• Start
 • Wiadomości
 • Rekord Guinnessa: największy bursztyn na świecie jest w Gdańsku

Rekord Guinnessa: największa bryła bursztynu na świecie znajduje się w Gdańsku. Ile waży?

28 czerwca 2022 roku, w Światowy Dzień Bursztynu, dowiedziono i potwierdzono w obecności ekspertów, że w kolekcji gdańskiego Muzeum Bursztynu znajduje się największa bryła tego kruszcu na świecie. Waży aż 64,2 kilograma i można ją podziwiać nieodpłatnie w siedzibie Muzeum w Wielkim Młynie. Bryłę zakupiono dzięki dotacji z budżetu Państwa, kosztowała ponad 140 tys. zł. To już drugi Rekord Guinnessa, który ustanowiono w naszym mieście.
28.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
bicie rekordu, dwaj mężczyźni dźwigają wielką i ciężką bryłę kruszcu
Dziś w Gdańsku pobito kolejny rekord Guinnessa - w Muzeum Bursztynu mamy największą bryłę bursztynu na świecie. Można ją oglądać w Wielkim Młynie nieodpłatnie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Gdzie, jak nie w Gdańsku, w Światowej Stolicy Bursztynu, w Światowym Dniu Bursztynu mamy bić światowy rekord Guinnessa? – powiedział inaugurujący uroczystość Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Wszyscy trzymamy kciuki, aby gwiazda dzisiejszego dnia - ta bryła, osiągnęła rekord i rozsławiła jeszcze bardziej Muzeum Bursztynu, które stało się nową ikoną i miejscem spotkań, chętnie odwiedzanym przez gości z całego świata. Dziękuję wszystkim, dzięki którym możemy się tutaj dzisiaj spotkać oraz dyrekcji i całemu zespołowi Muzeum Gdańska, którzy swoją pracą przyczynili się do tego, żeby te wspaniałe miejsce tętniło życiem i rozsławiało nasze miasto. Cieszę się, że drugi gdański rekord Guinnessa jest związany z symbolem naszego miasta - bursztynem, którym się szczycimy, i na którym chcemy budować historię i tożsamość Gdańska.

– Dziś obchodzimy Światowy Dzień Bursztynu. Jest to święto, które ma promować bursztyn oraz wyroby bursztynnicze i ich twórców. Niezmiernie się cieszę, że to święto po raz pierwszy obchodzimy w nowej siedzibie w Wielkim Młynie – dodał Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Mam nadzieję, nasze muzeum i dzisiejsza uroczystość przyczynią się do promocji bursztynu i pokazywania go w szerokim kontekście oraz bogactwie form.

Jak zmierzyliśmy największą bryłę bursztynu na świecie?

Bryła bursztynu, która na co dzień jest eksponowana za wejściem do Muzeum Bursztynu, została wyjęta z gabloty w celu jej zważenia i zmierzenia. Waga firmy Axis, gdańskiego producenta wag jubilerskich, wskazała wynik 68,2 kg! To prawie 18 kilogramów więcej od dotychczasowego rekordzisty, również bursztynu z Sumatry, który waży 50,4 kg.

Laserowe wymiarowanie bryły wykonała firma Smart Solutions z Warszawy, zajmującą się szeroko podjętą metrologią, pomiarami stykowymi oraz bezstykowymi, tomografią komputerową oraz inżynierią odwrotną. Uzyskany wynik pomiarów to 74 x 57,1 x 42,1 cm. Dotychczasowa rekordowa bryła ma wymiary 55 x 50 x 42 cm.

Zobacz zdjęcia w ustanowienia rekordu Guinnessa 

Jaka jest największa bryła bursztynu na świecie?

 • Waga: 68,20 kg
 • Wymiary: 74 x 57,1 x 42,1 cm
 • pochodzi z kopalni węgla brunatnego z okolic miasta Gunung Tua w północnej Sumatrze
 • powstała z ciemnobrązowej i nieprzezroczystej żywicy
 • ma przezroczyste fragmenty o barwie żółtej
 • w świetle ultrafioletowym posiada niebieską / fioletową poświatę
 • podgrzana wydziela charakterystyczny dla żywic zapach i jest lepka
 • bryłę zakupiono do zbiorów Muzeum Gdańska, kolekcji Muzeum Bursztynu dzięki dotacji z budżetu Państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Kwota zakupu wyniosła ponad 140 tys. złotych, z czego ponad 112 tys. pochodzi z dotacji celowej NIMOZ
 • największą bryłę bursztynu można zobaczyć nieodpłatnie w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku w godzinach otwarcia muzeum.


  ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA

Kim są eksperci obecni przy ważeniu?

W oficjalnym ważeniu bryły wzięli udział certyfikowani eksperci:

 • Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników;
 • Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych;
 • Tomasz Michalik, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku wraz z pracownikami;
 • Marian Maliszewski, współwłaściciel AXIS Sp. z o.o. gdańskiego producenta wag jubilerskich wraz z pracownikami.

Nad spełnieniem wymogów formalnych uznanych przez Księgę Rekordów Guinnessa czuwało krajowe Biuro Rekordów w osobach Pawła Chwaliboga, prezesa oraz Pauliny Plenzler..

– Już od ponad ośmiu lat pomagamy w ustanawianiu rekordów, zarówno Polski, jak i rekordów Guinnessa – mówił Paweł Chwalibóg, prezes krajowego Biura Rekordów. – Mam nadzieję, że już wkrótce oficjalnie rekord zostanie ogłoszony przez biuro Guinnessa i wspólnie będziemy świętowali sukces.

Co wiemy o bursztynach z Sumatry?

Największa bryła bursztynu na świecie pochodzi z kopalni węgla brunatnego z Sumatry. Została zakupiona do kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku w 2021 r. ze środków budżetu państwa w ramach projektu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

– Po raz pierwszy miałam przyjemność spotkania się z tym dostojnym lokatorem Muzeum Bursztynu prawie rok temu – opowiadała prof. Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, która przygotowała opinię o bryle bursztynu. - Była to ogromna przyjemność, ale też i zaszczyt, aby móc dokonać ekspertyzy wraz z innymi rzeczoznawcami bursztynu. Niniejszym publicznie potwierdzam, że po przeprowadzeniu analizy makroskopowej i mikroskopowej oraz spektroskopowej stwierdzam, że materiał tej bryły należy do żywic kopalnych z grupy glesytu, jest więc to bursztyn sumatrzański - potwierdziła naukowczyni.

Bursztyn indonezyjski, w tym sumatrzański, występuje w Azji południowo-wschodniej w Indonezji oraz Malezji. Powstał on 20-23 mln lat temu. Jego złoża zostały odkryte w 1991 roku. Jest to jeden z nielicznych bursztynów występujących na złożach pierwotnych, w pokładach węgla brunatnego. Powstał z żywic produkowanych przez drzewa liściaste, które do dziś rosną w lasach równikowych w Azji.

Jaki pierwszy Rekord Guinnessa pobito w Gdańsku?

31 grudnia 2000 roku ponad 10 000 gdańszczanek i gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków. Fetowanie nowego tysiąclecia zbiegło się z pierwszym koncertem zagranym przez nowy carillon, zainstalowany na wieży Ratusza Głównego Miasta. To, do dziś, był jedyny oficjalny gdański Rekord Guinnessa na liście obejmującej tysiące najlepszych wyników, które nie tylko zadziwiają, ale również budują wizerunek miast.

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami