Szkoła z morenowego wzgórza. XX LO w kwiecie wieku, “stuknęła” 30-tka

XX Liceum Ogólnokształcące jest jedną z najmłodszych szkół średnich w Gdańsku. Mimo młodego wieku “ogólniak” z Moreny z roku na rok osiąga wysoką pozycję w ogólnopolskich rankingach. W 2022 r., po raz pierwszy, XX LO znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół średnich w Pomorskiem. Placówka, której patronem jest wybitny poeta Zbigniew Herbert, może się też pochwalić coraz większą liczbą uczniów zdobywających laury w olimpiadach przedmiotowych. W piątek, 30 września, XX LO świętowało jubileusz 30-lecia, na końcu artykułu publikujemy fotogalerię z uroczystości.
30.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
hh
Obchody jubileuszu ogólniaka" z Moreny odbędą się w piątek 30 września, w programie jest m.in. uroczysta gala i spektakl teatralny
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Na pierwszym miejscu jest zawsze uczeń

Pierwszy dzwonek w świeżo oddanym do użytku budynku XX LO (tzw. segmencie A) rozległ się 1 września 1992 roku. Pracę w nowej szkole rozpoczęło wówczas 17 nauczycieli, a do klas pierwszych przyjęto 157 uczniów.
- Być może to banał, ale najważniejszy dla nas jest uczeń. Od początku za cel postawiłam sobie stworzenie, jak najlepszej kadry nauczycielskiej. I to przynosi efekty. Nasi nauczyciele są otwarci na różne problemy uczniów. Sami mają też swoje pasje i zainteresowania, którymi zarażają młodzież. Uczniowie widząc u nauczycieli taki entuzjazm, zaangażowanie oraz wiedzę chętniej i łatwiej wzbudzają w sobie pokłady kreatywności - mówi Bożena Kondratiuk, dyrektorka XX LO, pełniąca to stanowisko od grudnia 1997 r. 

Nagroda od prezydentów Polski i Niemiec

Jako duży sukces ostatnich 30 lat dyrektorka XX LO wymienia współpracę zagraniczną szkoły. 
 
Uczniowie i nauczyciele z “ogólniaka” na Morenie przez długi czas mieli kontakt ze szkołą w Meppen, w Dolnej Saksonii. Organizowana od 1998 r. przez mgr Annę Rink polsko-niemiecka wymiana młodzieży otrzymała nawet w 2011 r. specjalne wyróżnienie od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i prezydenta Niemiec Christiana Wulffa
 
Jeden z happeningów zorganizowanych w gdańskim liceum
Jeden z happeningów zorganizowanych w gdańskim liceum
mat. XX LO
W ostatnich latach młodzież z XX LO aktywnie też uczestniczy w międzynarodowym programie edukacyjnym Erasmus, a wcześniej w Comenius

Coraz lepsze miejsca w klasyfikacji szkół średnich 

XX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta z roku na rok poprawia swoją pozycję w ogólnopolskim rankingu liceów i techników, organizowanym przez miesięcznik “Perspektywy”
 
W 2022 roku, “ogólniak” z ulicy Antoniego Dobrowolskiego, wszedł po raz pierwszy do pierwszej dziesiątki najlepszych liceów w województwie pomorskim. Został sklasyfikowany na 10. miejscu, wyprzedzony przez Katolickie LO im. Jana Pawła II w Gdyni. Pierwsza trójka najlepszych liceów w Pomorskiem to: III LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku i Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku. 
 
Nawet drobne wydarzenie w życiu szkoły można opisać z poczuciem humoru
Nawet drobne wydarzenie w życiu szkoły można opisać z poczuciem humoru
mat. XX LO
W najnowszym, 24. rankingu liceów i techników miesięcznika "Perspektywy" udział wzięło 2421 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Kapituła wzięła pod uwagę 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników - szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w 2021 r. zdawało w nich przynajmniej 12 uczniów, a średnie wyniki z egzaminu z języka polskiego i matematyki, były wyższe niż 0,75 średniej krajowej.

Laureaci i finaliści wielu olimpiad

Bożena Kondratiuk jako duże osiągnięcie szkoły wymienia też udział z dobrymi wynikami od 2016 r. wielu uczniów i uczennic w olimpiadach przedmiotowych
 
Dla przykładu, w olimpiadzie filozoficznej XX LO może się poszczycić trojgiem laureatów i taką samą liczbą finalistów. W olimpiadzie matematycznej, “ogólniak” z Moreny miał jednego laureata i czworo finalistów. W olimpiadzie z języka angielskiego trzech uczniów szkoły trafiło do finału. Identyczną liczbę finalistów “dwudziestka” miała też w rywalizacji na olimpiadzie z literatury i języka polskiego.
 
W dwudziestce  młodzież, oprócz nauki, znajduje też czas na dobrą zabawę
W "dwudziestce" młodzież, oprócz nauki, znajduje też czas na dobrą zabawę
mat. XX LO
Po jednym miejscu w finale XX LO miało też z uczestnictwa w sześciu innych olimpiadach: fizycznej, wiedzy o mediach, z przedsiębiorczości, wiedzy ekologicznej, wiedzy o Polsce i świecie współczesnym oraz matematycznej juniorów.

Z XX LO jest start na dobre studia

- W ślad za tymi świetnymi wynikami w nauce nasza młodzież zaczyna studiować nie tylko na najlepszych uczelniach w Polsce, ale także za granicą. Jeden z naszych uczniów z klasy matematyczno-fizycznej dostał np. stypendium na naukę w Chicago. Politechnika Gdańska jest też zadowolona z wykształcenia i poziomu wiedzy, jaki uczniowie zdobywają w naszej szkole. Był taki okres, że nasi uczniowie zdawali nawet egzaminy z I roku matematyki na PG - podkreśla dyrektorka XX LO. 

Tysiące absolwentów - wśród nich także aktor. Zespół Szkół Energetycznych ma już 60 lat

Młodzież z XX LO często bierze też udział z powodzeniem w debatach oksfordzkich. Uczniowie chętnie też się angażują w działania artystyczne, w tym zajęcia teatralne. 

Liceum chwalą też uczniowie

W samych superlatywach o swojej szkole wypowiada się Elena Majewska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego w XX LO im. Zbigniewa Herberta i uczennica III klasy o profilu matematyczno-biologicznym.
 
Młodzież z XX LO lubi uczestniczyć w różnego rodzaju debatach i dyskusjach
Młodzież z XX LO lubi uczestniczyć w różnego rodzaju debatach i dyskusjach
mat. XX LO
- W szkole panuje naprawdę dobra i przyjazna atmosfera. Wszyscy w miarę możliwości próbują sobie pomagać. I ta chęć wsparcia dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Każdy siebie toleruje i szanuje. Wydaje mi się, że każdy uczeń w naszym “ogólniaku” może czuć się bezpiecznie i komfortowo. Co istotne, wysoki jest też poziom nauczania. I jeśli, ktoś naprawdę chce się uczyć i mieć z tego satysfakcję i wyniki, to XX LO powinno być jego pierwszym wyborem podczas rekrutacji - ocenia uczennica.     
 
XX Liceum Ogólnokształcące prowadzi obecnie pięć dwujęzycznych klas z językiem angielskim oraz jedną klasę humanistyczną. Uczy się w nim teraz ponad 580 uczniów, a kadra nauczycielska składa się z 50 osób

Ważne daty ze szkolnej kroniki 

Streszczając 30-letnią historię “ogólniaka” z Moreny warto przytoczyć choćby kilka wydarzeń.  
 
W roku szkolnym 1993/1994 oddano do użytku oddane kolejne skrzydło liceum, tzw. segment B. Trzy lata później światło dzienne gazetka szkolna „Skrzep”, której twórcą i redaktorem był Piotr Gutkowski - uczeń klasy II b.
 
W roku szkolnym 1999/2000 dzięki inicjatywie uczniów działalność rozpoczął szkolny radiowęzeł, a dyrekcja liceum dokonała zakupu sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem do nowej pracowni komputerowo-informatycznej.
 
Nauczycielki z XX LO świętują Dzień chłopaka
Nauczycielki z XX LO świętują "Dzień chłopaka"
mat. XX LO
Kamieniem milowym w dziejach XX LO jest na pewno na data 7 września 2000 r. Tego dnia odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Zbigniewa Herberta z udziałem m.in. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz gości honorowych: żony poety - Katarzyny Herbert i siostry – Haliny Herbert-Żebrowskiej. Ceremonia była połączona z otwarciem hali sportowej. 
 
Równie ważna data w historii gdańskiego liceum to 13 maja 2002 r., kiedy to otwarto kompleks boisk szkolnych: do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki. 

Gdański “Ekonomik” ma 95 lat - szkoła o wielkiej patriotycznej tradycji świętowała swój jubileusz

W dniach 16 -17 października 2003 r. XX LO było natomiast gospodarzem V Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół. W wydarzeniu tym wzięło udział 11 delegacji szkół, w tym z Nowego Jorku. W liceum dokonano odsłonięcia popiersia patrona. Wydarzeniu towarzyszyła też sesja naukowa w Dworze Artusa pod hasłem „Zbigniew Herbert a wolność wewnętrzna”. Podobny zjazd szkół, których patronem jest wybitny poeta, XX LO zorganizowało też w 2018 r. 
 
Tak m.in. uczniowie i absolwenci XX LO bawili się pięć lat temu podczas jubileuszu 25-lecia szkoły. Jak będzie w tym roku?
Tak m.in. uczniowie i absolwenci XX LO bawili się pięć lat temu podczas jubileuszu 25-lecia szkoły. Jak będzie w tym roku?
mat. XX LO
W styczniu 2015 r. XX LO podpisało porozumienie z Goethe Instytut, w myśl którego w liceum są organizowane międzynarodowe egzaminy dające certyfikaty z języka niemieckiego. 
 
TAKI BYŁ PROGRAM OBCHODÓW 30-lecia XX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W PIĄTEK 30 WRZEŚNIA: 
 
  • 11.45 - msza święta w kościele Bożego Ciała na Morenie, ul. Piecewska 9
  • 13.00 - uroczysta gala w auli szkoły, ul. Dobrowolskiego 6
  • 14.15 - zwiedzanie szkoły
  • 18.00 - spektakl teatralny przygotowany przez nauczyciela Roberta Cyrtę z udziałem absolwentów
  • 19.00 - spotkanie absolwentów i nauczycieli 
 
ZOBACZ NASZĄ FOTOGALERIĘ ZE SZKOLNEJ UROCZYSTOŚCI 

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami