PREMIERA. „Aida” w Operze Bałtyckiej już 23 kwietnia. Trwają próby, a my zaglądamy za kulisy
W sobotę, 23 kwietnia, w samo południe, jak co roku miłośnicy czytania spotkają się przy ul. Opata J. Rybińskiego przed Oliwskim Ratuszem Kultury, oraz w siedzibie, by celebrować Oliwskie Święto Książki.
W programie wydarzenia organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska m.in. Happening RoKoWy - czyli czytanie dzieł polskich Romantyków, Marii Konopnickiej i Józefa Wybickiego, spotkania autorskie m.in. z Olgą Dębską - autorką książki „Podróżować znaczy żyć” i Janem Danilukiem, który będzie podpisywał swoją książkę „Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)”. Nie zabraknie także błyskawicznego konkursu literackiego i kiermaszu książek, oraz wydarzenia z myślą o naszych siostrach i braciach Ukraińcach.
Oliwskie Święto Książki w tę sobotę. Czeka moc atrakcji. PROGRAM
Także w sobotę, 23 kwietnia, o godzinie 15:30, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na plac przed Forum Gdańsk, gdzie aktorzy Teatru Wybrzeże przeczytają wojenną poezję ukraińską na znak solidarności z Ukrainą.
Zabrzmią m.in. utwory Serhija Żadana, Iryny Wikyrczak, Łesyka Panasiuka i Hałyny Kruk. Poezję zaprezentują Małgorzata Brajner i Robert Ciszewski, którym towarzyszyć będzie muzyka ukraińska w wykonaniu Zbigniewa Kosmalskiego, akompaniatora z Teatru Muzycznego w Gdyni.
W razie niesprzyjających warunków pogodowych, głośne czytanie odbędzie się na historycznym mostku, wewnątrz Forum Gdańsk.
Wiersze dla Ukrainy przeczytają aktorzy - w sobotę przed Forum Gdańsk
W sobotę, 23 kwietnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim obchodzone są 458. urodziny Szekspira. Tego dnia w instytucji zostanie otwarta biblioteka prof. Jerzego Limona - księgozbiór liczący ok. 3200 woluminów o interdyscyplinarnym charakterze, reprezentujący renesansową skłonność jej właściciela do łączenia wielu aspektów rzeczywistości, dialogu rozmaitych dziedzin nauki oraz korespondencji sztuk.
Fundatorem Biblioteki prof. Jerzego Limona jest Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczący Charles Krause, księgozbiór profesora jest zaś darem jego żony, Justyny Marcinkiewicz-Limon. Biblioteka została zaprojektowana i wykonana przez gdańskiego artystę i projektanta wnętrz Tomasza Krupińskiego.
Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia, o godzinie 16:00 i połączone będzie z promocją ostatniej książki śp. profesora o godzinie 17:00, a wieczorem Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na pokaz teatru tańca.
458. urodziny Szekspira w sobotę. W programie otwarcie Biblioteki Jerzego Limona w GTS
Miejski Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) zaprasza na pokazy swojej komedii familijnej „Najbrzydsze zwierzę świata” na podstawie sztuki nagradzanej autorki Maliny Prześlugi w reżyserii Laury Słabińskiej, znanej też jako Punch Mama.
To zwariowana, pełna barwnych postaci, gagów i humoru opowieść, w której pojawi się Rekin, Fenek i Guziec, a także Jajko, Ziemniak, Hugh Grant... i Krystyna Czubówna. Zwierzęta powalczą o tytuł najbrzydszego na świecie, a Rekin będzie próbował zostać filmowym amantem. Czy to mu się uda? Na pewno nie zaszkodzi spróbować - o czym przekonamy się oglądając przedstawienie, którego celem jest przypomnienie widzom, że możliwy jest dystans do rankingów piękna, że nie w każdym konkursie trzeba startować, nie każda wygrana ma wartość, a przede wszystkim, że warto wychodzić poza etykietki, nie dawać się im uwięzić, ale jak śpiewał Wojciech Młynarski - robić swoje.
- W dzisiejszym świecie, pełnym koloryzowanych zdjęć na Instagramie, operacji plastycznych, wciąż niestety wszechobecnego kultu pięknego ciała i wymalowanych twarzy, niezwykle istotne jest, by przypominać widzom, co jest najważniejszą wartością - tłumaczy reżyserka. - „Najbrzydsze zwierzę świata” pozwala się też pośmiać z naszej tendencji do oceniania, porównywania się, łatwego nabierania na różne błyskotki i spojrzeć z większą czułością na otaczający świat i wszystkie zamieszkujące go stworzenia.
W zespole realizatorów spektaklu znalazł się Dariusz Panas, scenograf o wyjątkowej fantazji, znany trójmiejskim widzom ze spektaklu „Tajemnica kina” i „Tajemnica diamentów” w Miniaturze, Filip Sternal, kompozytor i aranżer, specjalizujący się w muzyce teatralnej i filmowej, oraz Przemysław Żmiejko, reżyser i autor multimediów. Występują: Krystian Wieczyński, Agnieszka Grzegorzewska, Andrzej Żak, Edyta Janusz-Ehrlich, Jakub Ehrlich, Wojciech Stachura, Hanna Miśkiewicz, Jacek Gierczak, Zbigniew Okęcki, Jacek Kaczkowski, Michał Skolimowski i Krystyna Czubówna.
Przeczytaj recenzję: „Najbrzydsze zwierzę świata” w Teatrze Miniatura - slapstickowa komedia, która bawi, ale czy uczy?
W ten weekend spektakl zobaczyć można w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00. Bilety: 27-30 zł.
Natomiast w niedzielę w Teatrze Miniatura odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Książka w roli głównej”, łączących teatr, literaturę i... sport. Wydarzenie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi od 5 lat.
- Połączenie może wydawać się niecodzienne - sportowcy rzadko pokazują się z książką, co nie znaczy, że nie czytają, zależy nam na przełamywaniu stereotypów. Wszyscy zapraszani do Miniatury sportowcy z entuzjazmem reagują na projekt teatralno-czytelniczy. Podczas spotkań mistrzowie świata opowiedzą o uprawianych dyscyplinach sportu i odpowiedzą na pytania publiczności, która przy okazji będzie mogła przekonać się, jak wiele łączy sport i teatr - mówi Justyna Sawicka, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.
Początek o godz. 17.00. Gościem będzie Leszek Blanik, gimnastyk sportowy, mistrz świata i mistrz Europy, który przeczyta wraz z aktorem Wojciechem Stachurą i pedagog teatru Moniką Tomczyk fragmenty książki „Zawodowcy” Pawła Beręsewicza.
Każde wydarzenie w cyklu to czytanie wybranej książki oraz spotkanie ze znanym sportowcem. Potem ci, którzy będą mieli ochotę na pogłębienie tematu książki i teatralną zabawę, będą mogli wziąć udział w rodzinnych warsztatach. Udział jest bezpłatny – należy tylko odebrać bezpłatną wejściówkę w siedzibie Teatru Miniatura, a chęć udziału w warsztatach zgłosić na adres mailowy bilety@teatrminiatura.pl.
Także w niedzielę odbędą się 10. urodziny mieszczącego się obok Żurawia Ośrodka Kultury Morskiej (ul. Tokarska 21/25). Tego dnia bilet wstępu będzie dostępny w specjalnej cenie 1 zł, nie zabraknie wielu atrakcji, będzie także możliwość zdobycia muzealnych upominków i słodkości.
To okazja, by m.in. obejrzeć uwielbianą przez dzieci i rodziny wystawę interaktywną „Ludzie - Statki - Porty”, na której za pomocą ponad 60 urządzeń i stanowisk edukacyjnych można poznać między innymi tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów, podwodnych podróży batyskafem czy powstawania fal tsunami. Z kolei przeszklony hol z wiszącymi łodziami oraz wystawa „Łodzie ludów świata” to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń poświęcona etnologii morskiej. Unikatowa kolekcja prezentuje bogactwo i różnorodność oryginalnych, tradycyjnych jednostek z różnych stron świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan.
Wśród przestrzeni na co dzień ukrytych przed wzrokiem zwiedzających, a udostępnionych tego dnia, znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Polsce warsztatów konserwacji zabytków, wyposażony w specjalistyczną aparaturę i niespotykane nigdzie indziej urządzenia. Oddział mieści również pracownie archeologów podwodnych i digitalizacji, a także przestrzenie edukacyjne przeznaczone dla młodych adeptów eksperymentów chemicznych i doświadczeń ze sztuką. Wszystkie te miejsca zostaną 24 kwietnia otwarte dla gości.
PROGRAM: godz. 11:00-12:00 i 12:00-13:00 - Tajemnice pracowni konserwatorskiej; godz. 11:00-13:00 - Burza w szklance wody, czyli morskie eksperymenty edukacyjne; godz. 12:00 - Wielkie pamiątkowe zdjęcie; godz. 12:00-13:00 i 13:00-14:00 - Oprowadzanie po wystawie „Łodzie ludów świata”; godz. 13:00-15:00 - Pod żaglami wyobraźni! Twórcze zajęcia plastyczne dla dzieci; godz. 13:00-14:00 i 14:00-15:00 - Spotkanie z archeologią podwodną i digitalizacją; godz. 11:00-15:00 - Urodzinowe życzenia dla muzeum - multimedialne stanowisko. |
W weekend sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku. Cztery odsłony akcji w tym roku, pierwsza już w sobotę