Gorąca zupa, kromka chleba i ciepłe słowo - załoga Autobusu SOS pomaga szósty sezon

Autobus SOS, który od wtorku (29 listopada) kursuje po Gdańsku i Sopocie zatrzymuje się na czterech przystankach. Na każdym osoby potrzebujące mogą liczyć na ciepły posiłek i ogrzanie się, na rozmowę z pracownikiem socjalnym i wsparcie ratownika medycznego. To mobilne centrum pomocy w ciężkim jesienno - zimowym czasie można wesprzeć przynosząc ciepłą odzież.
30.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszy kurs Autobusu SOS w Gdańsku w szóstym sezonie nastąpił 29 listopada 2022
Pierwszy kurs Autobusu SOS w Gdańsku w szóstym sezonie nastąpił 29 listopada 2022
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Autobus SOS łączy Gdańsk i Sopot

We wtorkowy wieczór (29 listopada), kiedy autobus SOS wyruszył w swoją pierwszą trasę w  jesienno - zimowym sezonie 2022/23, panowało przenikliwe zimno. Na przystanek autobusowy przy SKM Przymorze po ciepłą zupę serwowaną z pokładu pojazdu (plus kromka chleba) przyszło ok. 20 osób, głównie mężczyzn, przeważnie raczej młodych, choć trudno było poznać wiek po zarośniętych często twarzach.

A to tylko jeden z czterech codziennych przystanków autobusu oklejonego plakatami z nazwą akcji, który pierwszy postój odbył już wcześniej w Sopocie, a po Przymorzu dotrze jeszcze do Wrzeszcza i Śródmieścia.

Pomóż osobom bezdomnym dzięki prostej aplikacji mobilnej Arrels

Zupa, odzież, pomoc, noclegownia

Gęsta zupa każdego dnia gotowana jest w kuchni gdańskiego koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Nowym Porcie. Codziennie każdy, kto będzie głodny, otrzyma w autobusie ciepły posiłek, z możliwością zabrania drugiej porcji do słoika, na później. Do pojazdu można wsiąść podczas ponad trwającego ok. 40 minut postoju na przystanku, wypocząć i ogrzać się, a także zaopatrzyć w czystą, ciepłą odzież, czy bieliznę. Na chętnych do rozmowy czeka pracownik socjalny. Jest także ratownik medyczny, z którym można się podzielić zdrowotnymi bolączkami (na miejscu opatruje też drobne rany), w cięższych przypadkach - wysyła na SOR, w skrajnych sytuacjach wzywa pogotowie. 

Ostatni przystanek każdej nocy to noclegownia Towarzystwa na Dolnym Mieście przy ul. Mostowej, do której każdy kto wyrazi chęć, może dojechać Autobusem SOS, by w niej przenocować. Możliwość ta dostępna jest także dla osób pod wpływem alkoholu, jeśli tylko badanie na pokładzie autobusu nie wykaże stężenia wyższego niż półtora promila. Jeśli będzie wyższe -  taka osoba może liczyć na miejsce w pogotowiu socjalnym przy Srebrnikach, dokąd zabiorą go wezwane przez obsługę autobusu służby.

Bezpłatne kursy prawa jazdy dla bezrobotnych i pracujących za minimalne wynagrodzenie

Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska
Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Świątek, piątek - systemowa pomoc w Autobusie SOS

Święta, sylwester czy Nowy Rok - nie będą wyjątkiem w rozkładzie Autobusu SOS, będzie kursował, jak każdy inny dzień. Poza tym, że w Wigilię oprócz zupy będą jeszcze uszka lub pierogi oraz dodatkowe paczki żywnościowe dostarczone przez Duszpasterstwo Akademickie Górka.

- Ważne jest dla nas, żeby być w przestrzeni publicznej, kierować pomoc na tym “najniższym progu” - mówi Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska do spraw społecznych i równego traktowania: - Mamy w Gdańsku streetworkerów socjalnych, streetworkerów psychologów i streetworkerów psychiatrów, których celem jest dotarcie do osób żyjących w przestrzeniach niemieszkalnych. Jedną z takich usług jest także Autobus SOS, który jest systemową pomocą, co jest bardzo ważne, ponieważ jeździ codziennie, a przez to pozwala nawiązać relacje i monitorować kolejne grupy osób w potrzebie. Dziś przyszło ich więcej niż się spodziewaliśmy. Podejrzewam, że wśród osób, które tu widzimy są zarówno osoby w kryzysie bezdomności, ale też doświadczające szczególnych trudności, biedy, innych problemów. Dzięki działalności Autobusu będziemy więcej wiedzieli o środowiskach osób w kryzysie. Jest to więc z jednej strony mobilny zestaw wsparcia, a z drugiej - narzędzie diagnostyki.Początek wyjścia z bezdomności w Autobusie SOS

