Scena Magazyn - nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta

Scena Magazyn to nowa przestrzeń kulturalna w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Na oficjalne otwarcie w niedzielę, 12 marca, przyszły tłumy. Przed gośćmi wystąpił Grzegorz Nawrocki, Tomasz Ziętek, Macio Moretti, Olaf Deriglasoff i Jarosław Marciszewski.
13.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna z gitarą na scenie
Grzegorz Nawrocki, wokalista i gitarzysta, lider kultowej grupy Kobiety, w niedzielę, 12 marca, zainaugurował nową scenę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Krystyna Janda w Gdańsku. Monodram aktorki w niedzielę

Nowa przestrzeń Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - Scena Magazyn, której oficjalne otwarcie odbyło się w niedzielę, 12 marca - to kolejna sprzyjająca chłonięciu kultury i kontaktom towarzyskim atrakcja, po powołanym do życia w ubiegłym roku wakacyjnym ogródku na dziedzińcu teatru - o nawiązującej do dzieła mistrza ze Stratfordu nazwie Sen Nocy Letniej.

Podczas otwarcia Sceny Magazyn publiczność powitała zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, Beata Jaworska - zastępczyni dyrektora departamentu ds. kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, i Agata Grenda - dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zdradziła, że pomysł na przestrzeń zrodził się z potrzeby organizowania bardziej kameralnych koncertów oraz projektów teatralnych i warsztatów, które dotychczas odbywały się w przestrzeniach biurowych teatru.

dwie kobiety na scenie przemawiają
Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda i zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Scena Magazyn może pomieścić do 180 osób i być odpowiednio dopasowywana do charakteru wydarzenia. Odbywać się tu będą mogły występy mniejszych, dwu- lub trzyosobowych składów  prezentujących różne gatunki muzyczne - od jazzu, przez folk po elektronikę. Zgodnie z ideą, posłuchamy tu przede wszystkim zespołów związanych z Trójmiastem.

Choć może się pochwalić niewielkim wnętrzem, zapowiada się na ciekawe miejsce, które pozwoli poszerzyć ofertę artystyczną teatru i przyciągnąć nową publiczność. W odróżnieniu od sceny na dziedzińcu działać będzie cały rok - znajduje się bowiem w podziemiach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, na poziomie szatni (droga prowadzi właśnie obok tego miejsca). Dysponuje profesjonalną, niewielkich rozmiarów sceną wraz z zapleczem koncertowym, i niedużym barem.

Musical „1989” nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Kto jeszcze? LISTA

na pierwszym planie muzyk gra na trąbce, w tle drugi muzyk gra na gitarze basowej
Tomasz Ziętek i Olaf Deriglasoff
fot. Joachim Dąbrowski

Za program wydarzeń w Scenie Magazyn odpowiada kurator Jacek Skolimowski. Lista atrakcji, jakie nas czekają w najbliższym czasie, jest jeszcze potwierdzana.

Supergrupa na otwarcie

Na otwarcie Sceny Magazyn przyszły tłumy zachęcone okazją do poznania nowej przestrzeni, ale i towarzyskiego spotkania, a przede wszystkim - dla muzyki. Tego wieczoru zagrał Grzegorz Nawrocki i Dobrzy Ludzie, czyli alternatywna super grupa, dowodzona przez „trójmiejskiego barda”, którego nie trzeba przedstawiać miłośnikom trójmiejskiej sceny niezależnej.

 

publiczność
Otwarcie nowej sceny przyciągnęło tłumy. Kolejne koncerty już niedługo
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Przez blisko dwie dekady Grzegorz Nawrocki był liderem popularnej, avant-popowej grupy Kobiety, znanej m.in. z takich utworów, jak „Marcello”, „Łajka” czy „Bohater gorących romansów”. Oprócz tego pojawił się gościnnie na kultowej płycie zespołu Kury „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” i wziął udział w głośnym projekcie Yugoton. W ostatnich latach, jako autor inteligentnych, śmiałych i bardzo osobistych piosenek, Nawrocki rozwija również swoją solową karierę. W ubiegłym roku ukazał się jego kolejny album „Moja mama ma depresję i siedem innych piosenek o miłości”, który zebrał znakomite recenzje i został wyróżniony w podsumowaniu tygodnika „Polityka”. W ramach trasy promocyjnej artysta zagrał kameralne koncerty w prywatnych mieszkaniach w całej Polsce. Scena Magazyn była kolejnym przystankiem w tej podróży.

Na nowej scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego artyście towarzyszyli Tomasz Ziętek, Macio Moretti, Olaf Deriglasoff i Jarosław Marciszewski.

Zobacz fotorelację z otwarcia Sceny Magazyn

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania