Żaneta Geryk z KO zaprzysiężona na radną. W sierpniu ślubować będą dwaj inni radni

Po ponad pięciu latach przerwy do Rady Miasta Gdańska wróciła Żaneta Geryk. Radna Koalicji Obywatelskiej (KO) przejęła mandat po Piotrze Grzelaku, który zdecydował, że po kwietniowych wyborach samorządowych nadal będzie zastępcą prezydenta Gdańska. Ślubowanie Żaneta Geryk złożyła w czwartek, 6 maja, podczas sesji Rady Miasta Gdańska. Najprawdopodobniej w sierpniu mandaty radnych miasta Gdańska obejmą jeszcze Michał Hajduk i Krystian Kłos z KO.
06.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
elegancko ubrana kobieta stoi na środku. Za nią widoczni ludzie, którzy patrzą w jej kierunku. Wszyscy stoją w eleganckim, zabytkowym wnętrzu, nad nimi duży biały ekran
Żaneta Geryk jest doktorem nauk ekonomicznych. Zasiadała w Radzie Miasta Gdańska przez dwie kadencje: w latach 2010-2014 oraz 2014-2018
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ślubuję uroczyście ...

Żaneta Geryk powtórzyła rotę ślubowania, którą przeczytał najmłodszy radny w RMG Jan Perucki (KO).
 
„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwe, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”
 
- Po pięciu latach przyznam, że nie kryję wzruszenia. Słów mi brakuje. Dziękuję bardzo. Czekałam na ten moment pięć długich lat. Miło mi być z Wami i pracować z Wami dla Gdańska, dla mieszkanek i mieszkańców. Jestem pełna energii i fajnych pomysłów. Mam nadzieję, że będzie nam się dobrze współpracować - powiedziała Żaneta Geryk

Nowa Rada Miasta Gdańska. Radni i prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaprzysiężeni

W kwietniowych wyborach samorządowych Żaneta Geryk kandydowała w okręgu nr 4 (VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo), zdobywając 795 głosów.

Słowa gratulacji od szefa klubu radnych

Gratulacje radnej złożył Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. 
 
- To jest szczególnie cenne, że mieszkańcy pamiętali o dokonaniach Żanety. Wraca do nas z nową energią i pomysłami. To pokazuje, że w polityce, również tej samorządowej, trzeba być konsekwentnym i nie można łatwo rezygnować, ponieważ sprawy publiczne, sprawy naszego miasta mamy głęboko w sercu. I dla wszystkich nas na tej sali są one szczególnie ważne - mówił Cezary Śpiewak-Dowbór

Jakich nowych radnych jeszcze poznamy?

W najbliższym czasie czekają nas jeszcze dwie podobne uroczystości zaprzysiężenia radnych. 

Oficjalne wyniki PKW. W Gdańsku wygrała Aleksandra Dulkiewicz - 57,95 proc.

Michał Hajduk (KO) obejmie mandat po Piotrze Borawskim (KO), który od 24 maja pełni ponownie funkcję zastępcy prezydenta Gdańska.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę przemawiającego na tle ekranu z wyświetlonym zdjęciem budynku. Mężczyzna ma krótkie, ciemne włosy i nosi okulary. Ubrany jest w ciemny garnitur i białą koszulę. Stoi za mównicą i mówi do mikrofonu. Tło prezentacji na ekranie ukazuje zbliżenie na budynek otoczony zielenią, prawdopodobnie w trakcie trwania jakiejś konferencji lub oficjalnego spotkania. Jego odbicie jest widoczne na powierzchni po jego lewej stronie, co dodaje głębi zdjęciu.
Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Michał Hajduk kandydował do RMG w okręgu nr 3 (Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo), uzyskując poparcie 1253 wyborców. 
 
W lipcu stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska ma objąć radna KO Emilia Lodzińska. Na jej miejsce w Radzie Miasta pojawi się Krystian Kłos, który starał się o mandat radnego w okręgu nr 4 (VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo) i zdobył 751 głosów.

To oni będą decydować o naszym mieście. Poznaj radnych kadencji 2024-2029

Na poprzedniej sesji Radzie Miasta Gdańska, która odbyła się 16 maja, odbyło się natomiast ślubowanie radnej Kamili Błaszczyk (KO). Weszła ona do RMG na miejsce prezydent Aleksandry Dulkiewicz, która zwyciężając w I turze wyborów prezydenckich nie przyjęła mandatu radnej.
 
Kamila Błaszczyk kandydowała do Rady Miasta w okręgu nr 2 (Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna), zdobywając 1 167 głosów. 
 
Ślubowanie Michała Hajduka i Krystiana Kłosa na radnych miasta Gdańska odbędzie się prawdopodobnie na sesji w sierpniu.

Zjazd Hanzy w Gdańsku od 13 czerwca. Moc atrakcji: jarmark, koncerty, parada, wystawy

Przypomnijmy, że po kwietniowych wyborach samorządowych w 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska powstały trzy kluby radnych:
 
  • Koalicji Obywatelskiej - 16 radnych
  • Wszystko dla Gdańska - 10 radnych
  • Prawa i Sprawiedliwości - 8 radnych 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku