PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Chris Niedenthal otworzył swoją wystawę. Ponad 120 zdjęć naszego miasta 

Chris Niedenthal otworzył swoją wystawę. Ponad 120 zdjęć naszego miasta 
Od piątku, 1 lutego, w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska można zobaczyć ponad 120 wielkoformatowych zdjęć Gdańska, wykonanych przez Chrisa Niedenthala - słynnego fotografa, autora jednego ze "stu najważniejszych zdjęć świata". Wystawa potrwa do 12 maja 2019 r.
Wernisaż wystawy Niedenthal. Gdańsk 2018  w Ratuszu Głównego Miasta. Nz. Chris Niedenthal i jedna z jego fotografii - portret Lecha Wałęsy
Wernisaż wystawy "Niedenthal. Gdańsk 2018" w Ratuszu Głównego Miasta. Nz. Chris Niedenthal i jedna z jego fotografii - portret Lecha Wałęsy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


"Niedenthal. Gdańsk 2018" to wystawa prezentująca ponad 120 wielkoformatowych "portretów" miasta - na fotografiach zostały uchwycone miejsca symboliczne, ważne zabytki, nowe inwestycje, charakterystyczne dzielnice, i przede wszystkim mieszkańcy - bo to projekt o Gdańsku i gdańszczanach. Wszystkie zdjęcia powstały w 2018 roku, wykonał je Chris Nidenthal, słynny na świecie fotograf.

- Zależało nam przede wszystkim na tym, aby pokazać jak różnorodny i bogaty jest Gdańsk i jego współczesna historia. Muzea miejskie podejmują się właśnie takich wyzwań, włączając się tym samym w dyskusje na tematy związane z przemianami nie tylko tkanki urbanistycznej, ale także społeczności lokalnych. Zaprezentowane na wystawie fotografie Chrisa Niedenthala to próba refleksji o nas samych, naszym miejscu w Gdańsku, która została przedstawiona na zasadzie kontrastów, albo skojarzeń. Każde zdjęcie może być rozpatrywane na kilku płaszczyznach - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Słynny fotograf w okresie od sierpnia do grudnia 2018 roku portretował zwykłych gdańszczan i tych znanych. Tu zdjęcie prezydenta Pawła Adamowicza
Słynny fotograf w okresie od sierpnia do grudnia 2018 roku portretował zwykłych gdańszczan i tych znanych. Tu zdjęcie prezydenta Pawła Adamowicza
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Chris Niedenthal (pełne imię i nazwisko Christopher Jan Niedenthal) to jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, jest autorem m.in. kultowej fotografii ze stanu wojennego w Polsce, które przedstawia czołg, kino „Moskwa” w Warszawie i plakat do filmu „Czas Apokalipsy". Urodził się 21 października 1950 roku w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Dokumentował wiele ważnych wydarzeń i osób. Współpracował m.in. z takimi magazynami, jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Mieszka i pracuje w Polsce.

Na fotografiach wykonanych do projektu "Niedenthal. Gdańsk 2018" uwiecznieni zostali zarówno znani - jak m.in. Lech Wałęsa, Paweł Adamowicz, Basil Kerski, prof. Joanna Penson, prof. Andrzej Januszajtis i prof. Jerzy Limon, jak i zwyczajni mieszkańcy, a także przybywający do miasta turyści z całego świata. Zdecydowana większość bohaterów wystawy została uchwycona podczas wykonywania prostych codziennych czynności. 

- Gdańsk jest dla mnie miejscem ważnym, nie tylko sentymentalnie, ale także zawodowo i ciągle mnie zaskakuje. Realizując w zeszłym roku sesje zdjęciowe w różnych dzielnicach miasta miałem okazję poznać je lepiej - wspomina Chris Niedenthal. - Chłonąłem każdą ulicę czy też niepozorny budynek, rozmawiałem o nich z mieszkańcami. Niektóre ze zdjęć mogłem wykonać tylko dzięki wskazówkom taksówkarzy, którzy sami podwozili mnie pod konkretny adres. Można powiedzieć, że ta wystawa ma wielu autorów - są nimi również gdańszczanie i dlatego też prezentuje wiele spojrzeń na fenomen tego miasta.


Przed wernisażem odbył się krótki koncert, podczas którego zagrano na carillonie gdańskim specjalne utwory dla artysty, oraz chorał żałobny upamiętniający zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, który miał otwierać wystawę
Przed wernisażem odbył się krótki koncert, podczas którego zagrano na carillonie gdańskim specjalne utwory dla artysty, oraz chorał żałobny upamiętniający zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, który miał otwierać wystawę
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Zdjęcia powstawały w okresie od sierpnia do grudnia zeszłego roku. Te prezentowane na wystawie, są zaledwie ułamkiem wykonanych przez fotografa do projektu - łącznie powstało ich kilka tysięcy. Część z tych, które nie zmieściły się na wystawie, trafią do albumu, który ukaże się najpóźniej do końca czerwca 2019 roku.

- Z prezentowanych zdjęć poleciłbym dwa. Pierwsze, wykonane na zajezdni tramwajowej przy ul. Abrahama, pokazuje ginący zawód i miasto przeszłości oraz przyszłości. Drugie, wykonane na wieży Ratusza to metafora relacji współczesnego odbiorcy z otaczającą go historyczną przestrzenią. Zachęcam wszystkich do włączenia się w dyskusję o Gdańsku - dodaje Niedenthal.


Wystawa "Niedenthal. Gdańsk 2018" prezentowana jest w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta (Gdańsk, ul. Długa 46/47) od 1 lutego do 12 maja 2019 r. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł. Godziny otwarcia: sezon zimowy 1.02-26.04.2019 - wt. 10-13, śr. 10-16, czw. 10-18, pt. 10-16, so. 10-16, nd. 11-16; sezon letni 27.04-12.05.2019 - pn. 10-13; wt. 10-18, śr. 10-18, czw. 10-18, pt. 10-18, so. 10-18, nd. 11-18. Muzeum nieczynne 21-22 kwietnia 2019 r.


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze