• Start
  • Wiadomości
  • Gdański “Ekonomik” ma 95 lat - szkoła o wielkiej patriotycznej tradycji świętowała swój jubileusz

Gdański “Ekonomik” ma 95 lat - szkoła o wielkiej patriotycznej tradycji świętowała swój jubileusz

W ciągu 95 lat historii Zespół Szkół Ekonomiczno - Handlowych im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku ukończyło ponad 13 tys. uczniów pod kierunkiem blisko tysiąca nauczycieli. W środę, 13 października, w murach szkoły, w której nauczali m.in. Alf Liczmański i Szczepan Pilecki, odbyła się jubileuszowa uroczystość.
( Publikacja: 13.10.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przedstawiciele klas I w trakcie uroczystości jubileuszowych Szkół Ekonomiczno - Handlowych w Gdańsku złożyli uroczyste ślubowanie przed sztandarem szkoły
Przedstawiciele klas I w trakcie uroczystości jubileuszowych Szkół Ekonomiczno - Handlowych w Gdańsku złożyli uroczyste ślubowanie przed sztandarem szkoły
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Historia dzisiejszego Zespołu Szkół Ekonomiczno - Handlowych im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku (popularnego “Ekonomika”) rozpoczyna się 13 września 1926 roku, kiedy za sprawą obecnego patrona powołano do życia pierwszą Polską Szkołę Handlową w Wolnym Mieście Gdańsku z dyrektorem dr. Marianem Seredyńskim na czele. Nauka w niej trwała trzy lata, a uczniowie otrzymywali kwalifikacje pracowników pomocniczych z wykształceniem kupieckim. Gdy naukę ukończyli pierwsi absolwenci, w 1929 roku uruchomiono także dwuletnią Wyższą Szkołę Handlową, kształcącą samodzielnych pracowników handlowych.

W Polskich Szkołach Handlowych pracowali wybitni nauczyciele, a zarazem działacze patriotyczni, instruktorzy harcerstwa, mocno zaangażowani w życie Polaków w międzywojennym Gdańsku. Postacie takie jak Szczepan Pilecki, Alf Liczmański, Marian Seredyński, Maria Ostrowska, czy Władysław Pniewski (trzej pierwsi to patroni gdańskich tramwajów) pamiętane są do dziś. 

 

Uczniowie Polskich Szkół Handlowych w Wolnym Mieście Gdańsku pod Fontanną Neptuna
Uczniowie Polskich Szkół Handlowych w Wolnym Mieście Gdańsku pod Fontanną Neptuna
Fot. archiwum SE-H

 

- Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój szkoły. Wielu polskich nauczycieli z Gdańska, także z naszej szkoły, zginęło w obozach koncentracyjnych Stutthof i Auschwitz, zostali zamordowani w Lasach Piaśnickich, po części ślad zaginął. Życie straciło także 60 naszych uczniów - przypominała Justyna Kulling - Bogdan dyrektorka Zespołu - Szkół Ekonomiczno - Handlowych w Gdańsku podczas jubileuszowej uroczystości, która odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej.

Szkoła odrodziła się w 1958 roku w tym samym miejscu, choć odbudowany z ruin i rozbudowany po wojnie gmach, który przypadł placówce w 1926 roku po kasynie oficerskim, zmienił się nie do poznania. Zmienił się także adres szkoły z Długich Ogrodów 80A na Mariana Seredyńskiego 1A. Na ścianie w holu wejściowym do dziś wisi oryginalna tablica odnaleziona w ruinach starej szkoły i pracowita pszczoła - symbol Macierzy Szkolnej w Gdańsku.

 

2021-10-13_jubileusz95_EH_063_799x533.JPG

“Ekonomik” kultywuje pamięć o swoich początkach. Na stronie internetowej szkoły znaleźć można bogato ilustrowane przedwojennymi fotografiami opracowanie jej historii, z takimi perełkami do wglądu, jak świadectwa ówczesnych uczniów.

 

Po wielu zmianach nazw i profili na przestrzeni powojennych dziejów, od 2006 roku placówka funkcjonuje jako Szkoły Ekonomiczno - Handlowe im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku (Technikum nr 11). Kształci się tu ok. 500 uczniów w 19 oddziałach (za rok będzie ich 20), pod kierunkiem blisko 50 nauczycieli. Nauka odbywa się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec i technik rachunkowości.

W ciągu 95 lat historii “Ekonomik” ukończyło ponad 13 tys. uczniów, pod kierunkiem blisko tysiąca nauczycieli.

 

Uczniowie klas pierwszych - najmłodsze pokolenie uczniów 95-letniej gdańskiej szkoły...
Uczniowie klas pierwszych - najmłodsze pokolenie uczniów 95-letniej gdańskiej szkoły...
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Stoję tu jako następczyni i kontynuatorka dzieła pierwszego dyrektora Polskich Szkół Handlowych Mariana Seredyńskiego i zastanawiam się, czy byłby dumny patrząc na dzisiejszych nauczycieli, uczniów, absolwentów? Czy ta szkoła, by mu się podobała - Justyna Kulling-Bogdan pytała zebranych na sali gości i przedstawicieli szkolnej społeczności. - Przemierzając codziennie szkolne korytarze, zastanawiam się, czy widziałby tu niekończące się potrzeby, a może niekończący się ocean otwartych możliwości? Jedno jest pewne, szkoła którą tworzymy dziś razem jest zupełnie inna niż ta, którą możecie obserwować na starych fotografiach. Mamy nowocześnie wyposażone pracownie i cały świat do dyspozycji na “kliknięcie myszą”. Czego można życzyć naszej szkole? Życzcie nam państwo wokół samych mądrych i życzliwych ludzi, bo tylko z takimi ludźmi można tworzyć nowe karty historii tej zwykłej, a jednak niezwykłej szkoły. 

 

Justyna Kulling - Bogdan dyrektorka Zespołu - Szkół Ekonomiczno - Handlowych w Gdańsku
Justyna Kulling - Bogdan dyrektorka Zespołu - Szkół Ekonomiczno - Handlowych w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W trakcie rocznicowego spotkania odbyło się uroczyste ślubowanie przedstawicieli klas pierwszych, życzenia jubilatce złożyli przedstawiciele prezydent Miasta Gdańska i Pomorskiego Kuratora Oświaty, przedstawiciele związków zawodowych. Radę Miasta Gdańska reprezentował Piotr Gierszewski - jej wiceprzewodniczący. Nie zabrakło wystąpień wzruszonych absolwentek.

W uroczystości udział wzięła Regina Liczmańska-Małek córka Alfa Liczmańskiego i Barbara Myślicka wnuczka Władysława Pniewskiego. 

 

Młodzież odegrała wypełnione śpiewem i tańcem przedstawienie - “Sentymentalną podróż w czasie do świata wspomnień i krainy marzeń” - nz. charleston
Młodzież odegrała wypełnione śpiewem i tańcem przedstawienie - “Sentymentalną podróż w czasie do świata wspomnień i krainy marzeń” - nz. charleston
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W części artystycznej młodzież odegrała wypełnione śpiewem i tańcem przedstawienie - “Sentymentalną podróż w czasie do świata wspomnień i krainy marzeń”, odziana w stroje stylizowane na lata dwudzieste ubiegłego wieku. Warto dodać, że również wielu nauczycieli biorących udział w jubileuszowym spotkaniu miało na sobie różne “historyczne” dodatki. Bardzo wzruszający był pokaz przedwojennych zdjęć, w trakcie którego młodzi ludzie zaśpiewali piosenkę Sławy Przybylskiej “Gdzie są kwiaty z tamtych lat?”


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI
TYDZIEŃ SZKOLNYCH JUBILEUSZY

W tym samym tygodniu okrągłą rocznicę urodzin świętowały jeszcze dwie gdańskie szkoły: 

W Szkole Podstawowej nr 48 im. gen. Józefa Hallera przy ul. Burzyńskiego 10 pierwszy dzwonek w historii wybrzmiał w 1981 roku, w budynku świeżo oddanym do użytku. W 1992 roku szkole nadano imię gen. Józefa Hallera. Przekazano sztandar, na którego awersie umieszczono godło państwowe na tle flagi państwowej, natomiast na rewersie o błękitnym płacie, w centrum widoczna jest otwarta księga, którą okala nazwa szkoły i imię patrona. Logo szkoły stanowi wizerunek patrona oraz nazwa i imię szkoły. Szkoła ma także własny hymn autorstwa Danuty Gapińskiej – nauczycielki muzyki. 

W całej historii szkoły, od początku jej istnienia i w czasie, gdy przez 20 lat działało w jej siedzibie także Gimnazjum nr 16 – uczyło się 13 575 uczniów, a obecnie pracuje w niej siedem absolwentek. Obszerna historia szkoły dostępna jest na jej stronie internetowej.  

 

„Z tradycją w przyszłość” - to hasło tegorocznych obchodów 75-lecia działalności IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza przy ul. Na Zaspę 31A. Liceum Ogólnokształcące oraz Państwowe Gimnazjum z siedzibą przy ulicy Wyzwolenia 8 zostało otwarte 1 września 1946 r. Działalność szkoły w obecnej siedzibie została zainaugurowana dopiero we wrześniu 1971 roku. W 2019 roku w wyniku rekrutacji zostało utworzonych 10 klas pierwszych w tym po raz pierwszy klasy mistrzostwa sportowego piłki siatkowej pod patronatem klubu Trefl Gdańsk, a do oferty klas dołączyły także klasa medialna i mediacyjna. Obecnie liceum liczy 22 klasy, w których uczy się 561 uczniów.