Wszystkie dzielnicowe choinki w Gdańsku gotowe na święta. Jest ich 15, ostatnie rozbłysły w sobotę

Od 3 do 10 grudnia trwał proces inauguracji świątecznych choinek w dzielnicach Gdańska. Do galerii rozświetlonych drzewek, Mikołajów i uśmiechniętych twarzy najmłodszych mieszkańców dołączają ostatnie zdjęcia - z Oruni, Wrzeszcza Górnego oraz Świbna, które odebrało prezent dla społeczności Wyspy Sobieszewskiej za najwyższą frekwencję w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego, czyli personalizowaną iluminację świąteczną.
11.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
XXIII Gwiazda na Oruni, 10 grudnia 2022 r.
XXIII Gwiazda na Oruni, 10 grudnia 2022 r.
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Orunia-Św. Wojciech-Lipce

Ta dzielnica Gdańska szczyci się już XXIII-letnią tradycją uroczystego spotkania z okazji zbliżających się świąt pod tytułem “Gwiazda na Oruni”. Choinkę przy ul. Gościnnej rozświetlono o godz. 16 w obecności Aleksandry Dulkiewicz prezydent Gdańska, ale program wydarzenia rozpoczął się już o godz. 14 od świątecznego kiermaszu i odbywających się równolegle występów artystycznych - chórów szkolnych i przedszkolnych, koncertu uczniów szkoły muzycznej i pokazu artystycznego przygotowanego przez Gdański Archipelag Kultury. 

Mikołaj czekał na dzieci siedząc na swoim tronie ustawionym przed wejściem do Kawiarni Kuźnia, w otoczeniu elfów.Choinka w Świbnie

Na terenie u zbiegu ulic Boguckiego i Świbnieńskiej o godz. 16 przy dzielnicowej choince pojawił się św. Mikołaj, który dotarł na miejsce bryczką ciągniętą przez konie i powożoną przez elfa.

Bryczką zaprzężoną w dwa konie Mikołaj przyjechał do Świbna
Bryczką zaprzężoną w dwa konie Mikołaj przyjechał do Świbna
Jacek Speth

Przy świątecznym drzewku zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd, a dla najmłodszych mieszkańców przygotowano blisko 170 paczek, które wręczył oczywiście Mikołaj.

170 prezentów rozdał Mikołaj najmłodszym mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej
Świąteczne prezenty dla najmłodszym mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej
Jacek Speth

W uroczystości uczestniczył Piotr Adamowicz poseł RP, Piotr Borawski zastępca prezydent Gdańska, Cezary Śpiewak-Dowbór radny miasta Gdańska oraz wielu radnych dzielnicy Wyspa Sobieszewska z przewodniczącym zarządu Jerzym Petryczko. 

Nagrodą za najwyższą frekwencję w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023 wśród gdańskich dzielnic były iluminacje świąteczne. Największą aktywnością wykazali się właśnie mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej. Głosy oddało tu 21,09 proc. osób uprawnionych.

Mikołaj dumnie pozuje w świątecznym okienku - iluminacji, którą dostała Wyspa Sobieszewska za największą aktywność w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego w 2022 r.
Mikołaj dumnie pozuje w świątecznym okienku - iluminacji, którą dostała Wyspa Sobieszewska za największą aktywność w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego w 2022 r.
Fot. Jacek Speth

Wrzeszcz Górny - drzewko na Placu Czerwonych Gitar

Radni dzielnicy oraz Emilia Lodzińska radna miasta Gdańska, przedstawiciele działających w dzielnicy organizacji pozarządowych, a także uczniowie i nauczyciele z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 45 wzięli udział w kameralnej uroczystości na centralnym placu Wrzeszcza Górnego. Dzieci grały i śpiewały, były zimne ognie, gorące napoje i słodkie niespodzianki. Odpalono światełka na choince i na dwóch sąsiadujących z nią drzewach.

Ostatnia przedświąteczna uroczystość 2022 roku odbyła się we Wrzeszczu Górnym
Ostatnia przedświąteczna uroczystość 2022 roku odbyła się we Wrzeszczu Górnym
Fot. Fb Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny

I tym samym zakończyła się trwająca od 3 do 10 grudnia akcja rozświetlania choinek w 15 dzielnicach Gdańska.

Choinka dzielnicowa rozbłysnęła w piątek w Pieckach-Migowie

Czytaj także: Na Żabiance pierwszy raz rozbłysła choinka. Świąteczne drzewko jest też na Dolnym Mieście

Czytaj także: Dzielnicowe choinki rozbłysły w środę w Nowym Porcie i Ujeścisku - Łostowicach. Zobaczcie!

Czytaj także: Dzielnicowe choinki rozświetlają już Letnicę i Biskupią Górkę. 6 grudnia uroczyście zapalono lampki

Czytaj także: Choinka na Zaspie, wśród nowości rozświetlony samolot

Czytaj także: Choinka świeci na Wyspie Sobieszewskiej

Czytaj także: Choinki już świecą w dzielnicach Chełm, Osowa i Jasień

TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan