• Start
 • Wiadomości
 • To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia

To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia

Co łączy ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej z aktorką Beatą Poźniak, która zagrała w filmie “JFK” Olivera Stone’a? Oboje ukończyli VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu, które właśnie obchodzi jubileusz 75-lecia. W piątek 14 października odbyła się z tej okazji uroczystość. "Szóstka" to jedyna placówka szkolna w Polsce, która kształci młodzież w trzech dyscyplinach wodnych: wioślarstwie, żeglarstwie i kajakarstwie. Być może, za kilka czy kilkanaście lat któryś z uczniów VI LO pójdzie w ślady mistrzów olimpijskich Adama Korola i Mateusza Kusznierewicza. Zobacz galerię zdjęć z uroczystości jubileuszu szkoły.
14.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystości jubileuszowe VI LO w Gdańsku
Uroczystości jubileuszowe VI LO w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Uroczystości jubileuszowe

Uroczystości związane z 75-leciem VI LO odbyły się 14 października. Takie spotkania są zawsze wzruszające. W tym wypadku to jubileusz niezwykłej szkolnej społeczności, która znajduje się w niezwykłym budynku. Przybyło wielu gości, obecni i dawni nauczyciele. Obok młodych ludzi, którzy obecnie uczęszczają do szkoły zasiedli jej absolwenci, w tym wiele znanych osób.

Tego dnia obchodzono też 5-lecie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego 94. Galerię zdjęć z obchodów znajdziecie na końcu artykułu.

Kilka kartek z dziejów szkoły

W budynku na terenie Śródmieścia, przy ul. Głębokiej 11, mieści się nie tylko VI LO, ale też Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego 94 im. Hanzy, która świętuje w tym roku 5 lat istnienia oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 6.
 
Gmach, w którym ma swoją siedzibę Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, powstał w 1914 r. jako szkoła rejonowa dla chłopców z dzielnicy Stary Dwór (Althof Schule) oraz szkoła średnia Dolnego Miasta (Niederstadtische Mittelschule). 

Ponad 100-letni budynek VI LO w 2019 r. został wpisany na listę zabytków
Ponad 100-letni budynek VI LO w 2019 r. został wpisany na listę zabytków
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Szkoła z Przymorza Wielkiego wkracza w dojrzały wiek. SP nr 44 ma już 50 lat

Wykonana w stylu neobarokowym i neoklasycyzującym budowla zmieniła pod koniec II wojny światowej swoje przeznaczenie. Niemcy umieścili w niej szpital polowy. Podczas działań wojennych w 1945 r. obiekt szczęśliwie ocalał. Jednym z większych zniszczeń było wyrwa w suficie auli.  
 
Jednym z kamieni milowych w dziejach VI LO był rok 1967 - szkoła zyskała wtedy patrona, którym zostali Obrońcy Helu
Jednym z kamieni milowych w dziejach VI LO był rok 1967 - szkoła zyskała wtedy patrona, którym zostali Obrońcy Helu w 1939 r.
mat. VI LO
Zacytujmy wspomnienia Romana Gruszczyńskiego, który na początku sierpnia 1947 r. otrzymał z kuratorium polecenie zorganizowania VI Gimnazjum przy ul. Siennickiej 11. 
Postanowiłem natychmiast obejrzeć budynek przyszłej szkoły i zorientować się, w jakich warunkach przyjdzie mi pracować. Mieszkałem wówczas w Brzeźnie. Jedynym środkiem lokomocji, którym mogłem dostać się do Dolnego Miasta był tak zwany tramwaj wodny tj. stateczek kursujący regularnie między Nowym Portem a Gdańskiem. Tramwaje miejskie na ul. Siennicką nie dojeżdżały, gdyż mosty na Motławie były zrujnowane.
 
Na obszernym placu, porytym rowami, wśród zrujnowanych bunkrów stał szary, o przysadzistej architekturze budynek. Parter przeznaczony był na szkołę podstawową, pierwsze i drugie piętro na przyszłe gimnazjum. Zacząłem oglądać sale - były zupełnie puste, nigdzie żadnego sprzętu, na podłogach leżał gruz, wszędzie unosił się zapach mokrego wapna i środków dezynfekcyjnych. Ogarnęło mnie nagłe uczucie przygnębienia. Wzbudziły się wątpliwości, czy i jak zdołam zorganizować tu szkołę, nie mając nic, a przy tym tak mało czasu. Szybko jednak otrząsnąłem się ze smutnych refleksji na myśl, że przecież na naukę czeka młodzież, która przez tyle lat wojennych była pozbawiona polskiej szkoły.
Pierwszy dzwonek w VI Gimnazjum i Liceum rozległ się 1 września 1947 r. Roman Gruszczyński, dyrektor szkoły w swoim powitaniu powiedział: “Jutro wszyscy zgłaszają się do szkoły na godzinę 8.00 i każdy przynosi ze sobą krzesło”.  
 
