Choinki już świecą w dzielnicach Chełm, Osowa i Jasień. Zobaczcie nasze fotorelacje

We wtorek, 6 grudnia, Mikołajki, a za 3 tygodnie święta Bożego Narodzenia - czas więc najwyższy zadbać o przedświąteczny klimat w gdańskich dzielnicach. Lokalni radni, przy wsparciu stowarzyszeń, a także władz Gdańska, zaprosili w sobotę, 3 grudnia, mieszkańców na uroczyste "odpalenie" światełek na choinkach w trzech dzielnicach. Zobaczcie, jak to wyglądało.
03.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę, 3 grudnia, zapalono uroczyście lampki na trzech dzielnicowych choinkach. W kolejnych dniach, do 10 grudnia włącznie, podobne uroczystości zaplanowano w kilkunastu innych dzielnicach
W sobotę, 3 grudnia, zapalono uroczyście lampki na trzech dzielnicowych choinkach. W kolejnych dniach, do 10 grudnia włącznie, podobne uroczystości zaplanowano w kilkunastu innych dzielnicach
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Choinka na Chełmie

Pierwszy w tym roku był Chełm. W sobotę, na zmodernizowanym w ostatnich miesiącach Placu Styp-Rekowskiego, od godz. 10 mieszkańcy, wspólnie z radnymi dzielnicy Chełm, aktywistami i pracownikami Biura Rozwoju Gdańska (które nadzoruje realizację projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji) ubierali świąteczne drzewko. Około godz. 11 uroczyście zapalono na nim światełka.

Także od godz. 10 młodsi mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach świątecznych, w trakcie których wykonywali m.in. ozdoby świąteczne. Na miejscu pojawił się w pewnym momencie nawet św. Mikołaj. W wyjątkowy świąteczny klimat obecnych wprowadzali występujący lokalni artyści, wykonujący świąteczne piosenki. Każdy mógł rozgrzać się przy okazji gorącą czekoladą. Wydarzenie trwało około dwóch godzin.

W niedzielę Mikołaje na Motocyklach już po raz 20. przejadą przez Trójmiasto

Głównym organizatorem była Fundacja NOVA - Klub Sąsiedzki Chełm, a współorganizatorami: Rada Dzielnicy Chełm oraz Biuro Rozwoju Gdańska.

Zobacz fotogalerię ze strojenia i uroczystego zapalenia światełek na choince na Chełmie

Choinka w Osowej

W tej dzielnicy spotkanie mikołajkowe, tradycyjnie już, zaplanowano w Parku Chirona. Po raz czwarty do tej dzielnicy zawitał św. Mikołaj, aby oficjalnie "odpalić święta". A stało się to kilka minut po godz. 17. W trakcie wydarzenia wspólnie śpiewano kolędy i piosenki świąteczne. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

W uroczystym zapaleniu światełek wzięli udział, poza liczną grupą mieszkańców, m.in. radni dzielnicy Osowa, miejski radny Karol Ważny i Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, który złożył obecnym życzenia świąteczne.

Zobacz fotogalerię z uroczystego zapalenia lampek na choince w Osowej

Choinka na Jasieniu

W sobotę działo się też na Jasieniu. Uroczyste zapalenie światełek na dzielnicowym drzewku świątecznym, które stanęło na wysokości ul. Damroki 2, odbyło się o godz. 18.30. Na miejscu pojawiło się wielu mieszkańców. Wydarzenie umilała muzyka na żywo - w wykonaniu akordeonisty, i wspólne śpiewanie kolęd. Nie zabrakło też świątecznych życzeń i słodkości dla najmłodszych. W tym wydarzeniu uczestniczył z kolei, wraz z radnymi dzielnicy Jasień oraz miejskimi radnymi: Piotrem Gierszewskim i Przemysławem Malakiem, Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Mieszkańcom życzył radości, nadziei i uśmiechu z okazji zbliżających się świąt.

Zobacz fotogalerię z uroczystego zapalenia lampek na choince na Jasieniu


Harmonogram zapalania choinek w kolejnych dniach:

4 grudnia

 • Sobieszewo, przy naturalnej choince, ul. Turystyczna 3, godz. 16.00

5 grudnia

 • Zaspa Rozstaje, Park Jana Pawła II, godz. 19

6 grudnia

 • Śródmieście, ul. Biskupia 4, godz. 17
 • Letnica, u zbiegu ulic Starowiejskiej i Uczniowskiej, godz. 18.30

7 grudnia

 • Nowy Port, Plac Wolności, godz. 16.30
 • Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska - przy ul. Człuchowskiej, godz. 18.30

8 grudnia

 • Śródmieście, skrzyżowanie ulic Toruńskiej i Wróbla, godz. 17.00
 • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, skwer u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.30

9 grudnia

 • Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00

10 grudnia

 • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16
 • Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16
 • Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku