• Start
 • Wiadomości
 • Powrót do przeszłości podczas 50 urodzin Szkoły Podstawowej nr 79

W rytmie disco i w czynie społecznym - powrót do przeszłości podczas 50 urodzin Szkoły Podstawowej nr 79

„Nie ma dzieci, są ludzie” - to słynne przesłanie wychowawcze Janusza Korczaka praktykowane jest codziennie w Szkole Podstawowej nr 79 na Przymorzu, która kończy w tym roku pół wieku istnienia. Od wielu lat nie ma w niej hałaśliwych dzwonków, jako pierwsza w Trójmieście otworzyła klasę integracyjną. W środę, 14 czerwca SP nr 79 świętowała uroczyście swój jubileusz. Była to impreza niezwykła - w strojach z lat 70-tych, z czynem społecznym podczas sadzenia gaju i kapsułą czasu zakopaną w ogrodzie.
12.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobiety i mężczyźni przebrani w stroje z lat 70-tych
50-lecie Szkoły Podstawowej nr 79 w Gdańsku. Jak obiecywano, tak zrobiono - dyrekcja i nauczyciele w jubileusz Siedemdziesiątej Dziewiątej wystąpili w dzwonach, uczniowie -w fartuszkach
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Zobacz galerię zdjęć z jubileuszu:

Historia SP 79 w pigułce

Początki SP 79 na Przymorzu Wielkim sięgają września 1972 r. Zajęcia odbywały się wówczas tymczasowo w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 78 przy ul. Kołobrzeskiej 75.
 
Kamień węgielny pod nową placówkę szkolną przy ul. Kołobrzeskiej 49 wmurowano 23 września 1972 r. Budynek oddano do użytku po roku, 3 września 1973 r. Znalazły się w nim 24 sale lekcyjne, dzieci mogły już też korzystać z sali gimnastycznej. Pierwszy rok szkolny w SP 79 rozpoczęło 752 uczniów pod opieką 32 nauczycieli. 

Komunistyczny oficer patronem szkoły

W 1974 r. szkole nadano imię ppłk Ignacego Borkowskiego (1907-1970), oficera Armii Ludowej i komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Gdańsku, w latach 1946-1948.
 
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę szkoły i odczytanie aktu erekcyjnego
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szkoły
mat. SP 79
- Mamy jeszcze gdzieś schowane głęboko w piwnicy jego popiersie. Pozostał też sztandar z tamtych lat. Zresztą, sama szkoła powstała ze składek Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa - mówi dyrektor SP 79, Michał Zapolski-Downar
Działacza komunistycznego jako patrona SP 79 pozbyła się w końcu w 1991 r

Białe światło zamiast dzwonka

Ewenementem jest to, że od 1973 r. w Szkole Podstawowej nr 79 nie ma dzwonków. Początek i koniec lekcji pokazuje sygnalizacja świetlna. 
 
 
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające budowę szkoły wokół bloków mieszkalnych
Rok 1972. Mury Szkoły Podstawowej nr 79 pną się do góry, w tle widać falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża
mat. SP 79
Na przełomie transformacji ustrojowej, w roku szkolnym 1989/1990 w szkole przy ul. Kołobrzeskiej 49, uczyło się 553 uczniów, a zatrudnionych był 43 nauczycieli. 

SP 79 pionierem w klasach integracyjnych

W 1990 r. w SP 79 uruchomiono pierwszą klasę integracyjną w Trójmieście. Patronat nad nią objęła Danuta Wałęsa, wówczas Pierwsza Dama RP. W klasie, która powstała dzięki wsparciu Fundacji “Sprawni Inaczej” uczyły się dzieci z Zespołem Downa. 
 
 
Okładka kolorowa starej gazety informująca o otwarciu szkoły w Gdańsku
O otwarciu SP 79 donosi z dumą tygodnik Milicji Obywatelskiej
mat. SP 79
W 2016 r. w SP 79 zagospodarowano teren rekreacyjny, na którym powstały dwa boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej oraz dwie bieżnie lekkoatletyczne.
W latach 2014-2019 w SP 79 prowadzono unikatowy, nie tylko w skali Gdańska, program nauki języka włoskiego. Języka Dantego w klasach I-III, po godzinie w tygodniu, uczyła Grażyna Kokon

SP 79 siatkówką stoi

Od 2017 r. SP 79 we współpracy z klubem Trefl Gdańsk prowadzi klasy piłki siatkowej. W hali sportowej przy ul. Kołobrzeskiej tę dyscyplinę sportu uprawiają uczniowie klas od IV do VIII. Dzieci grają w siatkówkę po 16 godzin w tygodniu. 
 
 
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające uczennicę, która trzyma na białym płótnie duży, symboliczny klucz
Symboliczne przekazanie kluczy do szkoły - 3 września1973 r.
mat. SP 79
- Dla tych młodych ludzi jest to duże obciążenie, ale zauważyliśmy też, że nabywają takich cech, jak systematyczność i współpraca z innymi. Kilku absolwentów jest już w młodszych kategoriach kadry Polski. Chłopcy z naszej szkoły grają też w młodszej drużynie Trefla - dodaje Michał Zapolski-Downar. 
 
Siatkarskie tradycje potwierdza też fakt, że w SP 79 uczyli się synowie gwiazd polskiej siatkówki - Wojciecha Grzyba, Michała Winiarskiego i Mariusza Wlazłego. Córka, tego pierwszego, uczęszcza obecnie do III klasy.

W SP 79 po pierwsze: uczeń

Michał Zapolski-Downar, który jest dyrektorem SP 79 od 14 lat, zapewnia, że każdego dnia pracy przyświeca mu motto Janusza Korczaka: “Nie ma dzieci, są ludzie”.
 
 
Czarno-białe zdjęcie pokazujące kilkanaście dzieci wchodzących do szkoły na uroczystość rozpoczęcie roku szkolnego
Rozpoczęcie roku szkolnego 1976/77
mat. SP 79
- Dla mnie najważniejsze jest, aby dorosły w szkole - nauczyciel, pedagog, pracownik administracji - każdego ucznia zawsze traktował z szacunkiem i godnością. To nie jest slogan. Bo dziecko ma prawo błądzić i się pomylić. Można mieć w szkole złote klamki, piękne boiska, ale jak nie ma tego najważniejszego - empatii i wrażliwości - to daleko się nie zajedzie - uważa. 

SP nr 8 na Chełmie skończyła 30 lat! Jej uczniowie dbają o planetę i kochają WOŚP

Dodaje, że żaden z ponad 500 uczniów nie jest w szkole anonimowy.  
 
- Znamy każdego z imienia. Witamy się z uczniami poprzez podanie ręki, “żółwikiem”, czy przytuleniem. Pytamy: “Jak minął dzień?”. To niby proste gesty i słowa, ale dzięki temu dziecko przychodząc do szkoły jest już pozytywnie nastawione - przekonuje dyrektor SP 79. 

 
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające kilka małych dzieci wykonujących ćwiczenia gimnastyczne przed szkołą
Otwarcie sportowego roku szkolnego we wrześniu 1985 r.
mat. SP 79
Być może brzmi to jako herezja, ale w SP 79 uczniowie słyszą, że nauka nie zawsze musi być na pierwszym miejscu.
 
- Na przykład, gdy uczeń dostaje jedynkę, to nauczyciele w naszej szkole nie zamykają automatycznie dziennika, lecz starają się dociec, jaki był powód nie nauczenia się i dopytać, czy dzieje się coś złego w domu lub szkole - dodaje wicedyrektor SP 79 Sławomir Stankiewicz.
 
- Nie musisz mieć z matematyki 100 proc., wystarczy 40 proc. - nie wszyscy przecież muszą być inżynierami - ale ważne, żebyś był szczęśliwym człowiekiem - uzupełnia Michał Zapolski-Downar.

Telefony z życzeniami w Sylwestra

Partnerskie traktowanie uczniów w SP 79, póki co, zdaje egzamin. 
 
 
Małe dzieci w strojach galowych z nauczycielką
Pasowanie na ucznia, rok szkolny 1984/1985
mat. SP 79
W ostatnich dniach do obu dyrektorów szkoły zgłosił się 20-latek, były absolwent, który postanowił uciec z domu. Miał już spakowany plecak, włącznie ze szczoteczką do zębów. Po rozmowie z dyrektorami SP 79 młodzieniec zrezygnował z drastycznego kroku. Podziękował za okazaną pomoc i wzruszony opowiadał, jak tęskni za przyjazną atmosferą w dawnej szkole. 
- Mamy też trzech takich absolwentów, którzy zawsze, niezależnie gdzie są, dzwonią do mnie i Michała po północy z życzeniami noworocznymi - mówi Sławomir Stankiewicz.

Jak będzie świętowany jubileusz 50-lecia?

Oprócz tradycyjnej gali, w środę, 14 czerwca, swój jubileusz SP 79 uczci w tym samym dniu biegiem sztafetowym pod hasłem “50 km na 50-lecie”. Bieg odbędzie się pojedynczo lub w parze np. opiekun plus dziecko. Do pokonania będzie kilometr na terenie szkoły. Zabawa w bieganie potrwa od 8.00 do 14.00
 
 
Dwóch mężczyzn siedzących na krzesłach, z których jeden ogląda pamiątkową teczkę z dokumentami
Obchody jubileuszu 40-lecia szkoły 20 maja 2013 r. Od lewej: senator Edmund Wittbrodt i śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
Uroczysta gala w budynku szkoły ma się zaś odbyć w stylu lat. 70. ub. wieku. 
 
- Jako dyrektorzy zakładamy spodnie “dzwony”, a dzieci będą w podkolanówkach i fartuszkach. Będą też piosenki, a nawet jedzenie z lat 70. - zapowiada dyrektor SP 79. - Czyli “seta i galareta”. No może jednak bez “sety” ... - kwituje ze śmiechem jego zastępca, Sławomir Stankiewicz. 
 
LISTA DYREKTORÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 79:
 
 • Janina Komenda (1972-1974)
 • Jan Patocki (1974-1975)
 • Jerzy Kozłowski (1975-1977)
 • Gerard Platta (1977-1984)
 • Eugenia Kusiak (1984-1989)
 • Genowefa Orlińska p.o. (1989-1990)
 • Eugenia Kusiak (1990-1997)
 • Eleonora Demirska (1997-2009)
 • Michał Zapolski-Downar (2009 - )