Uczniowie VI LO wzięli udział w Żakiniadzie, święcie żaków, w dniach 4-5 czerwca 1960 r.
Uczniowie VI LO wzięli udział w Żakiniadzie, święcie żaków, w dniach 4-5 czerwca 1960 r.
mat. VI LO
We wspomnieniach opublikowanych z okazji 70. rocznicy VI LO Halina Połom, nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie napisała:
W pierwszym okresie nauki widok ucznia idącego do szkoły z krzesełkiem nie był zjawiskiem odosobnionym. W tej krytycznej sytuacji, szczególnie cennym darem okazał się sprzęt przeznaczony naszej szkole przez ówczesnego dyrektora I Liceum mgr Janika. Tak więc w początkowym okresie inwentarz szkoły składał się ze 100 stolików, dwunastu krzeseł i kilku tablic - daru jednej ze szkół duńskich. 
W czasach stalinizmu licealistów z szóstki nie ominęła komunistyczna indoktrynacja
Licealistów z "szóstki" nie ominęła komunistyczna indoktrynacja
mat. VI LO
Od 1954 r. szkoła funkcjonowała jako szkoła TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci). Sytuacja materialna widocznie się jednak pogarszała, skoro “komitet uchwalił zlikwidować bułeczki, a podawać tylko kawę z mlekiem i cukrem”.

Szkoła z wodnym charakterem

Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 położony jest blisko mostu prowadzącego na Przeróbkę nad Martwą Wisłą. Obok znajduje się Opływ Motławy. Do akwenów wodnych szkoła ma więc przysłowiowy rzut beretem. Taka lokalizacja to potencjał, który zobowiązuje. 
 
Studniówka w 1967 r.
Studniówka w 1967 r.
mat. VI LO
W 2007 r. VI LO rozpoczęło pracę nad projektem utworzenia klas wioślarskich. Sukcesy odniesione przez młodych wioślarzy przetarły szlak dla kolejnej dyscypliny wodnej. W 2017 r. VI LO otworzyło klasę kajakarską. Szkoła nawiązała współpracę z czterema klubami sportowymi: AZS AWFiS Gdańsk, UKS Szóstka, MRKS Gdańsk i UKS Motława. 
 
- Nie ma w Polsce drugiego takiego “ogólniaka”, która ma klasy z wioślarstwem, żeglarstwem i kajakarstwem. Kształcimy też uczniów na zawodników już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dodatkowo, od pięciu lat prowadzimy bardzo rozwojową klasę ratownictwo wodne - mówi Mariusz Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. 

Ranking ważny, ale uczeń najważniejszy

Jest przekonany, że unikatowy profil VI LO buduje jednocześnie dobrą atmosferę w szkole.  
 
- Z racji tego, że tak silną pozycję w naszym “ogólniaku” ma sport, to niejeden weekend nauczyciele i młodzież spędzają razem. Staramy się podejść indywidualnie do ucznia. Mamy np. studio fotograficzne, radiowe, kółko teatralne, pracownię garncarstwa oraz dygestorium laboratoryjne na potrzeby lekcji chemii - mówi Mariusz Pluta. 
 
W 75-letniej historii VI LO miało dziewięcioro dyrektorów. Najdłużej - bo aż 25 lat - funkcję tę pełnił Tomasz Zbierski (rząd osób siedzących, drugi od prawej)
W 75-letniej historii VI LO miało dziewięcioro dyrektorów. Najdłużej - bo aż 25 lat - funkcję tę pełnił Tomasz Zbierski (rząd osób siedzących, drugi od prawej)
mat. VI LO
Podkreśla, że w VI LO celem jest “uczeń, jego zainteresowania i rozwój”.
 
- Być może takie formułki będą powtarzane przez kierownictwo każdej szkoły, ale my to naprawdę robimy. Mamy przestrzeń, dzięki której możemy dogadać się z uczniem poza ławką szkolną. To jest nasz największy sukces. Nauczyciele i uczniowie są ze sobą zżyci. Nie chcemy na siłę brać udziału w wyścigu szczurów. Choć oczywiście, staramy się być jak najwyżej w rankingu szkół, ale to nie jest naszym głównym celem. Skupiamy się na uczniu - tłumaczy Mariusz Pluta. 
 
O wyjątkowej atmosferze w VI LO mówi też b. wicedyrektorka szkoły Anna Jundziłł. Ukończyła “szóstkę” w 1977 r., a wróciła do niej jako nauczycielka w 1983 r., pracując nieprzerwanie do emerytury. 

Remont, na który czekały całe pokolenia

- Ja kocham piękne budynki, a nasza szkoła do takich należy. Ta szkoła ma swój klimat. Między przebywającymi tu ludźmi da się wyczuć szacunek, ciepło i wyrozumiałość. Wystarczy przejść się kilka minut korytarzem, aby poczuć to na własnej skórze - zapewnia. 
 
Klasy sportowe w VI LO szkolące w kajakarstwie, żeglarstwie i wioślarstwie liczą do 10 uczniów
Klasy sportowe w VI LO szkolące w kajakarstwie, żeglarstwie i wioślarstwie liczą do 10 uczniów
mat. VI LO
Od czerwca ub. roku w ZSO nr 6 trwa największy od 1947 r. remont i modernizacja. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych w niektórych miejscach na fasadzie budynku było widać ślady po kulach z czasów II wojny światowej. Inwestycja, obejmująca m.in. renowację fasady budynku, wymianę okien i wszystkich kaloryferów, ma się zakończyć w grudniu 2022 r
 
- Trochę było nam wstyd przez lata za tę elewację. My nie mogliśmy bowiem na to zaufanie, jakim nas rodzice i uczniowie obdarzyli, zapracować na pierwszy rzut oka. Teraz szkoła pięknieje na naszych oczach - dodaje z dumą Mariusz Pluta. 

Kto ukończył VI LO?

Od 1950 r. do dziś mury VI Liceum Ogólnokształcącego opuściło 6676 absolwentów.
 
Wśród nich są m.in. ks. infułat Stanisław Bogdanowicz (1939-2017), pełniący przez 35 lat funkcję proboszcza kościoła Mariackiego w Gdańsku.
 
Maturę w “szóstce” zdała też aktorka Beata Poźniak (ur. 1960 r.). Swój debiut teatralny zaliczyła w 1982 r. rolą Justyny w “Vatzlavie" Sławomira Mrożka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Po wyjeździe do USA Beata Poźniak zagrała m.in. w 1991 r. w filmie “JFK” Olivera Stone’a oraz dwa lata później w serialu “Melrose Place”. Aktorka gra też w Polsce. Wystąpiła m.in. w serialu “Złotopolscy”. W 2019 r. Agnieszka Holland obsadziła ją w roli Rhea Clyman w filmie “Mr. Jones”. 
 
Klasa, gdzie młodzież uczy się ratownictwa wodnego, zaliczana jest jako czwarta dyscyplina sportowa uprawiana przez uczniów VI LO. Nowością w roku szkolnym 2022/2023 jest natomiast klasa lingwistyczno-psychologiczna
Klasa, gdzie młodzież uczy się ratownictwa wodnego, zaliczana się jako czwarta dyscyplina sportowa uprawiana przez uczniów VI LO. Nowością w roku szkolnym 2022/2023 jest natomiast klasa lingwistyczno-psychologiczna
mat. VI LO
Absolwentem VI LO jest też aktor Teatru Muzycznego w Gdyni Marek Kaczanowski, który wystąpił w takich musicalach jak „Skrzypek na dachu”, „Jesus Christ Superstar” oraz „Nędznicy”.
 
Do grona absolwentów “szóstki” należy też Zdzisław Dzitko, który podczas studiów w 1956 r. na Politechnice w Budapeszcie był uczestnikiem rewolucji na Węgrzech. Został za to uhonorowany wraz z pięcioma innymi Polakami w 1993 r. przez prezydenta Węgier. 

Szkoła z morenowego wzgórza. XX LO w kwiecie wieku, “stuknęła” 30-tka

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W 75-LETNIEJ HISTORII VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO:
 
 • 1967 r. - nadanie szkole imienia Obrońców Helu
 • 1985 r. – powstanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 - VI Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 6
 • 1989 r. - poświęcenie sztandaru szkoły
 • 1999 r. – utworzenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 - VI Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum nr 6, Szkoła Podstawowa nr 6
 • 2001 r. - utworzenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 - VI Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 6
 • 2017 r. – ZSO nr 6: VI Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 z trzema dyscyplinami: wioślarstwem, żeglarstwem i kajakarstwa, Gimnazjum nr 6
 • 2019 r. - ZSO nr 6: VI Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94
 • 2021 - ZSO nr 6: VI Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 6
 • 14.10.2022 r. – nowy sztandar VI liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Helu