Mikołaje na motocyklach już po raz 20.

To zdecydowanie jedna z najgłośniejszych i najbardziej widowiskowych parad, jakie organizowane są w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. W największej tego typu charytatywnej imprezie uczestniczy zazwyczaj kilkuset miłośników motoryzacji. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym, dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na sfinansowanie ciepłych posiłków dla wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie woj. pomorskiego.
02.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mikołaje na Motocyklach już po raz 20. przejadą przez Trójmiasto
Mikołaje na Motocyklach już po raz 20. przejadą przez Trójmiasto
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Motocykliści w strojach św. Mikołaja

“Mikołaje na motocyklach” to inicjatywa, która na stałe wpisała się już w przedświąteczny krajobraz Trójmiasta. By móc wziąć udział w paradzie, chętni muszą wykupić specjalne bilety-cegiełki w wysokości 40 lub 50 zł, a także założyć pełny strój Mikołaja (biało-czerwona czapka nie wystarczy). Dopuszczalne są też stroje elfów, śnieżynek bądź innych postaci kojarzących się z Bożym Narodzeniem. Bo ma być jak najbardziej kolorowo i klimatycznie. W trakcie parady jej uczestnicy poruszają się na motocyklach, ale też quadach, skuterach bądź motorowerach - takie typy pojazdów są dopuszczalne. Póki co, trudno oszacować, ile osób weźmie udział w niedzielnym wydarzeniu - "cegiełki" można bowiem wykupić nawet na kilka minut przed rozpoczęciem parady. Rekord frekwencji z lat ubiegłych to ponad 1500 maszyn.

Chełm, Jasień, Osowa, Sobieszewo. Te dzielnice, jako pierwsze, zapalą lampki na choinkach

Parada Mikołajów wyruszy z Gdyni

Trasa motocyklowej imprezy jest od wielu lat podobna, i wynosi 26 kilometrów. Zazwyczaj wyrusza albo z Gdyni ze Skweru Kościuszki, albo spod "bursztynowego" stadionu w Gdańsku. Motocyklistów zobaczyć można przede wszystkim na głównych trójmiejskich arteriach, m.in. na ul. Świętojańskiej i al. Zwycięstwa w Gdyni, al. Niepodległości w Sopocie, a także al. Grunwaldzkiej, al. Zwycięstwa, ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku.

W tym roku odbędzie się ona w niedzielę, 4 grudnia. Start zaplanowano w Gdyni, konkretnie z al. Jana Pawła II, o godz. 11 (maszyny będą się ustawiać od godz. 10), a metę - na parkingu przed stadionem Polsat Plus Arena Gdańsk.

Przejazd potrwa około godziny.

Miejska choinka już przy Neptunie. Uroczyście rozbłyśnie w poniedziałek, 5 grudnia

Trójmiejska parada motocyklistów - cel charytatywny

Choć wydarzenie kojarzy się z dobrą zabawą, i sporym, ale pozytywnym hałasem - zmotoryzowani Mikołaje nie żałują bowiem klaksonów na trasie, swoje robi też ryk silników - to ma ono przede wszystkim wymiar charytatywny. Pieniądze ze wspomnianych "cegiełek" przeznaczane są zawsze na sfinansowanie, bądź dofinansowanie, obiadów dla wychowanków pomorskich ośrodków szkolno-wychowawczych.

Na kilka tygodni przed paradą organizowane są także licytacje - przede wszystkim na Facebooku - z których dochód przeznaczany jest z kolei na paczki świąteczne, które przekazywane są do domów dziecka.

Już wiadomo, że w tym roku uda się przygotować aż 500 takich paczek - prezentów.

W 2020 roku przejazd przez Trójmiasto wyjątkowo został odwołany z przyczyn epidemiologicznych, ale i tak udało się zebrać w internecie prawie 50 tys. zł. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 805 pojazdów, a zebrano ponad 80 tys. złotych.

Organizatorem wydarzenia jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku