Szkoła z Przymorza Wielkiego wkracza w dojrzały wiek. SP nr 44 ma już 50 lat

Szkoła Podstawowa nr 44 im. Adama Mickiewicza jest najstarszą placówką szkolną na Przymorzu, dawnej “sypialni” z czasów PRL. Od 30 lat, po transformacji ustrojowej, odnosi duże sukcesy w nauczaniu dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Była pierwszą szkołą w Gdańsku i w Pomorskiem, która wprowadziła klasy integracyjne. Zobacz galerię zdjęć z jubileuszowych uroczystości.
12.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szkoła Podstawowa nr 44 specjalizuje się w kształceniu integracyjnym od początku lat 90. nie tylko jako pierwsza placówka w Gdańsku, ale także jedna z pierwszych w kraju
Szkoła Podstawowa nr 44 specjalizuje się w kształceniu integracyjnym od początku lat 90. nie tylko jako pierwsza placówka w Gdańsku, ale także jedna z pierwszych w kraju
mat. SP nr 44

Zagmatwane dzieje szkoły z rodowodem z lat 50. 

Jubileusz 50-lecia Szkoła Podstawowa nr 44 obchodzić będzie w czwartek, 13 października. 

Pierwszy dzwonek szkolny w SP nr 44 wybrzmiał 1 września 1972 r. w nowym budynku przy ul. Lumumby 24, (dziś ul. Jagiellońska przyp. red.). Naukę rozpoczęło wówczas 1200 uczniów, a kadrę pedagogiczną stanowiło 44 nauczycieli.

Faktycznie jedna początki tej placówki sięgają 1955 r. kiedy to SP nr 44 zainaugurowała swoją działalność we Wrzeszczu, w obiekcie przy ul. Marcelego Nowotki 8 (obecnie ul. płk. Wilka-Krzyżanowskiego przyp. red.). Obok umieszczono IX Liceum Ogólnokształcące, które po kilku latach przeniesiono do budynku przy ul. Bażyńskiego.

 
Zdjęcie z kroniki szkolnej z lat 70. XX wieku
Zdjęcie z kroniki szkolnej z lat 70. XX wieku
mat. SP nr 44

4 marca 1965 r. SP nr 44 otrzymała imię Adama Mickiewicza. Z tej okazji na fasadzie budynku zawieszono tablicę pamiątkową z wizerunkiem patrona, która od lat 70. ub. wieku do dziś zdobi siedzibę szkoły przy ul. Jagiellońskiej.

W czerwcu 1970 r. zaplanowano zlikwidować SP nr 44, a jej siedzibę przekazać na rzecz IX LO. Budynek zajmowany przez “ogólniak” miał zaś trafić na potrzeby rektoratu i administracji Uniwersytetu Gdańskiego. 

Szkoła z morenowego wzgórza. XX LO w kwiecie wieku, “stuknęła” 30-tka

- Co ciekawe, nie było żadnej oficjalnej decyzji o likwidacji szkoły. Po prostu słuch o niej zaginął na niespełna dwa lata. Wznowiono jej działalność na Przymorzu. Byliśmy pierwszą szkołą, która powstała w tej nowej dzielnicy Gdańska - opowiada Małgorzata Szczepańska–Stankiewicz, dyrektor SP nr 44, pełniąca tę funkcję od 2018 r. 

SP 44 pionierem w nauczaniu integracyjnym

W roku szkolnym 2022/2023 do SP nr 44 uczęszcza 334 uczniów, a o ich edukację dba prawie 80 nauczycieli. 

Co szczególnie wyróżnia SP nr 44 na tle innych podstawówek w mieście, to jej olbrzymie i wieloletnie doświadczenie w nauczaniu dzieci cierpiących na różne niepełnosprawności.  

- Nasza szkoła była pierwszą placówką w Gdańsku i województwie pomorskim, która na początku lat 90. ub. wieku zaczęła otwierać klasy integracyjne. Dość powiedzieć, że byliśmy też w Polsce jednym z liderów wprowadzających integrację w szkolnictwie - mówi Katarzyna Szyszka, wicedyrektor SP nr 44. 

 
Kto z nas, któremu lata nauki w szkole podstawowej przypadły w czasach PRL, nie ma w swoim albumie fotograficznym takiej pamiątki?
Kto z nas, któremu lata nauki w szkole podstawowej przypadły w czasach PRL, nie ma w swoim albumie fotograficznym takiej pamiątki?
mat. SP nr 44
Obecnie, w SP nr 44 funkcjonuje aż 14 klas integracyjnych, włącznie z oddziałem przedszkolnym. I jedynie trzy klasy (na poziomie VIII, VI i II klasy) mają charakter ogólnodostępny tzn. nie ma w nich dzieci z niepełnosprawnościami. 
- Dzieci mają zarówno niepełnosprawności ruchowe, jak i intelektualne. Ale mamy też uczniów z autyzmem, zespołem Aspergera oraz niedowidzące. Do naszej szkoły uczęszczają dzieci, które, można powiedzieć, wyczerpują cały katalog niepełnosprawności. Ale my od początku nie koncentrowaliśmy się na samych ułomnościach, a na potrzebach dziecka, aby móc je w pełni zaspokoić - podkreśla Katarzyna Szyszka.

Szkole przydałby się w przyszłości "ogólniak"

Ponad 60 uczniami, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają w Szkole Podstawowej nr 44 szczególnej opieki, zajmuje się liczne grono fachowców m.in. psychologowie, terapeuci i rehabilitanci.

 
Na bieżącą działalność szkoły z Przymorza rzutowały też ważne wydarzenia, które dziś mają charakter historyczny
Na bieżącą działalność szkoły z Przymorza rzutowały też ważne wydarzenia, które dziś mają charakter historyczny
mat. SP nr 44

- Marzy nam się utworzenie klas Liceum Ogólnokształcącego, aby przedłużyć naszym uczniom z niepełnosprawnościami komfort edukacji z ośmiu do kolejnych czterech lat. Bowiem nie każda szkoła średnia jest przygotowana do przyjęcia takiego ucznia. Nie posiadają, tak jak my, pełnego zespołu specjalistów oraz niezbędnych urządzeń i infrastruktury. Mieliśmy np. chłopca na wózku inwalidzkim z zanikiem mięśni, ale jego głowa tak pracowała, że był autentycznie geniuszem. Miał, niestety, potem problemy z kontynuacją nauki na etapie szkoły średniej - mówi Małgorzata Szczepańska–Stankiewicz. 

SP nr 44 ma jednak koncie nie tylko sukcesy związane z edukacją dzieci, którym należy się szczególna troska i opieka.

Sukcesy w kilku przedmiotach, ale też nowoczesność w salach lekcyjnych 

- W ostatnich latach mamy chociażby duże osiągnięcia w nauczaniu matematyki, języka polskiego i angielskiego. Nasze nauczycielki wciąż się kształcą i mają doskonałe przełożenie na młodzież - dodaje Małgorzata Szczepańska–Stankiewicz.

A to już zabawa młodzieży w latach 90. ubiegłego wieku
A to już zabawa młodzieży w latach 90. ubiegłego wieku
mat. SP nr 44

Dyrekcja SP 44 stara się też, aby wnętrza i wyposażenie “gierkowskiego” budynku było w pełni na miarę XXI wieku. 

- W szkole właściwie nie ma już zielonych tablic z kredą. Jest jedna, ale ukryta. Mamy więcej monitorów multimedialnych niż tablic z rzutnikami. Sale z lektoratami są wyposażone w słuchawki. Mamy w szkole też nowoczesną czytelnię. Nazywamy ją akwarium, bo jest przezroczysta, a ci co siedzą w środku nie widzą, kto chodzi na zewnątrz - wymienia Małgorzata Szczepańska–Stankiewicz.

Szkoła, gdzie śpiewać każdy może

Na korytarzu szkolnym w szklanej gablocie wiszą dyplomy utalentowanych uczniów, wśród których kilka za laury w konkursach wokalnych należy do Justyny Stefańskiej, uczennicy VII klasy. W 2021 r. była np. laureatką IV międzynarodowego festiwalu piosenki “Dolnośląska Nutka” w Bielawie. 

Dziewczyna, jak tłumaczy Małgorzata Szczepańska–Stankiewicz, która jest też nauczycielką muzyki, śpiewa już od “zerówki”. 

 
Jednym z gośćmi w Szkole Podstawowej nr 44 był Jerzy Chmielewski Papcio , autor słynnej serii komiksów z Tytusem, Romkiem i Atomkiem
Jednym z gośćmi w Szkole Podstawowej nr 44 był Jerzy Chmielewski "Papcio", autor słynnej serii komiksów z Tytusem, Romkiem i Atomkiem
mat. SP nr 44

O ogólnopolską karierę muzyczną otarła się też dyrektorka SP nr 44. Małgorzata Szczepańska–Stankiewicz uczestniczyła bowiem w  2011 r. w programie "X Factor". W tamtej edycji wokalnego show TVN uczestniczyli m.in. Gienek Loska, Dawid Podsiadło i Michał Szpak, a nauczycielka muzyki z Gdańska dotarła aż do półfinału. W 2014 r. Małgorzata Szczepańska–Stankiewicz nagrała debiutancki singiel "On i Ona", dzięki któremu znów znalazła się w programach telewizyjnych m.in. w "Dzień dobry TVN". 

 

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W 50-LETNIEJ HISTORII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 44 NA PRZYMORZU:

 • w roku szkolnym 1978/1979 powstało boisko szkolne do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i tenisa
 • w roku szkolnym 1992/1993 w jednej z sal lekcyjnych otwarto Izbę Kaszubską
 • w 2003 r. SP nr 44 otrzymała tytuł „Szkoła z klasą”, a w 2006 r. certyfikat „Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją”
 • w latach 2006-2011 szkoła brała udział w programie Comenius we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Litwy, Łotwy i Słowacji
 • w latach 2019-2021 realizowano program Erasmus +, adresowany do nauczycieli, we współpracy z placówkami z Włoch, Malty oraz Hiszpanii; od 2019 r. SP 44 uczestniczy w programie Erasmus + dla uczniów, współpracując z Wielką Brytanią
 • w 2010 r. zamontowano windę dla osób niepełnosprawnych
 • w listopadzie 2013 r. otwarto nowy kompleks sportowy, składający się z dwóch boisk wielofunkcyjnych do gry w koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę i piłkę ręczną (oba o poliuretanowej nawierzchni), a także skoczni do skoku w dal oraz bieżni lekkoatletycznej
 • w 2020 r. wyremontowano salę gimnastyczną i szatnie
 • w latach 2001-2021 w siedzibie SP nr 44 funkcjonowała filia Szkoły Muzycznej z Rumii
 • w 2015 r. powstała sekcja judo dla uczniów niepełnosprawnych
 • w 2021 i 2022 r. SP nr 44 otrzymała ogólnopolski tytuł laureata „Orłów Edukacji”

 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.