PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Chris Niedenthal w Ratuszu Głównego Miasta. Spotkanie ze słynnym fotografem, transmisja na żywo na gdansk.pl
Chris Niedenthal w Ratuszu Głównego Miasta. Spotkanie ze słynnym fotografem, transmisja na żywo na gdansk.pl
W czwartek, 14 marca, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się spotkanie z udziałem Chrisa Niedenthala poświęcone przemianom ustrojowym w 1989 r. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny. Portal gdansk.pl przeprowadzi bezpośrednią transmisję.
Chris Niedenthal podczas otwarcia swojej wystawy w Ratuszu Głównego Miasta. Wystawa potrwa do 12 maja
Chris Niedenthal podczas otwarcia swojej wystawy w Ratuszu Głównego Miasta. Wystawa potrwa do 12 maja
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Chris Niedenthal to jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, jest autorem m.in. kultowej fotografii wykonanej w czasie stanu wojennego w Polsce, które przedstawia czołg, kino „Moskwa” w Warszawie i plakat do filmu „Czas Apokalipsy". 

Urodził się 21 października 1950 roku w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Dokumentował wiele ważnych wydarzeń i osób. Współpracował m.in. z „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Mieszka i pracuje w Polsce. Jest laureat jednej z nagród World Press Photo w 1986 r, odznaczony w 2009 r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Chris Niedenthal 31 stycznia otworzył swoją wystawę, która składa się z ponad 120 zdjęć naszego miasta.

W czwartek, 14 marca, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się godzinne spotkanie z udziałem Chrisa Niedenthala w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska. Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć mało znane fotografie dokumentujące życie codzienne w krajach bloku sowieckiego pod koniec lat 80. XX wieku, ale też porozmawiać z autorem zdjęć o przemianach ustrojowych w Europie Wschodniej w 1989 roku. 

- Chyba w żadnym okresie swojego zawodowego życia nie pracowałem tak intensywnie jak w 1989 roku. To był wyjątkowy czas. Demoludy chyliły się ku upadkowi, na sile przybierały oddolne, demokratyczne ruchy społeczne. Pracowałem wówczas dla amerykańskiego tygodnika "Time", którego redakcja była niezwykle zainteresowana wydarzeniami w Europie Wschodniej. Regularnie byłem wysyłany w coraz to nowe podróże do niemalże wszystkich stolic komunistycznego świata, w tym do Chin, dokumentując świat i ludzi, na przykład Gorbaczowa, Havla, Honeckera, o których dziś już uczymy się w podręcznikach - mówi Niedenthal.


Podczas spotkania uczestnicy obejrzą ponad sto fotografii, które będą okazją do poznania historii upadku komunizmu, ale także opowieściami o przygodach i codziennej pracy fotoreportera.

- Obiektyw aparatu, choć utrwala obraz konkretnego momentu „takim jakim był”, nigdy nie dopowie najciekawszych historii, nawet tych, które są jego wytworem. Z każdej podróży powracałem z garścią anegdot i wspomnień o wykonanych fotografiach, którymi podzielę się szerzej z gdańszczankami i gdańszczanami podczas nadchodzącego spotkania - dodaje słynny fotograf.

Bezpłatne spotkanie z fotoreporterem potrwa ok. 1-1,5 godziny. Wielka Sala Wety może pomieścić 170 osób.

 

Czytaj także:

Chris Niedenthal otworzył swoją wystawę. Ponad 120 zdjęć naszego miasta

Wystawa Chrisa Niedenthala od 1 lutego. Słynny fotograf gościem wideoczatu

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl