Trefl ma nowego libero. 24-letni reprezentant Finlandii - Voitto Köykkä

Lukę po Luke Perry'm - najlepszym przyjmującym PlusLigi sezonu 2022/2023 - spróbuje zapełnić Voitto Köykkä, z którym Trefl Gdańsk podpisał roczny kontrakt. Widzę w nim duży potencjał do dalszego rozwoju, a w tak silnej lidze jak PlusLiga zdecydowanie wiele się nauczy - mówi trener gdańskich siatkarzy Igor Juricić.
06.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twarz młodego uśmiechniętego mężczyzny
Voitto Köykkä w 2021 roku
FB Voitto Köykkä

Trefl buduje drużynę na sezon 2023/2024

Nowy sezon PlusLigi rozpocznie się w październiku. Poprzedni siatkarze Trefla Gdańsk zakończyli na szóstym miejscu. Doszło do kilku zmian w składzie. Najważniejsze to zakończenie kariery przez Mariusza Wlazłego oraz odejście czołowego atakującego ligi Bartłomieja Bołądzia i libero Luke Perry'ego, najlepszego przyjmującego rozgrywek. 

Luke Perry do Trefla przyszedł przed sezonem 2022/2023, niemal od razu stał się rewelacją krajowych rozgrywek. W ciągu sezonu zasadniczego nowy libero gdańskiego klubu okazał się najlepszym przyjmującym PlusLigi. 

- Luke po tak fantastycznym sezonie miał bardzo dużo ofert - przyznawał Dariusz Gadomski, prezes Trefla Gdańsk. 

Najlepszy przyjmujący PlusLigi odchodzi z Trefla. Luke Perry rozchwytywany

Nowym libero Trefla został reprezentant Finlandii

Miejsce libero z Australii w nowym sezonie zajmie Fin. Voitto Köykkä ma 24 lata i mierzy 179 cm, jest aktualnym reprezentantem Finlandii. Urodził się w regionie Vilppula i to również w rodzimej lidze stawiał pierwsze kroki w siatkówce. W latach 2019-2022 reprezentował barwy Akaa-Volley, z którym grając w najwyższej klasie rozgrywkowej sezon 2021/2022 zakończył na trzecim miejscu. Przed rozgrywkami 2022/2023 przeniósł się do niemieckiej Bundesligi do klubu Helios GRIZZLYS Giesen. Miniony sezon jego zespół zakończył na piątej pozycji, a sam Koykka po głównej rundzie rozgrywek był liderem rankingu przyjmujących pod kątem liczby pozytywnych lub perfekcyjnych przyjęć piłki. Na 309 przyjęć zanotował 62 przyjęcia perfekcyjne oraz 117 pozytywnych. 

Mówi Voitto Köykkä

- Trefl to dobre miejsce na kolejny krok rozwoju w mojej karierze. Jestem bardzo podekscytowany możliwością gry w polskiej lidze, która bez zwątpienia jest jedną z najsilniejszych na świecie, walczy w niej wiele bardzo dobrych zespołów, na naprawdę wysokim poziomie. W lidze niemieckiej gra wielu graczy, którzy znają PlusLigę i Trefla, więc oczywiście podpytywałem ich o rozgrywki, klub, miasto. Wszyscy wypowiadali się w samych superlatywach - mówi libero z Finlandii. - Bardzo się też cieszę na przeprowadzkę do Gdańska, poznałem trochę miasto, gdy z reprezentacją Finlandii grałem w 2021 roku w mistrzostwach Europy w Ergo Arenie. Teraz z pewnością będzie więcej czasu na zobaczenie wszystkich uroków Gdańska.

Mówi trener Trefla Igor Juricić

- Przede wszystkim bardzo się cieszę, że zatrzymaliśmy większość zespołu na kolejny sezon, nie dokonujemy wielu zmian i ta ciągłość pracy, w szczególności z młodymi zawodnikami, jest dla nas bardzo ważna. Większość naszych graczy poczyniła już postęp w minionym sezonie, ale cały czas jest duże pole do rozwoju i jestem przekonany, że przy odpowiedniej motywacji zarówno zawodnicy indywidualnie, jak i cała drużyna będą stawiać kolejne kroki w przód - zaznacza szkoleniowiec Trefla. - Gdy wiedzieliśmy, że z Gdańskiem rozstanie się Luke Perry, mieliśmy na oku młodych libero, którzy będą dobrze pasować do naszego zespołu. Widzę w Voitto Köykkä duży potencjał do dalszego rozwoju, a w tak silnej lidze jak PlusLiga zdecydowanie wiele się nauczy. Jestem też przekonany, że Voitto szybko zaadaptuje się w grupie „gdańskich lwów”.


Voitto Köykkä związał się z gdańskim klubem rocznym kontraktem, z możliwością przedłużenia o kolejny sezon.