Wiosenna odsłona targów Amberif startuje w środę. Będzie ponad 250 wystawców oraz kupcy z 35 państw

252 wystawców z 15 krajów z Europy, Afryki i Azji weźmie udział w rozpoczynających się w środę, 22 marca, w Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii Amberif. Impreza ma charakter branżowy i nie jest otwarta dla publiczności. Ta najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej ściąga do Gdańska kupców z 35 krajów, w tym kluczowych dla branży bursztynniczej klientów z Chin oraz państw arabskich. Targi Amberif Spring 2023 potrwają do soboty, 25 marca. 
20.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta na stoisku z biżuterią z bursztynem, której przygląda się dwóch mężczyzn
Pierwsza edycja targów Amberif odbyła się jesienią 1994 roku, uczestniczyło w niej wówczas 49 wystawców
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Z jakich krajów przyjadą wystawcy?

W trzech halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo , przy ul. Żaglowej 11, przez cztery dni swoją ofertę prezentować będą bursztynnicy i firmy jubilerskie z Polski, Armenii, Belgii, Chin, Estonii, Etiopii, Indii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Singapuru, Szwecji, Turcji, Ukrainy i Włoch. 

Rekord Guinnessa: największa bryła bursztynu na świecie znajduje się w Gdańsku. Ile waży?

- Amberif to targi, na które zapraszamy wyłącznie osoby związane z biznesem jubilerskim, któremu się zleca duże produkcyjne zamówienia. Dzięki tym zleceniom wszystkie trójmiejskie i nie tylko trójmiejskie firmy, żyją później często przez cały rok - mówi kurator tego wydarzenia prof. Sławomir Fijałkowski.

W jakiej kondycji jest biznes związany z bursztynem?

Tłumaczy, że branża bursztynnicza jest wrażliwa na jakiekolwiek zmiany koniunktury. 
 
- Jak przyszłość jest niepewna, dzieje się wokół coś negatywnego typu inflacja, wojna, to wszyscy trzymają się za kieszenie i rezygnują w pierwszej kolejności z kupna biżuterii. Niemniej jednak, nic gorszego niż COVID-19 chyba już nas nie spotka. Wśród producentów panuje więc umiarkowany optymizm. To jest branża eksportowa, której po trzech latach wszystkich restrykcji w podróżowaniu, bardzo zależy na tym, żeby kupcy przyjeżdżali z całego świata - dodaje kurator Amberif Spring 2023.  
 
 
ZOBACZ JAK ODRÓŻNIĆ BURSZTYN NATURALNY OD MODYFIKOWANEGO
 
 
 

Kto reprezentował będzie kupców na Amberif?

I tu organizatorzy targów mają dobre wiadomości: na imprezę w Gdańsku zarejestrowali się kupcy z 35 krajów. - A część z nich z pewnością zgłosi część uczestnictwa jeszcze w ostatniej chwili, na miejscu  - wyjaśnia Sławomir Fijałkowski. 
- Ten rok jest powrotem do normalności. O lepszych nastrojach wśród przedstawicieli branży bursztynniczej świadczy chociażby to, że ruszył już rynek chiński, będący podstawowym rynkiem na odbiór dużych zamówień. Kupcy z Chin jeżdżą już po świecie. Byli obecni np. na targach w Bangkoku, Stambule. Będą też i w Gdańsku. Obecni też będą goście biznesowi m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz krajów arabskich, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wymienia kurator targów. 

Jakie wydarzenia zaplanowano podczas targów?

W ramach Amberif Spring 2023 zaplanowano kilka wydarzeń, w tym ceremonię rozdania nagród w konkursie Bursztynowe Rzemiosło 2023 - organizowaną przez Pomorską Izbę Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wręczenie Statuetki Bursztynnika Roku 2022  - organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Bursztynowe insygnia prezydent Gdańska. Jak przystało na stolicę (bursztynu)

Zaplanowano też np. prezentację oraz szkolenie dotyczące uwarunkowań biznesowych na rynkach arabskich połączone z prezentacją partnerskiego wydarzenia: Watch & Jewellery Middle East Show w Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie). 

 

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku