PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rada Miasta Gdańska. We wtorek ważna sesja, wideoczat z radnymi - godz. 12.30

Rada Miasta Gdańska. We wtorek ważna sesja, wideoczat z radnymi - godz. 12.30
Zaplanowana na wtorek grudniowa sesja Radni Miasta Gdańska poświęcona będzie projektowi budżetu Gdańska na kolejny rok. Jakie wnioski bądź zastrzeżenia będą zgłaszać radni? Dzisiaj o sesji rozmawiać będziemy z szefami klubów radnych - na żywo, o godz. 12.30. Jutro na www.gdansk.pl, bezpośrednia transmisja z obrad RMG - od godz. 9.
11 grudnia odbędzie się ostatnia, ale jedna z najważniejszych sesji w tym roku. Radni zajmą się bowiem projektem Budżetu Gdańska na 2019 rok
11 grudnia odbędzie się ostatnia, ale jedna z najważniejszych sesji w tym roku. Radni zajmą się bowiem projektem Budżetu Gdańska na 2019 rok
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Do studia zaprosiliśmy przewodniczących wszystkich trzech klubów radnych w Radzie Miasta Gdańska:

  • Piotra Borawskiego z Platformy Obywatelskiej (klub Koalicji Obywatelskiej)
  • Kacpra Płażyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości
  • Beatę Dunajewską z Wszystko dla Gdańska


Program zacznie się dziś o godz. 12.30 i poświęcony będzie w całości zaplanowanej na jutro sesji RMG (11 grudnia), na kórej gdańscy radni zajmą się projektem budżetu Gdańska na 2019 r. Rozmowę poprowadzi red. Marek Wałuszko.

W tym roku miejski budżet, po raz pierwszy w historii, przekroczył granicę 3 miliardów złotych. W przyszłym roku szacowana jest jeszcze wyższa kwota. Dochody Miasta mają wynieść aż 3.35 miliarda złotych. Wyższe będą także wydatki Gdańska. Na przyszły rok są one szacowane na poziomie 3.7 mld złotych. Deficyt budżetowy ma wynieść 348 mln złotych, a planowana nadwyżka operacyjna - 136 mln złotych. W przyszłym roku kontynowane będą prace na największym obecnie placu budowy w Gdańsku - powstającej Nowej Bulońskiej Północnej. Inwestycja ta powinna zakończyć się jesienią przysłego roku. Prace prowadzone będą także na Stogach, gdzie już trwa gruntowna modernizacja torowiska w tej dzielnicy, i przyległych do niego ulic. W przyszłym roku ogłoszony zostanie także przetarg na budowę kolejnego torowiska w mieście - w tzw. Nowej Warszawskiej. W 2019 roku powinny też rozpocząć się prace budowlane. W miejskim budżecie zabezpieczone zostaną środki także na mniejsze projekty, w tym modernizacje szkół, remonty chodników i oświetlenie kolejnych ulic w ramach miejskiego projektu "Jaśniejszy Gdańsk". Więcej szczegółów na temat przyszłorocznego budżetu Gdańska podamy po planowanej w poniedziałek, 10 grudnia, konferencji prasowej poświęconej tej kwestii.

Czym jeszcze zajmą się we wtorek radni?

Na pewno kwestią Polskiej Agencji Kosmicznej. Rząd RP zamierza przenieść jej siedzibę z Gdańska do Warszawy. Sprzeciwiają się temu m.in. gdańscy samorządowcy. W trakcie sesji odczytany zostanie apel radnych poświęcony tej sprawie.

Radni mają także zająć stanowisko w głośnej w ostatnich dniach sprawie ks. Henryka Jankowskiego. W jednym z reportaży Gazety Wyborczej nieżyjący od ośmiu lat duchowny został oskarżony o skłonności pedofilskie i wykorzystywanie seksualne nieletnich podopiecznych. Ks. Jankowski ma w Gdańsku swój pomnik. Przed laty przyznano mu też tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.


Grudniowa, prawdopodobnie ostatnia w tym roku, sesja gdańskich radnych odbędzie się w najbliższy wtorek, 11 grudnia. Początek o godz. 9. zachęcamy do śledzenia jej przebiegu na żywo na www.gdansk.pl!

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze