• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa Chrisa Niedenthala od 1 lutego. Słynny fotograf gościem wideoczatu

Wystawa Chrisa Niedenthala od 1 lutego. Słynny fotograf gościem wideoczatu

W czwartek, 31 stycznia, odbędzie się w Gdańsku wernisaż wystawy zdjęć Chrisa Niedenthala (dostępna dla zwiedzających będzie od 1 lutego). Słynny fotograf był gościem naszego programu „Wszystkie Strony Miasta”, wraz z Wojciechem Dudą - historykiem i publicystą.
31.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: Wojciech Duda, Marek Wałuszko (Gdańsk.pl) i Chris Niedenthal - goście i prowadzący środowego (30.01) programu Wszystkie Strony Miasta
Od lewej: Wojciech Duda, Marek Wałuszko i Chris Niedenthal - prowadzący i goście środowego (30.01) programu "Wszystkie Strony Miasta"
źródło: Gdańsk.pl
 

Chris Niedenthal (pełne imię i nazwisko Christopher Jan Niedenthal) to jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, jest autorem m.in. kultowej fotografii ze stanu wojennego w Polsce, które przedstawia czołg, kino „Moskwa” w Warszawie i plakat do filmu „Czas Apokalipsy". 

Urodził się 21 października 1950 roku w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Dokumentował wiele ważnych wydarzeń i osób. Współpracował m.in. z takimi magazynami, jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Mieszka i pracuje w Polsce.

- Urodziłem sie w Anglii, do Polski przyjeżdżałem na wakacje w latach 60. Już wtedy musiałem chyba zahaczać o Gdańsk, bo pamiętam, że byłem w Jastarni, na Helu i w Sopocie, ale przyznam, że Gdańska nie pamiętam - wspominał fotograf, który był gościem naszego programu „Wszystkie Strony Miasta” w środę, 30 stycznia. - Tak naprawdę Gdańsk w pamięci pozostał mi z 1980 roku, kiedy dotarłem na strajk do Stoczni im. Lenina, drugiego dnia, kiedy nikt właściwie jeszcze nie docierał. Prasa zachodnia ledwo wierzyła, że cokolwiek tam się dzieje.

Niedenthal dokumentował tamte przełomowe wydarzenia jako jeden z niewielu fotografów pracujących na zlecenie zachodnich czasopism. Fotografie, wykonane w 1980 roku dla amerykańskiego „Newsweeka”, obiegły cały świat. 

- Poza mną i jednym brytyjskim dziennikarzem, który mnie zachęcił, żebym przyjechał, nie było tam prasy zachodniej - mówił Niedenthal. - Od tego zaczęła się właściwie moja historia gdańska. To był też mój chrzest bojowy jeśli chodzi o fotografię polityczną. Do 80' roku nie tylko w zasadzie nie robiłem tematów politycznych, co ich unikałem. Po Gdańsku wsiąkłem - w polityczne tematy i w Gdańsk.

 
Życie codzienne miasta w obiektywie Chrisa Niedenthala. Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie
Życie codzienne miasta w obiektywie Chrisa Niedenthala. Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie
Fot. Chris Niedenthal / mat. Muzeum Gdańska
 
 
W 1981 roku, 14 grudnia, powstało jego najbardziej rozpoznawalne w Polsce zdjęcie, uznane za jedno ze stu najważniejszych zdjęć świata: wykonana w stanie wojennym fotografia przedstawiająca transporter opancerzony stojący przed kinem „Moskwa” w Warszawie, na którego fasadzie widnieje ogromny afisz filmu „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. 
 
Jego prace, dokumentujące codzienność stanu wojennego, można było oglądać w Gdańsku m.in. na wystawie na Długim Targu, która była jednym z elementów obchodów 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności.
 
Teraz w Gdańsku będzie można zobaczyć fotografie artysty i dokumentalisty życia Polaków - nie tylko w tamtym okresie - o nieco innym charakterze. Biuro Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miasta Gdańska oraz Muzeum Gdańska zwróciły się do Chrisa Niedenthala z prośbą o wykonanie dokumentacji fotograficznej miasta. Tak powstała wystawa „Niedenthal. Gdańsk 2018”, którą można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 46) od piątku, 1 lutego (dzień wcześniej odbędzie się uroczysty wernisaż z udziałem fotografa, wstęp jedynie na zaproszenia).
 
- To, że miałem okazję, żeby zrobić coś o Gdańsku jako o mieście, to dla mnie piękne zaproszenie ze strony śp. prezydenta Pawła Adamowicza - skomentował Niedenthal.
 
Wystawę tworzy ponad 120 wielkoformatowych portretów Gdańska, które zostały zrobione od sierpnia do grudnia 2018. To współczesny i autorski portret miasta. Więcej o projekcie fotograf opowiedział w dalszej części programu, w której wypowiada się również historyk Wojciech Duda - publicysta, wydawca, redaktor naczelny „Przeglądu Politycznego”, współautor serii wydawniczej „Był sobie Gdańsk”, a także członek Rady Muzeum Gdańska.
 

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

 

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo