• Start
  • Wiadomości
  • Na Żabiance pierwszy raz rozbłysła choinka. Świąteczne drzewko jest też na Dolnym Mieście

Na Żabiance pierwszy raz rozbłysła choinka. Świąteczne drzewko jest też na Dolnym Mieście

Padający w czwartkowe popołudnie śnieg wywoływał uśmiechy na dziecięcych buziach. Dodatkową radość sprawiły lampki, które uroczyście zapalono 8 grudnia na choinkach w dwóch dzielnicach. Sprawdźcie, co się działo u zbiegu ulic Toruńskiej i Wróbla oraz Pomorskiej i Gospody.
09.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czwartek dzielnicowe choinki zabłysły na Żabiance oraz na Dolnym Mieście w Śródmieściu
W czwartek dzielnicowe choinki zabłysły na Żabiance oraz na Dolnym Mieście w Śródmieściu
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Choinka po raz pierwszy w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Dzielnicowe drzewko świąteczne pojawiło się na skwerze u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody. W uroczystym zapaleniu na nim światełek wzięli udział radni dzielnicy, a także Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która złożyła mieszkańcom świąteczne życzenia, a także częstowała przygotowanym na tę okazję tortem. Podczas wydarzenia nie brakowało atrakcji dla najmłodszych, którzy mogli liczyć m.in. na słodkie upominki od bajkowego bałwana oraz skrzatów. Na kawałek wspomnianego już wielkiego tortu liczyć mógł każdy z obecnych.

Radni Żabianki przypominają przy okazji, o spotkaniu z Mikołajem w Osiedlowym Klubie Feluka, które zaplanowano 9 grudnia w godz. 17.00-19.00. Tam także zaplanowano animacje dla dzieci i słodkości. Jedną z atrakcji będzie Fotobudka.

Na Dolnym Mieście świątecznie... przy tramwaju

W tej rewitalizowanej części Śródmieścia dzielnicowa choinka pojawiła się tradycyjnie już przy skrzyżowaniu ulic Toruńskiej i Wróbla. Lampki zapalono na niej uroczyście o godz. 17.00, ale już od godz. 16 trwała "mikołajkowa" zabawa, w tym rodzinny festyn z atrakcjami: kiermaszem, warsztatami, występami, konkursami i ciepłymi napojami. 

Ze św. Mikołajem i aniołami. Choinka na Dolnym Mieście
Ze św. Mikołajem i aniołami. Choinka na Dolnym Mieście
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

W wydarzeniu uczestniczył Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych, który życzył obecnym spokojnych i radosnych świąt. Obecna była też miejska radna Kamila Błaszczyk, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście Elżbieta Woroniecka oraz przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, które nadzoruje realizację prac w ramach trwającej rewitalizacji.

W których dzielnicach już świecą choinki?

Dzień wcześniej, 7 grudnia, uroczystości choinkowe odbyły się w Nowym Porcie i Ujeścisku - Łostowicach. We wtorek, 6 grudnia, lampki na świątecznych drzewkach zapalono w Letnicy i na Biskupiej Górce w Śródmieściu. W poniedziałek, 5 grudnia, podobna uroczystość odbyła się w dzielnicy Zaspa Rozstaje. W niedzielę, 4 grudnia, lampki zaświeciły się uroczyście na choince w Sobieszewie, a w sobotę, 3 grudnia: na Jasieniu, w Osowej i na Chełmie. Relacje z tych wydarzeń przeczytacie poniżej.

Dzielnicowe choinki rozbłysły w środę w Nowym Porcie i Ujeścisku - Łostowicach. Zobaczcie!

Dzielnicowe choinki rozświetlają już Letnicę i Biskupią Górkę. 6 grudnia uroczyście zapalono lampki

Choinka na Zaspie, wśród nowości rozświetlony samolot

Choinka świeci na Wyspie Sobieszewskiej

Choinki już świecą w dzielnicach Chełm, Osowa i Jasień

Harmonogram zapalania światełek na dzielnicowych choinkach w najbliższych dniach

piątek, 9 grudnia

  • Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00 - z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

W programie wydarzenia zaplanowano ognisko i koncert, a uczestnicy mogą liczyć na słodkie drobiazgi od św. Mikołaja. Będzie to także okazja do zrobienia sobie zdjęcia pod choinką. 

sobota, 10 grudnia

  • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16.00 - z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Będzie to już XXIII Gwiazda na Oruni. W programie przewidziano wiele atrakcji, zwłaszcza dla młodych uczestników. Już od godz. 14.00 będzie można odwiedzić świąteczny kiermasz. Wtedy też zaczną się występy na scenie. Rozświetlenie choinki poprzedzi pokaz artystyczny przygotowany przez GAK, wystąpi Laura i jej zespół. Pod wykuszem frontowym Kawiarni Kuźnia będzie oczekiwał Mikołaj na tronie. Przez cały czas trwania imprezy będzie otwarty też warsztat kowalski, żeby wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć, jak wygląda praca kowala. Zaplanowana jest także kwesta na rzecz hospicjum. 

  • Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16.00 z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

  • Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania