• Start
  • Wiadomości
  • Zysk z wakacyjnych parkingów na budowę schroniska i kuchni dla potrzebujących

Zysk z wakacyjnych parkingów na budowę schroniska i kuchni dla potrzebujących

Fundacja Społecznie Bezpieczni zbierała pieniądze na budowę schroniska dla osób w kryzysie bezdomności. Przez trzy letnie miesiące jej podopieczni obsługiwali parkingi w 5 lokalizacjach. Zysk wyniósł ponad 420 tys. zł. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła dziś symboliczny czek przedstawicielom Towarzystwa im. Św. Brata Alberta i Fundacji Społecznie Bezpieczni.
22.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Symboliczne przekazanie czeków odbyło się 22 grudnia 2022, od lewej: Łukasz Kłos z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG, Wojciech Bystry prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Koła Gdańskiego Towarzystwa, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Dominik Kwiatkowski prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni, Piotr Kryszewski z-ca prezydent Gdańska
Symboliczne przekazanie czeków odbyło się 22 grudnia 2022, od lewej: Łukasz Kłos z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG, Wojciech Bystry prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Koła Gdańskiego Towarzystwa, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Dominik Kwiatkowski prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni, Piotr Kryszewski z-ca prezydent Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sześć lokalizacji - dwa społeczne cele

W okresie od 24 czerwca do 14 września Fundacja Społecznie Bezpieczni prowadziła parkingi w sześciu lokalizacjach w Gdańsku. Parkingi społecznie odpowiedzialne w Oliwie, Jelitkowie, na Zaspie i Stogach przyniosły dochód w wysokości 422 490 zł. Środki te zasilą fundusz budowy schroniska dla osób w kryzysie bezdomności w Gdańsku Przegalinie. Z kolei tegoroczny zysk, z prowadzonego przez Fundację od kilku sezonów parkingu przy ul. Nowotnej na Stogach, przekazany zostanie na remont i budowę kuchni dla osób potrzebujących. Na ten cel, pracownikom Fundacji udało się zebrać 109 260 zł.   

- To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki tej działalności pozyskiwane są realne środki, które przeznaczane są na pomoc rzeczową dla potrzebujących. Wielką wartość dodaną tej inicjatywy stanowi jednak również możliwość aktywizacji osób, które znalazły się różnego rodzaju kryzysach - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gorąca zupa, kromka chleba i ciepłe słowo - załoga Autobusu SOS pomaga szósty sezon

 

Zysk i zatrudnienie

Fundacja Społecznie Bezpieczni przy współpracy z miastem Gdańsk od 2018 roku realizuje projekt Parkingów Społecznie Odpowiedzialnych, gdzie osoby potrzebujące mogą uzyskać stabilną pracę i wsparcie. Na pomoc Fundacji mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością, dotknięte kryzysem bezdomności, wykluczone społecznie, bezrobotne oraz uchodźcy.

Fundacja prowadzi parking społecznie odpowiedzialny przy ul. Lawendowej, który daje pełnoetatową pracę dla czterech osób. W ostatnich latach, w okresie wakacyjnym, Fundacja prowadzi też Parking Społecznie Odpowiedzialny na ul. Nowotnej w dzielnicy Stogi. Dotychczas z działalności parkingów zakupiono m.in. samochód do przewozu osób z niepełnosprawnością, specjalistyczne łóżka dla podopiecznych schroniska przy ul. Równej oraz pralkę automatyczną. Zyski z tej działalności przeznaczone były też na zbudowanie kuchni dla osób potrzebujących na ulicy Floriańskiej.

Fundacja Społecznie Bezpieczni jest organizacją pozarządową działającą od 2009 roku na terenie Gdańska. Celem Fundacji jest wsparcie najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta, poprzez realizację działań nakierowanych na rozwój ekonomii społecznej. Fundacja prowadzi szereg działań w tym zakresie, są to m.in. Pralnia Społecznie Odpowiedzialna, punkt widokowy Żuraw M3, food truck Wydział Zero Waste, czy Parking Społecznie Odpowiedzialny.

Parkingi w pięciu lokalizacjach

W tym roku, oprócz parkingu na Stogach, Fundacja obsługiwała parkingi wakacyjne również w innych lokalizacjach Gdańska:

  • Oliwa, Plac Inwalidów Wojennych
  • Oliwa, ul. Cystersów
  • Jelitkowo, ul. Kapliczna
  • Jelitkowo, ul. Błękitna
  • Zaspa, ul. Czarny Dwór

Zgodnie z umową operator parkingu mógł dokonywać poboru opłat w godzinach od godz. 9 do 19 przez siedem dni w tygodniu. Wysokość opłaty wynosiła 10 zł za cały czas postoju, natomiast postój do 15 minut był bezpłatny. Zwolnione z opłat były osoby z niepełnosprawnością posiadające identyfikator N+.

oprac. IB

 

 

TV

W Gdańsku tkają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska