SP nr 8 na Chełmie skończyła 30 lat! Jej uczniowie dbają o planetę i kochają WOŚP

Jest oczywiście w Gdańsku wiele starszych i z większym dorobkiem szkół od placówki przy ul. Marcina Dragana 2. Mimo młodego wieku Szkoła Podstawowa nr 8 im. Przyjaciół Ziemi może się jednak pochwalić wieloma sukcesami, których inni mogą jej zazdrościć. To właśnie w szkole na Chełmie powstał pierwszy w Gdańsku budżet uczniowski. SP nr 8 od początku wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i robi to tak dobrze, że od wielu lat ma drugi największy sztab WOŚP po miejskim centrum. Poza tym, mury "Ósemki" opuszczają prawdziwe talenty. Jedną z jej absolwentek jest znana aktorka Julia Kamińska. 
21.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek Szkoły Podstawowej nr 8
"Ósemka" dysponuje dobrą infrastrukturą sportową. Posiada pełnowymiarową salę gimnastyczną, "Orlika" do piłki nożnej i boisko do koszykówki. Ma też bieżnię lekkoatletyczną i skocznię
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Początki szkoły w wolnej Polsce

Na początku lat 90. ub. wieku mieszkańcy Chełma, stale rozbudowującej się południowej dzielnicy miasta, z niecierpliwością spoglądali na plac między ulicami Dragana i Witosa. Tam właśnie powstawała nowa szkoła, ponieważ istniejąca od 9 lat Szkoła Podstawowa nr 3 pękała już w szwach od nadmiaru uczniów. 
 
Kiedy prace nad budową budynku dobiegały końca konkurs na dyrektora szkoły wygrała Regina Białousów. Swoje obowiązki objęła 15 marca 1993 r. W lipcu tego samego roku Rada Miasta Gdańska podjęła zaś uchwałę o powołaniu do życia Szkoły Podstawowej nr 8
 
1 września 1993 r. na pierwszy dzwonek do "Ósemki" przyszło 1232 uczniów i 95 nauczycieli. Po oficjalnej uroczystości inauguracji roku szkolnego wychowawcy zaprosili uczniów na zwiedzanie gmachu szkoły. 
 
Artykuł o budującej się szkole ze zdjęciem
Karta z kroniki szkolnej. O SP nr 8 pisze lokalna prasa
mat. SP nr 8
Kronika szkolna wspomina, że wszyscy mogli się przekonać, że dzięki projektowi architektonicznemu Barbary Sawic szkoła jest "nietypowa, posiada wiele ciekawych miejsc, a nawet można się w niej zgubić”.
Od pierwszego dnia uczniowie upodobali sobie miejsce na holu przy wielkim oknie. Może dlatego, że widać wszystkich wchodzących jak na dłoni …
- czytamy w kronice szkolnej. 
Ważną datą w dziejach szkoły był też 2020 rok, kiedy to w części gmachu otwarto przedszkole. Placówka na Chełmie stała się tym samym Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Gdańsku.

Dlaczego SP nr 8 jest niepowtarzalna?

Szkoła Podstawowa nr 8 Anno Domini 2023 to 965 uczniów, 120 nauczycieli oraz 38 pracowników administracji i obsługi.  
 
- Nasza szkoła jest wyjątkowa, bo prowadzimy od wielu lat szeroko pojętą edukację ekologiczną. Zawsze szczególną wagę przykładaliśmy do wychowania w poszanowaniu przyrody. Od początku byli tu wspaniali biolodzy i oni zaszczepili w dzieciach takie postawy. I dlatego w 10. rocznicę powstania szkoły przyjęliśmy imię Przyjaciół Ziemi, a naszym symbolem  jest zielona koniczyna. W 1994 r. jako pierwsza gdańska szkoła uczestniczyliśmy w Sprzątaniu Świata - mówi Katarzyna Kędzioł, dyrektor SP nr 8.   
 
Dzieci na scenie z przedstawieniem, scenografia przedstawia zabytki Gdańska
To jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu szkoły. Uczniowie SP nr 8 przedstawili w 1997 r. na scenie przed Zieloną Bramą widowisko historyczne z okazji 1000-lecia Gdańska
mat. SP nr 8
Uczniowie chętnie angażują się też w akcje charytatywne. W ramach wolontariatu współpracują np. z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza Caritasem. Biorą udział w akcjach Pola Nadziei i Szlachetna Paczka. Wspierają też schroniska dla bezdomnych zwierząt. 

Giganci w akcji WOŚP

- Absolutną zaś perełką, która wyróżnia naszą szkołę na mapie Gdańska, są finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bierzemy w nich udział od 30 lat. Jesteśmy drugim największym sztabem w Gdańsku, po miejskim sztabie. W tym roku zebraliśmy w puszkach rekordowe 383 tysięcy złotych. Kwestowali nie tylko nasi uczniowie, ale też ich koledzy i koleżanki z innych szkół. Mieliśmy ponad 200 wolontariuszy - podkreśla z dumą dyrektor SP nr 8.
 
Karta z kroniki szkolnej
Imię Przyjaciół Ziemi zostało nadane SP nr 8 w 2003 r.
mat. SP nr 8
Wyjątkowe zaangażowanie uczniów w tym względzie zostało dostrzeżone i zauważone przez Jurka Owsiaka. Szef WOŚP odwiedził podstawówkę na Chełmie 29 kwietnia 2017 r. Uczniowie wręczyli mu wtedy Statuetkę Przyjaciela Ósemki

Pionierski w Gdańsku budżet uczniowski 

Zespół pedagogiczny w SP nr 8 bardzo dba również o to, aby uczniowie już od najmłodszych lat czuli się odpowiedzialni za otoczenie, w którym żyją. Doskonałym przejawem takiego wychowania w duchu obywatelskim jest powstanie w szkole w 2012 r., równolegle z Budżetem Obywatelskim w Gdańsku, budżetu uczniowskiego.  
 
Karta z kroniki szkolnej ze zdjęciem dzieci
Karta z kroniki szkolnej
mat. SP nr 8
Fundusz na budżet uczniowski przekazuje Rada Rodziców. W tym roku np. było to 10 tys. zł. Uczniowie składają swoje pomysły podobnie jak w Budżecie Obywatelskim. Następnie, wyselekcjonowane najciekawsze projekty poddawane są głosowaniu. W porównaniu z BO w mieście Gdańsku frekwencja jest tu o wiele wyższa. W budżecie uczniowskim w "Ósemce" jest 100-procentowa - głosują bowiem, jak jeden mąż, wszystkie klasy.
- Co roku przechodzi do realizacji 5 pomysłów uczniów. Przykładowo: dzieci chcą mieć ogródek dyniowy, kącik tematyczny do spędzania czasu w trakcie przerwy lub kupić piłkarzyki. Ta inicjatywa sprawia, że uczniowie od małego wiedzą, że warto angażować się społecznie i nie opłaca się być obojętnym. Wiedzą też, warto głosować. I mają świadomość, że naprawdę każdy głos się liczy - dodaje Katarzyna Kędzioł. 

Pamiętamy o kulturze 

Szkoła stawia również silny akcent na rozwój artystyczny swoich podopiecznych. Do stałej tradycji SP nr 8 należą jasełka, konkursy kolęd i przeglądy piosenek. Od wielu lat prężnie działa zespół teatralny “Zielona 8” prowadzony przez Macieja Meinhardta.
 
Śpiewające dzieci w kolorowych strojach
SP nr 8 organizuje wiele występów artystycznych
mat. SP nr 8
Być może właśnie ta aktywność kulturalna szkoły sprawiła, że jedna z jej absolwentek stała się znana w całej Polsce. Mowa o Julii Kamińskiej, która dostała nagrodę Telekamery 2010 dla najlepszej aktorki za główną rolę Urszuli Cieplak w serialu TVN BrzydUla.
 
Była uczennica SP nr 8, a później absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, wystąpiła też w kilku innych serialach m.in. “Na Wspólnej”, “Barwy szczęścia” oraz filmach m.in. “Być jak Kazimierz Deyna” i “Jak zostać gwiazdą”

Klasy integracyjne to codzienność od wielu lat

SP nr 8 ma też duże doświadczenie w edukacji dzieci wymagających kształcenia specjalnego. Już w drugim roku swojej działalności wprowadziła klasy integracyjne. I była jedną z pierwszych szkół w Gdańsku, która podjęła się tego wyzwania. 
 
Zdjęcie mężczyzny w okularach z grupą dzieci szkolnych
Śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z wolontariuszami WOŚP z SP nr 8 w styczniu 2008 r.
mat. SP nr 8
Aktualnie w murach szkoły przy ul. Dragana 10, naukę pobiera prawie 60 dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Uczą się w 7 klasach integracyjnych oraz w 14 klasach ogólnodostępnych, gdzie wsparcia udziela im dodatkowy nauczyciel.
 
To właśnie w trosce o dzieci ze spektrum autyzmu kilka lat temu w szkole zrezygnowano ze dzwonków. Eksperyment się powiódł. Okazało się, że do punktualnego zakończenia i rozpoczęcia lekcji wystarczy wszystkim tylko obserwacja zegarów na ścianach i zegarków na rękach.

Szkoła przyjazna i otwarta na Ukraińców

Przy drzwiach sekretariatu szkoły wisi tabliczka informacyjna w języku ukraińskim. To nie przypadek. 
Dziś w SP nr 8 uczy się 118 dzieci z Ukrainy, w tym 72, które przyjechały z rodzicami do Gdańska po wybuchu wojny w lutym 2022 r. Ich edukację wspierają na co dzień dwie nauczycielki pochodzące z Ukrainy. Ponadto, dla chętnych szkoła oferuje 6 godzin dodatkowych w tygodniu nauki języka polskiego, w małych 3-5 osobowych grupach. 

O czym marzy kierownictwo szkoły?

Mając 30 lat i wchodząc w dojrzały wiek należy mieć wciąż marzenia i ambitne plany na przyszłość. Podobnie jest też z instytucjami.
 
- Mam nadzieję, że doczekamy się w końcu remontu kuchni bo ta, która jest pamięta jeszcze pierwsze lata naszej działalności - mówi Katarzyna Kędzioł. 
 
Mężczyzna w okularach rozdający dzieciom autografy, jednej dziewczynce składa podpis flamastrem na ręce
Jurek Owsiak gościł w Szkole Podstawowej nr 8 w 2017 roku
fot. Maciej Kosycarz/ KFP.pl
Mimo upływu trzech dekad Szkoła Podstawowa nr 8 nie ma jeszcze w gablocie sztandaru. Dzięki współpracy z Radą Dzielnicy Chełm udało się ostatnio zdobyć pieniądze na ten cel. I klasyczną formułkę - “sztandar wprowadzić, sztandar wyprowadzić” - będzie można już niedługo na uroczystościach w SP nr 8 usłyszeć.   

Dlaczego jubileuszowa gala odbędzie się w sobotę?

Katarzyna Kędzioł podkreśla, że w Szkole Podstawowej nr 8 kluczowa jest wzajemna współpraca rodziców, uczniów i nauczycieli.
 

- Z mojej perspektywy pięciu lat jako dyrektora, a wcześniej nauczycielki, mogę stwierdzić bez wahania, że nie ma dla nas problemów niemożliwych do rozwiązania. Potrafimy sobie wspólnie ze wszystkim poradzić. Jestem szczęśliwa, że powstają też pracownie, które kiedyś były likwidowane w szkołach. Dzieci będą mogły od września uczyć się szyć, gotować i majsterkować. Dziś nie posiadają takich praktycznych umiejętności. I nie jest prawdą, że nie chcą tego robić. Chcą, ale są w tym przez dorosłych często wyręczane - podsumowuje opowieść o "Ósemce" Katarzyna Kędzioł.

Mężczyzna z puszką WOŚP w otoczeniu kilku osób, w tym dzieci
Razem z dziećmi z "Ósemki" kwestował też w 2008 r. na rzecz WOŚP b. premier Donald Tusk
mat. SP nr 8
Gala z okazji 30-lecia szkoły odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia. To nietypowa data, bo zazwyczaj jubileusze szkół organizowane są w dni powszednie. Nie mu tu jednak mowy o żadnym przypadku. W tym dniu przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Ziemi.
 
Po oficjalnej uroczystości i festynie uczniowie i uczennice "Ósemki" nie rozejdą się do domów. Pójdą, jak co roku, zbierać odpady w ramach akcji Sprzątanie Ziemi. Imię, jakie szkoła nosi od 20 lat, przecież zobowiązuje.