• Start
  • Wiadomości
  • Bursztynowe insygnia prezydent Gdańska. Jak przystało na stolicę (bursztynu)

Bursztynowe insygnia prezydent Gdańska. Jak przystało na stolicę (bursztynu)

Pierwsza kobieta-prezydent w historii miasta Gdańska i pierwsze takie prezydenckie insygnium, godne Światowej Stolicy Bursztynu - Aleksandra Dulkiewicz będzie nosić w oficjalnych sytuacjach przypominający wisior bursztynowy łańcuch, z ręcznie rzeźbionym herbem miasta i godłem Polski. Ten szczególny przedmiot - symbol władzy - wykonała gdańska projektantka Dorota Cenecka-Szymaniak.
13.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ręcznie wykonany ze srebra i bursztynu łańcuch prezydenta miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
Ręcznie wykonany ze srebra i bursztynu łańcuch prezydenta miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
 
- Już na etapie projektowania wiedziałam, że łańcuch dla prezydent Aleksandry Dulkiewicz musi różnić się od innych łańcuchów prezydenckich. To pierwsza kobieta-prezydent w historii miasta Gdańska i musiałam to wziąć pod uwagę w swoim projekcie - mówi Dorota Cenecka-Szymaniak, gdańszczanka, która zaprojektowała i wykonała łańcuch Prezydenta Miasta Gdańska dla Aleksandry Dulkiewicz.
 
 
Ozdobę o ważnej funkcji Aleksandra Dulkiewicz założyła podczas zaprzysiężenia
Ozdobę o ważnej funkcji Aleksandra Dulkiewicz założyła podczas zaprzysiężenia
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
 
Do stworzenia prezydenckiego insygnium autorka projektu wykorzystała kute srebro i wyselekcjonowany, unikatowy bursztyn bałtycki, będący symbolem Gdańska.
 
- Wybrałam najlepszej jakości naturalne bursztyny bałtyckie o żółtej barwie. Cały łańcuch został wykonany ręcznie przy użyciu tradycyjnych technik złotniczych. Delikatne kute srebro w zestawieniu z dużymi żółtymi bursztynami i rzeźbionym herbem miasta oraz godłem naszego kraju - wykonane przez Przemysława Kusia, z którym na co dzień współpracuję - dały, moim zdaniem, niesamowity efekt - dodaje projektantka.
 
 
Łańcuch, który nosił śp. prezydent Adamowicz był znacznie większy i cięższy - nieodpowiedni dla kobiety-prezydenta
Łańcuch, który nosił śp. prezydent Adamowicz był znacznie większy i cięższy - nieodpowiedni dla kobiety-prezydenta
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Cenecka-Szymaniak projektuje i realizuje biżuterię od prawie 25 lat. Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień, może się także pochwalić udziałem w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą. Chętnie angażuje się w różne projekty związane z bursztynem i promocją Gdańska. Działa w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników. Od 5. lat bierze udział w pokazach biżuterii - między innymi w ramach Polskiego Pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie oraz Gali Amber Look podczas targów Amberif. 
 
Łańcuch, który podczas oficjalnych uroczystości nosił śp. Paweł Adamowicz trafił do zbiorów Muzeum Gdańska wraz z kilkudziesięcioma innymi pamiątkowymi przedmiotami po zamordowanym prezydencie Gdańska.
 
 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów