• Start
  • Wiadomości
  • Światowy Dzień Poezji. Przyjdź na słowno-muzyczny spektakl

Światowy Dzień Poezji. Przyjdź na słowno-muzyczny spektakl

W ramach Światowego Dnia Poezji, w piątek, 17 marca, o godzinie 18:00, na scenie Klubu Osiedlowego „Bolek i Lolek” na gdańskim Przymorzu będzie miał miejsce spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „To poezja właśnie”. Na wydarzenie wszystkich chętnych zaprasza Gdański Klub Poetów.
16.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
niewysoki mężczyzna stoi przy mikrofonie, trzyma w dłoniach tomik poezji, czyta
Gdański Klub Poetów zaprasza do wspólnego posłuchania wierszy i muzyki w piątek, 17 marca. Wystąpi m.in. poeta Tomasz Snarski (na zdjęciu)
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wybitni Pomorzanie. W piątek premiera książki o Halinie Winiarskiej i Jerzym Kiszkisie

Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu, ale tradycję chętnie przyjęto m.in. i w Polsce. Wydarzenia i akcje organizowane z tej okazji, promujące czytanie, pisanie i publikowanie poezji, tradycyjnie mają miejsce także w Gdańsku.

Gdański Klub Poetów zaprasza do wspólnego świętowania

Gdański Klub Poetów, którego prezeską jest Gabriela Szubstarska, od lat prężnie działa, organizując konkursy poetyckie, akcje literackie i wiele innych inicjatyw skupionych wokół poezji. Za jego sprawą w Bibliotece Oliwskiej odbywają się cykliczne spotkania i warsztaty literackie, Klub współorganizował też Oliwskie Dni Poezji, w czasie których rozwieszono w Parku Oliwskim „Poetyckie Pranie”.

Biblioteka Oliwska. Gdańscy (i nie tylko) poeci uczcili Światowy Dzień Poezji

Co roku Gdański Klub Poetów wspólnie z sympatykami świętuje także Światowy Dzień Poezji. W tym roku na obchody zaprasza nieco wcześniej - w piątek, 17 marca, do Osiedlowego „Bolek i Lolek” na gdańskim Przymorzu (ul. Kołobrzeska 57). Tam, na niedużej scenie wystawiony zostanie program słowno-muzyczny, zatytułowany „To poezja właśnie”. 

W pierwszej części wieczoru będą prezentowane wiersze poetek i poetów z Ameryki, Niemiec, Białorusi, Litwy i Ukrainy. W drugiej zabrzmią utwory osób zrzeszonych w Gdańskim Klubie Poetów - wystąpią: Małgorzata Borzeszkowska, Agnieszka Hejmowska, Wojciech Kapusta, Agnieszka Smugła, Tomasz Snarski, Gabriela Szubstarska i Zbigniew Trzebiatowski.

Na gitarze zagra i zaśpiewa własne utwory Tomasz Olszewski - muzyk, kompozytor, poeta - także śpiewający, autor tekstów, konferansjer i prezenter radiowy, a przez wiele lat także telewizyjny. Opublikował swoje teksty w tomiku „Zapiski z podróży” oraz w kilku antologiach poetyckich. Komponował muzykę do spektakli teatralnych, dokonał wielu nagrań i rejestracji recitali radiowych i telewizyjnych. Tworzył również teksty dla innych wykonawców, co znalazło ślad na kilku płytach. Za swoją twórczość otrzymał prestiżowe nagrody. Napisał polskie teksty do słynnych pieśni fado (Teatr Wybrzeże - „Fado” - Marzena Nieczuja Urbańska) i najsłynniejszych tang („Tango” - Dorota Lulka i „Milonga Baltica”). Jego utwory znaleźć można na kilkunastu składankach i kompilacjach. Nagrał sześć płyt autorskich: „Przesiadka”, „Lajf”, „Odbijany”, „Jest pięknie”, „Łatwa miłość” i „Czarną tęczę”. Gra na gitarze akustycznej, klasycznej, mandolinie i harmonijce ustnej. Śpiewa i gwiżdże. Jeśli akurat nie występuje solo, na scenie towarzyszą mu utalentowani, a nawet znani muzycy.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

plakat wydarzenia
mat. Gdańskiego Klubu Poetów

Laureat Złotych Lwów w Gdańsku. Koncert Maja Kleszcz/Mariusz Wilczyński

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury