• Start
  • Wiadomości
  • Jubileusz gdańskiej podstawówki. To już 60 lat przy ulicy Skarpowej w Gdańsku

Jubileusz gdańskiej podstawówki. To już 60 lat przy ulicy Skarpowej w Gdańsku

Pod koniec grudnia 1960 roku Szkoła Podstawowa nr 58 w Gdańsku otrzymała budynek przy ulicy Skarpowej w Gdańsku, pierwsze lekcje odbyły się już kilka dni później na poczatku 1961 roku. W piątek, 8 kwietnia 2022 roku, gdańska podstawówka świętowała 60-lecie istnienia. 
( Publikacja: 09.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie  w środku sztandar, z prawej i lewej strony stoją dzieci w galowych strojach, trzymają wyciągnięte ręce w kierunku sztandaru
Jubileuszowe uroczystości w SP nr 58 rozpoczęły się mszą świętą i poświęceniem sztandaru szkoły w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, po niej odbyła się uroczysta akademia, podczas której zaprezentowano nowy sztandar szkoły.
Fot. Grzegorz Mehring /gdansk.pl

Początek historii SP nr 58 w Gdańsku to 29 grudnia 1960 roku, kiedy szkoła otrzymała swój obiekt. Od tego dnia zaczęto gromadzić sprzęt, meble i pomoce naukowe. Jednak gmach szkolny bez uczniów to tylko budynek. Pierwsze lekcje dla 1192 podopiecznych odbyły się 9 stycznia 1961 roku. Z kolei 1962 r. był ważny ze względu na przekazanie do użytku boisk szkolnych i zieleńców.

Od 20 marca 1965 roku placówka nosi imię Kazimierza Sołtysika, nauczyciela, żołnierza Wojska Polskiego, w latach 1933 - 1939 dyrektora Szkoły Średniej Macierzy Szkolnej w Gdańsku. 

Marian Pelczar wspomina go w następujący sposób: „ Nie był Kazimierz Sołtysik synem pomorskiej ziemi, ale wezwany, jak wielu innych do pracy w polskim szkolnictwie gdańskim, jemu poświęcił wieloletni trud, swe pedagogiczne zdolności, zapał i siły - i za tę pracę zginął”. Kazimierz Sołtysik został rozstrzelany w piaśnickich lasach, prawdopodobnie 11 listopada 1939 r. Dlatego dziś możemy określić go jako jednego z najbardziej zasłużonych bojowników o polskość Gdańska i o polską szkołę.

 

Na kamiennej ścianie wisi metalowa tablica. Po obu stronach stoją mężczyźni i kobiety w strojach galowych. Od tablicy biegną biało-czerwone wstążki
Podczas jubileuszu SP nr 58 odsłonięto m.in. tablicę pamiątkową Kazimierza Sołtysika, przygotowaną przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości wzięła udział delegacja IPN.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą i poświęceniem sztandaru szkoły w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, po niej zaplanowano uroczystą akademię, podczas której  zaprezentowano nowy sztandar szkoły. Podczas jubileuszu odsłonięto także  tablicę pamiątkową Kazimierza Sołtysika, przygotowana przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości wzięła udział delegacja IPN.