z materiałami prezydent.

Internauci pytali także o niedawną dewastację Złotej Bramy przez wandali (miasto nie jest właścicielem zabytku) i podkreślali swoją solidarność z prezydent Gdańska, której Ministerstwo Obrony Narodowej nie pozwoliło przemówić podczas obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy chcieli również poznać szczegóły dotyczące m.in. zapisów na mieszkania TBS Motława na Dolnym Mieście (wszelkie informacje znajdują się na stronie tbsmotlawa.pl) czy remontów mieszkań socjalnych.

 

WIĘCEJ: Ruszyły zapisy na mieszkania z zasobów TBS „Motława” na Dolnym Mieście ZASADY

 

Zobacz całą rozmowę prezydent Dulkiewicz z mieszkańcami:

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze