Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku. Cztery odsłony akcji w tym roku, pierwsza już dzisiaj

Tegoroczne „Sprzątanie Świata” przekształca się z jednorazowej akcji w cykl działań angażujących mieszkańców i podmioty w różnych miejscach Miasta, i na różne sposoby. W sobotę, 23 kwietnia, odbędzie się pierwsza - "wodna" odsłona zaplanowanych działań. Spotkamy się m.in. przy sześciu zbiornikach retencyjnych na południu Gdańska, na Nowej Motławie oraz w Marinie przy ul. Żabi Kruk.
23.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
baner
Pierwsze w tym roku Sprzątanie Świata już po świętach, 23 kwietnia
fot. mat. ZUT

Gdańsk, mając nadzieję na integrację wokół idei Czystego Miasta odpowiedzialnych współgospodarzy swoich dzielnic, osiedli, a nawet firm, planuje na ten rok aż cztery odsłony akcji Sprzątanie Świata. Trzy odbędą się jeszcze przed, a jedna - po wakacjach. To efekt coraz poważniejszego zanieczyszczenia terenów publicznych, ale też większego zainteresowania mieszkańców tego typu działaniami. 

– Zamierzamy zbudować efekt synergii pod szyldem „Czyste Miasto Gdańsk” i nieformalną koalicję ludzi dobrej woli o tzw. zielonych sercach – zapewnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Rozwińmy wspólnie ten ruch organizacyjnie, logistycznie i działajmy dla środowiska na większą niż dotychczas skalę. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych: od nurków poprzez rodziny, uczniów aż po firmy oraz instytucje chętne do wolontariatu - zachęca.

Akcje będą też znakomitą okazją do prowadzenia edukacji ekologicznej. 

 

Cztery odsłony Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku

  • ODSŁONA 1 - sobota, 23 kwietnia 2022 r., w godz. 10.00-14.00

Eko-nurkowie, kajaki i sprzątanie przy zbiornikach retencyjnych

  • ODSŁONA 2 - 21 maja 2022 r.

Rodzinne sprzątanie pasa nadmorskiego i plaż

  • ODSŁONA 3 - czerwiec (akcja przez cały miesiąc)

Sprzątanie w ramach wolontariatu pracowniczego firm oraz instytucji

  • ODSŁONA 4 - wrzesień

Sprzątanie zieleni - edycja szkolna

Odsłona pierwsza - "wodna"

Podczas pierwszego wiosennego wydarzenia, które odbędzie się w Światowy Dzień Ziemi - 23 kwietnia 2022 r., skupimy się na akwenach wodnych zanieczyszczonych odpadami stałymi. Chętni zejdą na wodę (kajaki – bezpłatne wypożyczenie), nad wodę (brzegi zbiorników) oraz pod wodę (Nowa Motława). Oczywiście, w tym ostatnim przypadku chodzi o wolontariuszy-nurków, którzy posiadają certyfikaty, odpowiednie umiejętnościach i sprzęt.

– Priorytetem jest nie tylko usunięcie odpadów, ale też propagowanie społecznej postawy współodpowiedzialności za czystość terenów publicznych, w kontekście pogłębiającego się problemu zaśmiecania terenów nadwodnych, powierzchni i dna akwenów. Przykładowo, po co tyle zachodu z wyrzucaniem opon do rzeki, skoro można je zostawić przy altanie przed własnym blokiem? One będą przecież odebrane w ramach zbiórki odpadów gabarytowych. Pracujemy nad eliminowaniem złych a wyrabianiem dobrych nawyków - wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.


ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W AKCJI WODNEJ

 

Czy nurkowie podejmą wyzwanie?

W ramach kwietniowej akcji planowane są trzy równoległe działania. Pierwsze, to zejście nurków pod wodę w akwenie tzw. Nowej Motławy za Mostem Stągiewnym (na wysokości pomostu).

- Podczas imprezy będzie miało miejsce jedynie rekreacyjne zejście pod wodę, bez żadnych prac podwodnych. Nie będziemy ingerować w strukturę podwodną wydobywając większe przedmioty. Niemniej, spodziewamy się tam znaleźć znaczną ilość odpadów, przede wszystkim puszek, butelek szklanych i plastikowych. Będzie zatem dużo dobrego do zrobienia. Dla nurków będzie to też okazja do sprawdzenia nowego miejsca – tłumaczy Rafał Dadej, koordynujący akcję podwodną.

Aby dołączyć do akcji, należy zarejestrować się do dnia 19 kwietnia 2022 roku, na adres email: sprzatanieswiatagdansk@gmail.com.

Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu Fundacji „Trzeba Marzyć”, na rzecz której nurkowie będą mogli wpłacać „cegiełki”, aby zrealizować marzenie gdańskich podopiecznych tej organizacji. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają też pamiątkowe koszulki. 

#TrashChallenge - wielkie sprzątanie na południu Gdańska

Drugi element to akcja #TrashChallenge. Tego dnia, w sobotę, 23 kwietnia, ZUT zaprasza też, w godz. 10.00-14.00, do wspólnego sprzątania przy sześciu zbiornikach retencyjnych na południu Gdańska.

Akcja #TrashChallenge skierowana jest do mieszkańców Gdańska, głównie jego południowych części. Jej celem jest zwrócenie uwagi na ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez nas jako społeczeństwo oraz aktywizacja mieszkańców do działania na rzecz ochrony środowiska. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest woda, dlatego proponowane lokalizacje do uprzątnięcia znajdują się w pobliżu gdańskich zbiorników retencyjnych.

Jak wziąć udział w akcji?

Aby dołączyć do #TrashChallenge wystarczą trzy kroki. Po pierwsze należy zarejestrować się na stronie wydarzenia, zrobić zdjęcie zaśmieconego miejsca, następnie posprzątać je oraz ponownie sfotografować uporządkowany teren. Osoby, które zarejestrują się na stronie oraz prześlą zdjęcia (na stworzonym koncie) dokumentujące posprzątanie terenu na stronie http://www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie , otrzymają drobne upominki od Zakładu Utylizacyjnego.

Pakiet startowy dla uczestników

Od wtorku, 19 kwietnia w godz. 6.00-21.00 z punktu informacyjnego w Zakładzie Utylizacyjnym będzie można odbierać pakiety startowe. W każdym z nich znajdują się: worki na odpady, rękawiczki ochronne oraz chwytak do zbierania odpadów. Do uzyskania pakietu niezbędna jest rejestracja na stronie http://www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie.

Odbiór pakietów możliwy jest do piątku, 22 kwietnia. Nie trzeba jednak ich odbierać, żeby przyłączyć się do akcji.

Gdzie stoją kontenery na odpady?

W ramach Wielkiego Sprzątania, Gdańskie Usługi Komunalne ustawią tego dnia kontenery na odpady w okolicy zbiorników retencyjnych. Kontenery stać będą w sobotę, 23 kwietnia, w godzinach trwania akcji, czyli 10.00 – 14.00, w sześciu miejscach. W okolicach:

  • zbiornika retencyjnego Świętokrzyska II (Ujeścisko- Łostowice)
  • zbiornika retencyjnego Przemyska (Ujeścisko- Łostowice)
  • zbiornika retencyjnego Lawendowe Wzgórze przy SP 6 (Jasień)
  • zbiornika retencyjnego Jabłoniowa (Jasień)
  • zbiornika retencyjnego Zielony Staw (Jasień)
  • zbiornika retencyjnego Augustowska (Orunia Górna).

Dokładną lokalizację pojemników można sprawdzić na mapkach dostępnych na stronie wydarzenia.

A po sprzątaniu czas na coś słodkiego...

W podziękowaniu za wspólne sprzątanie ZUT przygotował dla uczestników słodkie upominki. Otrzymają je wszyscy zarejestrowani na stronie www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie, którzy wykonają pracę na rzecz środowiska i umieszczą na stronie ZUT zdjęcie/a wykonanej pracy (zgodnie z regulaminem).

Dla szczególnie aktywnych uczestników przygotowano również: "Słownik segregacji" w formie ebook, "Smok króla Lula" i "Kot Amadeusz" – bajki edukacyjne w formie ebooka oraz voucher na słodki poczęstunek z gdańskiej kawiarni społecznej Caffe Aktywni.

Kajakami po śmieci. Ratujmy zanieczyszczoną Motławę

Z kolei Gdański Ośrodek Sportu proponuje tego dnia początek wiosennej akcji „ekoKajak” w Marinie przy ul. Żabi Kruk - to odsłona trzecia. Osobom, które zadeklarują chęć posprzątania śmieci na trasie spływu rzeką Motławą, udostępniony zostanie, bezpłatnie, na dwie godziny sprzęt w postaci kajaków, rowerów wodnych bądź łódki wiosłowej (obowiązuje kaucja zwrotna za sprzęt).

Aby je otrzymać, należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowego na adres: ekokajak@sportgdansk.pl. Zapisy możliwe są również na miejscu w dniu wydarzenia, jednak pierwszeństwo do puli dostępnego sprzętu będą miały osoby, które zarejestrowały się wcześniej mailowo.

Uczestnicy wyposażeni zostaną w worki na śmieci i chwytaki. Zachęcamy do zabrania własnych rękawiczek. Pozbierane śmieci po powrocie do przystani będą ważone, a uczestnicy posortują je do odpowiednich pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów. 

Z akcji sprzątania pozostaje wyłączony akwen Opływu Motławy i kanału Na Stępce z uwagi na okres lęgowy.

Bieżące informacje o akcji na profilu FB Czyste Miasto Gdańsk.

oprac. AU

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka