• Start
  • Wiadomości
  • Dzielnicowe choinki rozświetlają już Letnicę i Biskupią Górkę. 6 grudnia uroczyście zapalono lampki

Dzielnicowe choinki rozświetlają już Letnicę i Biskupią Górkę. 6 grudnia uroczyście zapalono lampki

Kolejne gdańskie dzielnice wprowadzają u siebie świąteczny klimat. We wtorkowe popołudnie, w Mikołajki, oficjalnie rozświetliły się choinki w zrewitalizowanej przed kilku laty Letnicy i rewitalizowanej obecnie Biskupiej Górce. W obu wydarzeniach licznie wzięli udział mieszkańcy, a także radne miejskie, radni dzielnicy oraz zastępca prezydent Gdańska Piotr Kryszewski.
06.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
6 grudnia uroczyście zapalono lampki na choinkach w Letnicy i na Biskupiej Górce w Śródmieściu
6 grudnia uroczyście zapalono lampki na choinkach w Letnicy i na Biskupiej Górce w Śródmieściu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Choinka świeci już na Biskupiej Górce

W Śródmieściu, na Biskupiej Górce, świąteczne drzewko stanęło, podobnie jak w poprzednich latach, na zielonym placu na wysokości budynku przy ul. Biskupia 4. Na miejscu pojawił się św. Mikołaj wraz z prezentami dla najmłodszych, świąteczny bałwan oraz Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych, który złożył obecnym życzenia świąteczne. Obecna była też miejska radna Kamila Błaszczyk i przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście Maksymilian Kieturakis. Mieszkańcy mieli z kolei okazję, by wspólnie ozdobić dodatkowo choinkę ręcznie wykonanymi ozdobami, i zaśpiewać świąteczne piosenki oraz kolędy. Na miejscu był też drobny poczęstunek, w tym - kojarzące się ze świętami - mandarynki.

Podczas wydarzenia zaplanowano też dodatkową atrakcję dla dzieci. Specjalnie dla nich wystąpił Teatrzyk Barnaba. Były też konkursy i zabawy.

Masa prezentów dla dzieci w Letnicy

Działo się też i w dzielnicy, w której stoi bursztynowy miejski stadion. Świąteczne drzewko stanęło u zbiegu ulic Starowiejskiej i Uczniowskiej. W uroczystym zapaleniu na nim lampek również wziął udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska. Obecna była miejska radna Elżbieta Strzelczyk oraz Marzena Kolmer, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Letnica, która wcieliła się w rolę prowadzącej wtorkowe spotkanie.

W tej dzielnicy lampki na dzielnicowej choince zapalono oficjalnie już po raz ósmy. W trakcie wydarzenia mieszkańcy wspólnie śpiewali kolędy, a wspierali ich w tym: Bogusław Olszonowicz i Bernard Dornowski z Ex Czerwone Gitary. Jeszcze przed zapaleniem światełek, Rada Dzielnicy zaprosiła najmłodszych letniczan do siedziby Gdańskiego Archipelagu Kultury Gama przy ul. Starowiejskiej, gdzie odbył się ,,Bal Postaci Z Bajek". Po jego zakończeniu dzieci, w strojach ulubionych bajkowych bohaterów, przeszły wraz z Mikołajem pod choinkę. Tutaj czekała na nie niespodzianka - prezenty dla każdego. Po zakończeniu tej uroczystości, seniorki i seniorów zaproszono na wigilię, którą zorganizowano w siedzibie Rady Dzielnicy przy ul. Uczniowskiej 22 . Mikołaj przygotował upominki także dla nich, a dla wszystkich mieszkańców Pani Mikołajkowa upiekła słodkie pierniki.

Choinki świecą już w innych gdańskich dzielnicach

W poniedziałek, 5 grudnia, podobna uroczystość odbyła się w dzielnicy Zaspa Rozstaje. W niedzielę, 4 grudnia, lampki zaświeciły się uroczyście na choince w Sobieszewie, a w sobotę, 3 grudnia: na Jasieniu, w Osowej i na Chełmie. Relacje z tych wydarzeń przeczytacie poniżej.

Choinka na Zaspie, wśród nowości rozświetlony samolot

Choinka świeci na Wyspie Sobieszewskiej

Choinki już świecą w dzielnicach Chełm, Osowa i Jasień

Harmonogram zapalania światełek na dzielnicowych choinkach w najbliższych dniach

środa, 7 grudnia 

  • Nowy Port, Plac Wolności, godz. 16.30 - z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

Zabawa rozpocznie się już o godz. 15.30 świątecznym korowodem, który wyruszy z terenu dawnego żłobka przy placu Gustkowicza. Spotkanie ze świętym Mikołajem na Placu Wolności umilą świąteczne warsztaty z tworzenia najdłuższego łańcuch świątecznego i gorący poczęstunek.  

  • Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska - przy ul. Człuchowskiej, godz. 18.30 z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

W tej dzielnicy wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy. W programie mikołajkowe tańce i nietypowe zawody m.in. jedzenie piernika, przeciskanie się przez komin, wyścigi reniferowych zaprzęgów i pisanie najdłuższego listu do św. Mikołaja. Nie zabraknie także quizu o świętach i wielu innych niespodzianek.  

Rada Dzielnicy na przedświąteczny czas przygotowała także inne wydarzenia: 3 grudnia odbędzie się mikołajkowy turniej szachowy im. prof. Jerzego Sampa, 4. grudnia mikołajkowe zabawy z mapą, a 8 grudnia warsztaty pisania kartek świątecznych. Spotkanie dla osób starszych i samotnych odbędzie się 10 grudnia, o godz. 12.00 w SP nr 86 przy ul. Wielkopolskiej.  

czwartek, 8 grudnia 

  • Śródmieście, skrzyżowanie ulic Toruńskiej i Wróbla, godz. 17.00 - z udziałem Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych

Mikołajkowa zabawa rozpocznie się już od godz. 16.00. zaplanowano rodzinny festyn z wieloma atrakcjami, kiermaszem, warsztatami, występami, konkursami i ciepłymi napojami. Każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, skwer u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.30 - z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

Przygotowano atrakcje dla dzieci, zabawy z animatorem i słodką niespodzianka dla wszystkich uczestników wydarzenia. Dzień później, 9 grudnia w godz. 17.00-19.00 odbędzie się spotkanie z Mikołajem w Osiedlowym Klubie Feluka. Tam także zaplanowano animacje dla dzieci i słodkości, a dobrą zabawę uwieczni FotoBudka.  

piątek, 9 grudnia 

  • Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00 - z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

W programie wydarzenia zaplanowano ognisko i koncert, a uczestnicy mogą liczyć na słodkie drobiazgi od św. Mikołaja. Będzie to także okazja do zrobienia sobie zdjęcia pod choinką. 

Rada Dzielnicy Piecki Migowo przygotowała dla mieszkańców niespodziankę także kilka dni wcześniej, we wtorek, 6 grudnia w Centrum Kultury na Morenie im. Jana Pawła II o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z iluzjonistą. 8 grudnia na godz. 11.30 na w sali koncertowej SP nr 1 zaplanowano „Dzień dla Seniora”. Będzie można wziąć udział w przestawieniu, wspólnym śpiewaniu kolęd i skosztować przygotowanych słodkości.   

sobota, 10 grudnia 

  • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16.00 - z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Będzie to już XXIII Gwiazda na Oruni. W programie przewidziano wiele atrakcji, zwłaszcza dla młodych uczestników. Już od godz. 14.00 będzie można odwiedzić świąteczny kiermasz. Wtedy też zaczną się występy na scenie. Rozświetlenie choinki poprzedzi pokaz artystyczny przygotowany przez GAK, wystąpi Laura i jej zespół. Pod wykuszem frontowym Kawiarni Kuźnia będzie oczekiwał Mikołaj na tronie. Przez cały czas trwania imprezy będzie otwarty też warsztat kowalski, żeby wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć, jak wygląda praca kowala. Zaplanowana jest także kwesta na rzecz hospicjum. 

  • Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16.00 z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

  • Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30 

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA