Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Biskupia Górka. Mieszkańcy chcą, by odzyskała dawny blask

Mieszkańcy zafundowali zastępcy prezydenta Gdańska, Piotrowi Grzelakowi, solidny spacer po dzielnicy. W środę, 17 lutego, przez blisko 1,5 godziny, pokazywali mu miejsca i obiekty, które powinny - ich zdaniem - odzyskać dawną świetność.

Biskupia Górka. Mieszkańcy chcą, by odzyskała dawny blask
A
A
data publikacji: 17 lutego 2016 r.

Mieszkańcy dzielnicy i Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, w miejscu, gdzie jeszcze 70 lat temu funkcjonowała restauracja. Z czerwoną teczką w rękach - Emilia Lebiedź.
Mieszkańcy dzielnicy i Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, w miejscu, gdzie jeszcze 70 lat temu funkcjonowała restauracja. Z czerwoną teczką w rękach - Emilia Lebiedź.
Wojtek Jakubowski

Spotkanie zaczęło się dość niepozornie, zwłaszcza że tematem przewodnim miało być uporządkowanie terenu wokół gmachu policji, który znajduje się na szczycie wzgórza - w tym drzew rosnących na skarpie przy ul. Biskupiej.

- Z naszego punktu widzenia nie stanowią żadnego zabezpieczenia i umocnienia tych skarp. Poza tym lokatorzy tego budynku cierpią na permanentny brak światła naturalnego w okresie wiosenno-letnim. Muszą mieć ciągle włączone światło we wszystkich pomieszczeniach - wyliczała Emilia Lebiedź, jedna z mieszkanek. – Dlatego przygotowałam taki niewielki plan z obszarem, gdzie, w naszej opinii, powinno się przeprowadzić wycinkę drzew, zwłaszcza, że są to samosieje, a jednocześnie nasadzić roślinność niskopienną.

Okoliczni mieszkańcy obawiają się zwłaszcza tych drzew, które wyraźnie przechylają się w stronę pobliskiego budynku mieszkalnego.

Przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni zapewnili obecnych, że wycinki i przycinki będą prowadzone ze względów sanitarnych. Podkreślali jednak, że nie wszystkie drzewa rosnące na skarpie nadają się do usunięcia.


Po skarpie, pod wieżę

Mieszkańcom zależy na zachowaniu i wyeksponowaniu fragmentów ogrodzenia (m.in. tego stojącego przy jezdni) oraz schodków przy nieistniejącej już w tym miejscu restauracji, która funkcjonowała na skarpie co najmniej do 1945 r. Znaleźć tam można jedynie nieliczne pozostałości tamtego budynku.

- Chcemy uporządkowania tego terenu z mniejszych pozostałości po restauracji - podkreślał Ryszard Kopittke, mieszkaniec Biskupiej Górki i jednocześnie radny Dzielnicy Chełm. - Uważamy jednak, że większe elementy, które być może wytyczają nawet granice dawnej działki, powinno się pozostawić na swoim miejscu i wkomponować w zielony skwer, który ma tu powstać.

Biskupia Górka jest jedną z najpiękniej położonych dzielnic miasta.
Biskupia Górka jest jedną z najpiękniej położonych dzielnic miasta.
Wojtek Jakubowski

Obecni na spotkaniu podkreślali, że bardzo zależy im, aby ich dzielnicę częściej i tłumniej odwiedzali turyści - także dla wspaniałych widoków i panoramy Głównego Miasta Gdańska. Dlatego zasugerowali, by w miejscu charakterystycznej wieży stojącej przy gmachu komendy policji stworzyć punkt widokowy. Bezpieczną ścieżkę można by zorganizować - według nich - od strony gmachu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. By przekonać zastępcę prezydenta do swoich racji zachęcili go do wspinaczki dość śliskim i stromym odcinkiem skarpy, prowadzącym pod wieżę. Ci, którzy skorzystali z propozycji, musieli przyznać, że widok stamtąd zachwyca.

To był jednak dopiero półmetek spotkania. Spod okazałego gmachu, w którym kiedyś działało schronisko młodzieżowe, kilkunastoosobowa grupa mieszkańców wraz z wiceprezydentem Grzelakiem, udała się pod Bastion Zbawiciela, który jest częścią dawnych fortyfikacji.

- Kiedyś, od budynku GWSH, do bastionu prowadziła normalna droga, którą bezpiecznie i wygodnie można było dojść do tego miejsca. Teraz do dyspozycji jest tylko mało wygodna ścieżka, ale i tak przyprowadzamy tu bardzo dużo wycieczek, bo to ciekawe obiekty - zaznaczał Wojciech Ostrowski, także mieszkaniec BG. - Te fortyfikacje pochodzą mniej więcej z tego samego czasu, co te na Górze Gradowej.


Zadbać o tę wyjątkowość

Zaproponowano też, by zorganizować w sąsiedztwie kaponier ścieżkę edukacyjną. A to dlatego, że rosną tu rzadko, bądź niespotykane w innych częściach Gdańska, rośliny.

- Jest tu zawilec, dziki tulipan, który wygląda jak orchidea, fiołki i barwinek o błękitnym kolorze, tworzący wiosną przepiękne kobierce - wylicza Natalia Ostrowska, mieszkanka BG i radna Dzielnicy Chełm.

Drzewa na skarpie, które trzeba będzie usunąć, ponieważ zagrażają znajdującym się poniżej budynkom.
Drzewa na skarpie, które trzeba będzie usunąć, ponieważ zagrażają znajdującym się poniżej budynkom.
Wojtek Jakubowski

Gdańsk szykuje się do rewitalizacji w najbliższych latach kilku dzielnic, w tym Biskupiej Górki. By mogły rozpocząć się prace budowlane w tej części miasta, niezbędne jest zabezpieczenie w pierwszej kolejności osuwających się fragmentów skarpy. W poniedziałek, 22 lutego, w Szkole Podstawowej nr 21, zaplanowano spotkanie z prezydentem Gdańska, poświęcone zabezpieczeniom przeciwosuwiskowym skarp w tym rejonie. Początek o godz. 17.

Czytaj także:

Biskupia Górka. Rewitalizacja to przede wszystkim człowiek

Rewitalizacja - tak. Ale najpierw gospodarskie porządki

Nowe życie zdegradowanych dzielnic. Wywiad o rewitalizacji

Porozmawiajmy o rewitalizacji. Mieszkańcy proponują

Naprawić dzielnice. Podpowiedz, gdzie i co rewitalizować

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora