Zjazd Hanzy w Gdańsku od czwartku. Moc atrakcji: jarmark, koncerty, parada, wystawy

Goście ze stu miast z 14 krajów przyjadą do Gdańska na 44. Zjazd Hanzy. Gdańszczan i turystów czekają parady, koncerty, wystawy i wielki Jarmark Hanzeatycki. Dla mieszkańców i turystów najbardziej spektakularna będzie inauguracja Zjazdu w czwartek, 13 czerwca.
05.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta mówi do mikrofonu
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie gospodynią 44. Zjazdu Hanzy w Gdańsku w dniach 13-16 czerwca
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pierwszy zjazd Hanzy odbył się w 1361 roku. Minęły wieki. Tradycja zobowiązuje. Od czwartku do niedzieli (13-16 czerwca) w Gdańsku odbędzie się 44. Zjazd Nowej Hanzy. 

Stara Hanza była czymś w rodzaju średniowiecznej Unii Europejskiej. Dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach, kupcom gdańskim przysługiwały uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego. Przy okazji wymiany handlowej następowała też wymiana myśli, wzorców prawa i kultury.

Ale jak podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz “współczesna Hanza to nie tylko przebieranki w średniowieczne kostiumy”.

- To nie tylko historyczne wspominki, ale próba wspólnej odpowiedzi na wyzwania współczesności. To, co ważne, to budowa więzi i wymiana doświadczeń. Współpraca między miastami jest nam potrzebna - mówi Aleksandra Dulkiewicz.  

Dlatego co roku w jednym z miast hanzeatyckich odbywa się zjazd. W tym roku jego gospodarzem będzie Gdańsk (był już gospodarzem w 1997 roku). Zjazd odbędzie się w dniach 13-16 czerwca (czwartek-niedziela) pod hasłem “Zmiana zaczyna się tutaj”. 

- Myślę, że nikomu w Gdańsku nie trzeba tego hasła tłumaczyć - powiedziała prezydent Dulkiewicz. 

Hanza - rys historyczny 

Zjazd Burmistrzów

Prezydent Gdańska będzie gospodynią Szczytu Burmistrzów, na który do Muzeum II Wojny Światowej przybędzie kilkudziesięciu burmistrzów z kilkunastu krajów Europy. Jak wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, szczyt będzie podzielony na grupy tematyczne: rozwój mobilności miejskiej, transport publiczny, agenda klimatyczna, dziedzictwo hanzeatyckie, międzykulturowy potencjał imigrantów oraz aktywizacja obywatelska.  

Ludzie stoją w rzędzie przed mikrofonem
Konferencja prasowa zapowiadająca 44. Zjazd Hanzy. Od lewej: Marek Ossowski (GARG), prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Bendykowski (Fundacja Gdańska), Waldemar Ossowski (Muzeum Gdańska) i Karol Gzyl (Fundacja Gdańska)   
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Hanzeatyckie Forum gospodarcze

Wiceprezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (GARG) Marek Ossowski zapowiada, że w czasie Zjazdu Hanzy odbędzie się forum poświęcone innowacyjnej gospodarce. Miejsce: Amber Expo.  

- Gdańsk zawsze był innowacyjny - mówi Marek Ossowski. - Z gośćmi z Polski i zagranicy będziemy mówić o gospodarce portowej, morskiej, nowych technologiach informatycznych oraz technologii kosmicznej. 

Gdańsk szykuje się do 44. Zjazdu Hanzy

Wystawa “Mamy wiatr do żeglowania”

Dyrektor Muzeum Miasta Gdańska Waldemar Ossowski Gdańska zaprasza na wystawę “Mamy wiatr do żeglowania” 

- Tytuł wystawy to komenda, którą wydawał szyper statku przed rozpoczęciem podróży, wymieniona w prawie morskim - mówi Waldemar Ossowski. - Wystawa zostanie otwarta w najbliższą sobotę, 8 czerwca, o godz. 12 w Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46. Celem wystawy jest przypomnienie czym była Hanza, czym się zajmowała, jak żyli mieszkańcy miast hanzeatyckich i jak się bogacili. Wystawa potrwa do 3 listopada. Dodatkowo wykłady otwarte o związkach Gdańska z Hanzą dadzą dr Marcin Grulkowski oraz prof. Beata Możejko. Więcej tutaj.   

Okładka gry planszowej
Gra planszowa Hansa Guilds
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gra "Hansa Guilds" 

Z okazji Zjazdu organizacja Visit Gdańsk oraz GARG przygotowały grę planszową “Hansa Guilds”, czyli “Gildie Hanzeatyckie”. Opracowali ją Przemek Wojtkowiak i Bartłomiej Korbowski. Rozgrywka przenosi graczy do Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku. Zarządzając statkiem gracze dostarczają towary do określonych miast, stawiają kantory i wykupują licencje handlowe na prowadzenie kolejnych domów kupieckich. Zwycięzcą zostaje najbardziej wpływowy kupiec. 

Jarmark, koncerty, wystawy

Wiceprezes Fundacji Gdańskiej Karol Gzyl opowiada o szeregu imprez dla mieszkańców Gdańska w czasie Zjazdu: 

- Dla mieszkańców i turystów najbardziej spektakularna będzie inauguracja Zjazdu w czwartek, o 13 czerwca, godz. 19.30. Wtedy od Złotej Bramy do fontanny Neptuna przejdzie spektakularna parada przygotowana przez teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury. Weźmie w niej udział 600 przedstawicieli ze 100 miast Nowej Hanzy. Zjazd otworzą Aleksandra Dulkiewicz oraz burmistrz niemieckiej Lubeki dr Jan Lindenau. Wystąpi także Wojtek Mazolewski z zespołem

Co jeszcze w programie? 

  • Od piątku do niedzieli (14-16 czerwca) na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki. Odwiedzający będą mieli okazję do zanurzenia się w różnorodności kulturowej Europy. Miasta uczestniczące w jarmarku zaprezentują regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne; stoiska pełne smakołyków i unikalnych przedmiotów. Na Targu Węglowym stanie także scena muzyczna. Jarmark czynny będzie w piątek i sobotę w godz. 10-18 i w niedzielę w godz. 10-16. 
  • W piątek w Teatrze Szekspirowskim odbędzie się spotkanie 30 dyrektorów i menadżerów kultury. Będą rozmawiać o wspólnych nowych projektach. Tytuł “Partnerstwa dla Kultury” 
  • W CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1) dwudniowa wystawa “Made in Hansa”. Wejście za symboliczną złotówkę. 15-16 czerwca w godz. 12-20. 
  • Pod napisem “Gdańsk” na Ołowiance stanie scena z muzyką szantową. 
  • Szczegółowy program TUTAJ

Utrudnienia w ruchu

Od poniedziałku 10 czerwca zamknięty dla samochodów będzie Targ Węglowy. W dniach 12-16 czerwca na Ołowiance będzie za to możliwość parkowania na parkingu przy Filharmonii Bałtyckiej. W czwartek 13 czerwca od godz. 19.30 do 21.00 ograniczony będzie ruch pojazdów na ul. Bogusławskiego przy Teatrze Szekspirowskim.  

Konferencja prasowa zapowiadająca 44. Zjazd Hanzy w Gdańsku:

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy