Wybitni Pomorzanie. W piątek premiera książki o Halinie Winiarskiej i Jerzym Kiszkisie

„Winiarska i Kiszkis. W słowie są piękno i siła…” to pierwsza książka z cyklu „Wybitni Pomorzanie”. Poświęcona jest parze wybitnych aktorów i Honorowych Obywateli Miasta Gdańsk. Spotkanie wokół publikacji, w którym udział wezmą udział Jerzy Kiszkis i dziennikarz Mariusz Szmidka, odbędzie się w piątek, 17 marca. Wstęp wolny.
15.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
odświętnie ubrani starsi kobieta i mężczyzna
Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis tytuły Honorowych Obywateli Miasta Gdańska podebrali podczas uroczystej sesji Rady Miasta 14 września 2020 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Halina Winiarska-Kiszkis i Jerzy Kiszkis z tytułami Honorowych Obywateli Miasta Gdańska

„Winiarska i Kiszkis. W słowie są piękno i siła…” to książka otwierająca nową serię wydawniczą „Wybitni Pomorzanie”, prezentującą sylwetki znamienitych artystów, przedsiębiorców i polityków Pomorza. To publikacja o Halinie Winiarskiej, niedawno zmarłej, wybitnej aktorce i Jerzym Kiszkisie, wspaniałym aktorze, Honorowych Obywatelach Miasta Gdańska zasłużonych dla kultury i walki o wolną, demokratyczną Polskę.

Jerzy Kiszkis wspomina w niej wspólne życie aktorskie ze zmarłą w 2022 roku żoną Haliną Winiarską. Opowiada też o prywatnych i społecznych zmaganiach, podejmowanych od lat 70. w walce o wolną, samorządną Polskę. Obecność Haliny Winiarskiej wyraża się we wspomnieniach zaczerpniętych z książki „Życie dla wartości”. Publikację wzbogacają liczne zdjęcia z prywatnych archiwów aktorskiej pary, oraz rozważania Jerzego Kiszkisa o etyce, moralności czy odpowiedzialności za słowo i ojczyznę.

„Zmiana na lepsze nadejdzie”: Jerzy Kiszkis, aktor i działacz społeczny, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska

okładka książki
W publikacji znalazły się zapisy rozmów z 2022 roku, liczne materiały archiwalne z domowej kolekcji aktorskiej pary, a także wspomnienia ich znajomych
mat. Wydawnictwa Region

Rozmowy z Jerzym Kiszkisem, składające się na pierwszy tom serii, przeprowadził dziennikarz Mariusz Szmidka, długoletni redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, pomysłodawca i twórca niezależnego tygodnika „Zawsze Pomorze” oraz portalu www.zawszepomorze.pl.

Spotkanie promujące książkę odbędzie się w piątek, 17 marca, o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim, który mieści się przy ul. Korzennej 33/35. Wybrane fragmenty przeczytają Fioła Seremak-Jankowska i Zbigniew Jankowski. Spotkanie z Jerzym Kiszkisem i Mariuszem Szmidką poprowadzi Zbigniew Canowiecki.

Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury, a współorganizatorem - Wydawnictwo Region.

Oprac. AO

Wspomnienie. Halina Winiarska-Kiszkis na zdjęciach ze spektakli Teatru Wybrzeże

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami