Laureat Złotych Lwów w Gdańsku. Koncert Maja Kleszcz/Mariusz Wilczyński

W piątek, 17 marca, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi polska wokalistka Maja Kleszcz z gościnnym udziałem Mariusza Wilczyńskiego - laureata Złotych Lwów, i polskiego kandydata do nominacji do Oscara, który na żywo będzie tworzył swoje niepowtarzalne animacje. Wydarzenie we Wrocławiu było wyprzedane - w Gdańsku są jeszcze bilety.
15.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna z krótką brodą i długimi dredami, w czarnym meloniku, pozuje z wyciętym z papieru dużym krukiem
Cieszący się światową sławą reżyser i twórca animacji Mariusz Wilczyński w piątek, 17 marca, będzie gościł w Gdańsku. Wystąpi na żywo z Mają Kleszcz
fot. Matusz Skwarczek

Scena Magazyn - nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta

Projekt Maja Kleszcz/Mariusz Wilczyński: „B.L.UES - poema Bogdana Loebla” to koncert specjalny z animacjami Mariusza Wilczyńskiego - polskiego reżysera animacji, twórcy teledysków, malarza i performera, który zachwycił krytyków na całym świecie - najważniejszy amerykański dziennik, „The New York Times”, okrzyknął go „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”, a rodzime media nazwały go „objawieniem polskiego kina”.

Jego filmy były pokazywane na najbardziej liczących się festiwalach filmowych, i w prestiżowych galeriach - m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i The National Gallery w Londynie. Za swoje ostatnie dzieło, pełnometrażowy, bardzo osobisty film animowany zatytułowany „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (powstawał aż 14 lat!) zdobył Złote Lwy na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Główną na 44. Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie w Kanadzie. Produkcja była polskim kandydatem do nominacji do Oscara w kategorii film animowany.

Maja Kleszcz to z kolei znakomita artystka muzyczna - uznawana za jedną z najbardziej oryginalnych polskich wokalistek. Na polskiej scenie muzycznej obecna jest od wielu lat - z Kapelą ze Wsi Warszawa śpiewała pieśni ludowe, z incarNations retro-popowe piosenki, interpretowała również poetyckie teksty Agnieszki Osieckiej i bluesowe utwory Breakoutu.

artystyczne zdjęcie wokalistki, siedzi w bluzce z bufiastymi rękawami
Maja Kleszcz to wokalistka, producentka muzyczna, a także autorka muzyki do spektakli i filmów. Współtworzyła popularny polski zespół folkowy Kapela ze Wsi Warszawa
mat. prasowe

Z miłości do Nalepy

Wyjątkowe spotkanie dwóch wielkich indywidualności świata muzyki i filmu, którzy podczas niecodziennego występu łączą siły, oraz poruszające teksty i bluesową muzykę z plastycznymi kształtami i żywymi emocjami kreowanymi tu i teraz, nie jest przypadkiem. Oboje artystów połączyła bowiem miłość do twórczości Tadeusza Nalepy i kultowych tekstów Bogdana Loebla (m.in. „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Rzeka dzieciństwa”, „Modlitwa”). Maja Kleszcz dała temu wyraz na wydanym rok temu, głośnym albumie „B.L.UES”, a Mariusz Wilczyński przez długie lata był przyjacielem legendarnego lidera Breakoutu. 

Podczas koncertu Maja Kleszcz zaśpiewa piosenki Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout, a Mariusz Wilczyński będzie do nich tworzył animacje w czasie koncertu, które zobaczyć będzie można na dużym ekranie umieszczonym na scenie.

Niepowtarzalna okazja w Gdańsku

Projekt Maja Kleszcz/Mariusz Wilczyński: „B.L.UES - poema Bogdana Loebla” miał premierę we Wrocławiu - artyści wystąpili z nim na scenie na 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością - wszystkie bilety były wyprzedane. Na koncert w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1), który odbędzie się w piątek, 17 marca, bilety jeszcze są - warto z tej niepowtarzalnej okazji skorzystać.

Wystąpią: Maja Kleszcz (wokal) z zespołem: Wojciech Krzak, Michał Jaros, Michał Łuka i Sebastian Frankiewicz, oraz Mariusz Wilczyński (animacje na żywo).

Początek koncertu o godzinie 20:00. Bilety: 100-150 zł, do kupienia online: bilety.teatrszekspirowski.pl i w kasie teatru.

Krystyna Janda w Gdańsku. Monodram aktorki w niedzielę w Teatrze Szekspirowskim

TV

Spotkanie prezydent Aleksandry Dulkiewicz z mieszkańcami Osowej