Mówi Wojciech Bystry prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Koła Gdańskiego Towarzystwa, które od początku zaangażowane jest w autobusowy projekt, oferując pomoc jego “pasażerom” w pokonaniu kryzysu bezdomności w swoich placówkach: - Znam osoby, których droga do wychodzenia z bezdomności rozpoczęła się właśnie w tym autobusie, a dziś już są samodzielne. Pracownik socjalny jest tu, by pokazywać chętnym drogę powrotu. Ale to trwa. Musimy trafić z rozmową we właściwy moment. Bo można komuś mówić przez trzy lata, a dopiero w czwartym nadejdzie ta chwila, gdy on naprawdę usłyszy i powie: “chcę, idę dalej”. W Gdańsku mamy tak różnorodne rozwiązania w zakresie wsparcia mieszkaniowego dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności, że jeśli tylko ktoś będzie chciał, ma dużą szansę na samodzielność. 

Ratownik medyczny Artur Stefan - od początku w załodze Autobusu SOS
Ratownik medyczny Artur Stefan - od początku w załodze Autobusu SOS
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Statystyki Autobusu SOS

Ile osób korzysta codziennie ze wsparcia udzielanego w Autobusie SOS? 

- Średnia to około 60 każdego dnia na trasie, ale bywa, że przychodzi i sto osób - odpowiada Sławomir Kunkel, koordynator autobusu SOS z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących Przystań (także od początku w projekcie). - Nie zdarzyło się, by zabrakło zupy. Mamy zawsze dwa wielkie gary. W najgorszym wypadku, kiedy widzimy wyjątkowe oblężenie, staramy się ograniczyć dokładki, albo wydawanie dodatkowej porcji na wynos.

W sezonie 2021/22 z pomocy udzielanej przez zespół Autobusu SOS skorzystało 6,6 tys. osób, którym wydano 15,6 tys. posiłków. 

Przemysław Ryś, radny miasta Gdańska, nastolatek obok niego to wolontariusz wspierający kurs Autobusu SOS
Przemysław Ryś, radny miasta Gdańska, nastolatek obok niego to wolontariusz wspierający kurs Autobusu SOS
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Radny sprowadził Autobus SOS do Gdańska

Przemysław Ryś, miejski radny (KO, wiceprzewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Gdańska) jest osobą, która zainicjowała działanie Autobusu SOS.

- Usłyszałem kiedyś o prywatnym autobusie wspierającym osoby bezdomne w zimie, działał bodajże w Poznaniu. Przekonałem śp. prezydenta Pawła Adamowicza, by podobną inicjatywę wprowadzić w Gdańsku. Na początku wiele osób było sceptycznych, szybko okazało się, że pomysł się sprawdził. Niestety, ludzi przychodzi coraz więcej, nie tylko osób bezdomnych. Obawiam się, że takich, którym po opłaceniu rosnących rachunków i wykupieniu lekarstw zabraknie pieniędzy na jedzenie będzie coraz więcej… 

W Gdańsku otwarty zostanie sklep społeczny "Za Stołem". Bo potrzebujących jest coraz więcej

Rozkład Jazdy Autobusu SOS

  • o godz. 19.15 przystanek Sopot - przy ul. Monte Cassino na wysokości Hotelu Rezydent
  • ok. godz. 20.15 pętla autobusowa przy stacji SKM na Przymorzu
  • ok. godz. 21.15 parking między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu,
  • ok. godz. 22.15 zatoka autobusowa przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.

Zbiórka ciepłej odzieży na potrzeby odwiedzających Autobus SOS

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć działalność Autobusu -  bardzo potrzebne są ciepłe ubrania tj. spodnie, bluzy, kurtki oraz nowa bielizna. Można je dostarczać w trakcie kursowania autobusu, ale wygodniejszą formą będzie przyniesienie odzieży do Pogotowia Socjalnego przy ul. Srebrniki 9, gdzie można przyjść o każdej porze dnia. 

Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat - organizatorzy Autobusu proszą o odzież z wymienionego powyżej asortymentu - garnitury naprawdę się nie przydadzą.

Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, koordynujący zadanie oraz Miasto Sopot. Na zlecenie MOPR w bieżącym roku usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Tradycyjnie kierowcę i pojazd zapewniła spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.  

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów