• Start
  • Wiadomości
  • 458. urodziny Szekspira w sobotę. W programie otwarcie Biblioteki Jerzego Limona

458. urodziny Szekspira w sobotę. W programie otwarcie Biblioteki Jerzego Limona w GTS

Gdański Teatr Szekspirowski jak co roku zaprasza do wspólnego świętowania urodzin swojego patrona, Williama Szekspira. W ramach wydarzenia organizowanego w sobotę, 23 kwietnia, odbędzie się uroczyste otwarcie Biblioteki Jerzego Limona, w której znalazło miejsce ponad 3 tysiące woluminów z prywatnego zbioru Profesora. Dodatkowo w programie: promocja ostatniej książki Jerzego Limona oraz spektakl.
21.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Jerzy Limon był anglistą, literaturoznawcą, pisarzem, tłumaczem i teatrologiem, profesorem nauk humanistycznych, inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nz. podczas wernisażu gdańskiej wystawy zdjęć Chrisa Niedenthala, w styczniu 2019 roku
Prof. Jerzy Limon był anglistą, literaturoznawcą, pisarzem, tłumaczem i teatrologiem, profesorem nauk humanistycznych, inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nz. podczas wernisażu gdańskiej wystawy zdjęć Chrisa Niedenthala, w styczniu 2019 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Aida” w Operze Bałtyckiej już 23 kwietnia. Trwają próby, a my zaglądamy za kulisy

Jak co roku, Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) i Fundacja Theatrum Gedanense zapraszają do wspólnego świętowania patrona instytucji, Williama Szekspira. W ramach obchodów 458. urodzin mistrza ze Stratfordu zaplanowano aż kilka dużych atrakcji na sobotę, 23 kwietnia.

Celebrację rozpocznie uroczyste otwarcie Biblioteki Jerzego Limona. To niebagatelne wydarzenie, bowiem księgozbiór śp. profesora Jerzego Limona liczy ok. 3200 woluminów o interdyscyplinarnym charakterze. Dzięki nim możliwe było utworzenie biblioteki humanistycznej w najpełniejszym rozumieniu tego słowa, reprezentującej renesansową skłonność  jej właściciela do łączenia wielu aspektów rzeczywistości, dialogu rozmaitych dziedzin nauki oraz korespondencji sztuk.

Umiejscowienie biblioteki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w realny sposób łączy historię ze współczesnością. Po przekroczeniu jej progu znajdziemy się w przestrzeni, gdzie od 1635 roku istniała Szkoła Fechtunku - co potwierdziły wykopaliska archeologiczne i badania dendrochronologiczne. Był to pierwszy teatr publiczny w Polsce i funkcjonował w Gdańsku przez blisko 200 lat, goszcząc m.in. aktorów angielskich. Dokonując wyboru lektury ze zbiorów Profesora Limona, będziemy mieli okazję podziwiać pięknie wyeksponowane, autentyczne drewniane fragmenty Szkoły Fechtunku, które stanowią symbol odbudowy teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

Księgozbiór nie ma podziału językowego, składa się przede wszystkim z pozycji polsko-i anglojęzycznych, choć znajdziemy w nim również woluminy w języku niemieckim, rosyjskim czy greckim. Ze względu na unikatowość wielu egzemplarzy nie będzie możliwości wypożyczania książek, do dyspozycji odwiedzających osób pozostaje jednak komfortowo zaprojektowana czytelnia, czynna od wtorku do czwartku w godzinach 14:00-18:00. Zapraszani są szczególnie teatrolodzy, historycy i historycy sztuki, literaturoznawcy, filozofowie, studenci kierunków humanistycznych i artystycznych, ale także badacze historii regionu oraz wszyscy ci, którzy chcieliby zapoznać się z bogatym i wszechstronnym dorobkiem profesora Jerzego Limona oraz jego literackim światem.

Fundatorem Biblioteki Jerzego Limona jest Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczący Charles Krause, księgozbiór profesora jest zaś darem jego żony, Justyny Marcinkiewicz-Limon. Biblioteka została zaprojektowana i wykonana przez gdańskiego artystę i projektanta wnętrz Tomasza Krupińskiego.

Początek o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

Uroczyste otwarcie Biblioteki Jerzego Limona odbędzie się w sobotę o godzinie 16:00
Uroczyste otwarcie Biblioteki Jerzego Limona odbędzie się w sobotę o godzinie 16:00. O godzinie 17:00 będzie miała miejsce promocja książki profesora
mat. GTS / projekt Tomasza Krupińskiego

Tuż po oficjalnej inauguracji biblioteki, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na promocję książki profesora Jerzego Limona pt. „Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)”. Udział w dyskusji wezmą prof. Jacek Kopciński i prof. Marek Wilczyński, a poprowadzi ją prof. Agnieszka Żukowska.

Będzie to okazja, by zapoznać się z ostatnim wydanym dziełem prof. Limona - ilustrowanym, wnikliwym esejem, pokazującym, że grzech stanowi siłę napędową wszystkich głównych postaci szekspirowskich, zarówno w komediach, jak i tragediach. Wyselekcjonowane fragmenty dramatów, w których obecność grzechów głównych jest bardzo wyraźna, autor zestawia tu z ikonografią epoki, głównie niderlandzką. Obrazy nie zostały jednak dobrane na zasadzie wyszukiwania „ilustracji” do poszczególnych scen, lecz wspólnoty wrażliwości i widzenia świata. Dzięki temu Jerzy Limon stworzył obraz epoki (renesansu i baroku), która wyrosła na fundamencie nowo powstałej kultury miejskiej.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” zaprezentowany zostanie 23 i 24 kwietnia z okazji 458. Urodzin Williama Szekspira
Spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” zaprezentowany zostanie 23 i 24 kwietnia z okazji 458. Urodzin Williama Szekspira
fot. Andrzej Grabowski

Na zakończenie tegorocznych obchodów urodzin Williama Szekspira Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, będący koprodukcją Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus, dotowaną przez Miasto Münster oraz Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.

Przed publicznością w Gdańsku staną twórcy, którzy pragną sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec - rozumiany jako kreatywny ruch i najbardziej cielesna ze sztuk - zderzy się z rzeczywistością. Stworzą przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Szekspira.

Koncepcja i choreografia: Yoshiko Waki, asystent choreografa: René Haustein, dramaturgia: Rolf Baumgart, scenografia i kostiumy: Nanako Oizumi, światła: Przemysław Gapczyński, Nanako Oizumi, Dariusz Szych, muzyka: Damian Pielka, asystent produkcji: Marcus Bomski, asystent ds. kostiumów: Adriana Cygankiewicz, koordynator produkcji: Robert Chodyła. Tańczą i współtworzą: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryańczyk.

Początek o godzinie 19.00. Bilety: 40-60 zł. Spektakl zostanie pokazany także w niedzielę, 24 kwietnia, o godzinie 18:00.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów